Gliwice. Pościg za pijanym kierowcą. Policjanci oddali strzały, gdy próbował ich staranować

Do sytuacji jak z filmów sensacyjnych doszło dzisiaj, 9 kwietnia 2025 r. w rejonie autostrady A4 w Gliwicach. Policjanci oddali strzały, gdy pijany kierowca próbował ich staranować samochodem.

Mundurowi z Komisariatu Autostradowego Policji w Gliwicach, kontrolując dzisiaj, w środę 9 kwietnia 2025 r. prędkość pojazdów przy zjeździe z A4 w rejonie węzła Ostropa, namierzyli tuż po godz. 13.00 kierującego volkswagenem passatem, który przekroczył dopuszczalną na tym odcinku prędkość o ponad 30 km/h. Gdy postanowili go zatrzymać, kierowca najpierw zwolnił, a dojeżdżając do policjantów, gwałtownie przyspieszył. Mundurowi ruszyli za nim w pościg.

Pościg za pijanym kierowcą starego volkswagena

W czasie ucieczki kierujący volkswagenem popełnił wiele wykroczeń, stwarzając tym samym zagrożenie dla innych uczestników ruchu.

Po krótkim pościgu uciekinier wjechał w dukt leśny. Wtedy policyjne bmw zajechało mu drogę, wymuszając jego zatrzymanie. Gdy policjanci wysiedli i ruszyli w kierunku samochodu, kierowca nacisnął gaz i impetem ruszył w ich stronę. Stróże prawa wyjęli broń służbową i oddali strzały w kierunku samochodu. Ten jednak się nie zatrzymał. Policjanci zdążyli odskoczyć na bok, a rozpędzony volkswagen uderzył w radiowóz. Kierowca jednak nic sobie z tego nie robił i podjął próbę dalszej ucieczki.

Wtedy drugi z patroli, który włączył się w pościg, wykorzystał oznakowany radiowóz jako środek przymusu bezpośredniego, zatrzymał go uderzając w niego i ostatecznie zakończył niebezpieczną i szaleńczą jazdę nieodpowiedzialnego kierowcy.

Po zatrzymaniu okazało się, że za kierowcą passata siedział 50-letni mieszkaniec powiatu gliwickiego. Badanie wykazało u niego ponad promil alkoholu. Mężczyzna został zatrzymany. O karze, jaką poniesie, zdecyduje teraz prokurator i sąd.

Co grozi za ucieczkę przed policją?

Konsekwencje prawne dla osoby, która uciekała przed policją, są poważne i regulowane przez polski Kodeks karny, w szczególności artykuł 178b. Oto najważniejsze informacje:

  1. Kara pozbawienia wolności: Ucieczka przed policją może skutkować karą od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. W przypadku okoliczności zaostrzających, takich jak nietrzeźwość kierowcy lub stworzenie zagrożenia dla życia innych, kara może być jeszcze wyższa2.
  2. Zakaz prowadzenia pojazdów: Sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 1 roku do 15 lat. W przypadku recydywy zakaz może być dożywotni3.
  3. Grzywna: Uciekinier może zostać obciążony wysoką grzywną, która w szczególnych przypadkach może wynosić nawet do 50 000 złotych.
  4. Punkty karne: Za niezatrzymanie się do kontroli drogowej naliczane jest 8 punktów karnych, które pozostają w ewidencji przez 2 lata od daty uprawomocnienia się wyroku.
  5. Dodatkowe konsekwencje: Ucieczka przed policją jest traktowana jako przestępstwo, które podważa autorytet organów ścigania i może prowadzić do zaostrzenia kar za inne wykroczenia drogowe.

Ucieczka przed policją może też wiązać się z szeregiem innych przestępstw, które wynikają zarówno z zachowania kierowcy, jak i z konsekwencji jego działań. Oto kilka przykładów:

  1. Zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym: Jeśli uciekinier stwarza realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu, np. poprzez jazdę z nadmierną prędkością, wymuszanie pierwszeństwa czy ignorowanie sygnalizacji świetlnej, może zostać oskarżony o spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym zgodnie z art. 86 § 1 Kodeksu wykroczeń.
  2. Usiłowanie uszkodzenia mienia: W przypadku celowego staranowania radiowozu lub innych pojazdów, uciekinier może być odpowiedzialny za zniszczenie mienia, co podlega karze zgodnie z art. 288 Kodeksu karnego.
  3. Nieudzielenie pomocy: Jeśli w wyniku ucieczki doszło do wypadku, a kierowca nie zatrzymał się, by udzielić pomocy, może być oskarżony o naruszenie obowiązku pomocy, zgodnie z art. 162 § 1 Kodeksu karnego.
  4. Jazda pod wpływem alkoholu lub narkotyków: Jeśli uciekinier był nietrzeźwy, grozi mu dodatkowa kara za prowadzenie pojazdu pod wpływem substancji psychoaktywnych, zgodnie z art. 178a Kodeksu karnego.
  5. Zaatakowanie funkcjonariusza: Próba potrącenia policjanta lub innego fizycznego ataku na funkcjonariusza jest traktowana jako naruszenie nietykalności cielesnej lub czynna napaść, zgodnie z art. 223 Kodeksu karnego.
  6. Bezpośrednie zagrożenie życia: Celowe działania uciekiniera, które mogły narazić osoby na utratę życia lub zdrowia, mogą być klasyfikowane jako usiłowanie zabójstwa lub spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Każde z tych przestępstw może znacząco zwiększyć wymiar kary dla osoby uciekającej przed policją. Tak tez zapewne stanie się w przypadku zatrzymanego kierowcy spod Ostropy.

Dąbrowa Górnicza. Ciało kobiety w zalewie Pogoria III. 9 kwietnia 2025.

Może Cię zainteresować:

Dąbrowa Górnicza. Ciało kobiety wyłowione z Pogorii III. Nie udało się jej uratować

Autor: Robert Lechowski

09/04/2025

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Śmigłowiec SP-DXB. 2024.

Może Cię zainteresować:

Śmierć pieszej 28-latki. Czy prokuratorka z Sosnowca, która spowodowała tragiczny wypadek, straci immunitet? Magdalena Z. uchodzi za człowieka Zbigniewa Ziobry

Autor: Robert Lechowski

09/04/2025

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon
Reklama