1 kwietnia, w lany poniedziałek, w gliwickich tropikach odbędzie się dzień otwarty. To okazja, by bezpłatnie zwiedzić Palmiarnię w Gliwicach, pospacerować jej urokliwymi alejkami oraz skorzystać z atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Chętni będą mogli wziąć udział w kolorowej paradzie lub warsztatach tworzenia zielników i kwietników. A wieczorem dla gości Palmiarni zaśpiewa Czesław Mozil.
Fantastyczna zabawa gwarantowana!
W dniu obchodów Palmiarnia będzie otwarta w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp bezpłatny!
Harmonogram wydarzenia
- Godz. 11.00 Urodziny Palmiarni rozpoczną się botaniczną kolorową paradą, która przejdzie alejkami parku Chopina. Będzie to barwny pochód gości przebranych za rośliny i zwierzęta.
- Godz. 11.00–17.00 Przez całe przyjęcie urodzinowe będzie można wykonać pamiątkowe zdjęcie na tle egzotycznej przyrody za pomocą tajemniczego foto-lustra. Ten kreatywny aparat zapewnia więcej wrażeń niż tradycyjna fotobudka!
- Godz. 11.30–16.30 W namiocie przed Palmiarnią będzie można bez reszty puścić wodze ekologicznej fantazji i wziąć udział w warsztatach. To okazja, by wykonać swój własny domek dla dziko żyjących owadów, stworzyć „zapuszkowane grubosze” czy spersonalizowane zielniki.
- Godz. 11.30–16.30 W różnych częściach Palmiarni będzie można natknąć się na aktorskie animacje. „Botaniczne żywe obrazy” będą przemieszczać się po pawilonach, by każdy mógł się im przyjrzeć i – jeśli tylko zechce – zrobić sobie zdjęcie.
- Godz. 16.30–17.00 Urodziny zakończy kolorowa parada gości.
- Godz. 19.00 W altance pawilonu historycznego odbędzie się koncert „Czesław Mozil solo”. Obowiązują bezpłatne wejściówki, które będzie można odebrać w kasie Palmiarni od 26 marca. Jedna osoba może odebrać dwa bilety. Do rozdania 160 wejściówek.
Palmiarnia z historią
Palmiarnia Miejska w Gliwicach rozpoczęła działalność w 1924 r. Wcześniej małe szklarenki z końca XIX w. udostępniane były częściowo i tylko okazyjnie.
– Bodźcem do otwarcia Palmiarni była chęć dalszego eksponowania egzotycznych roślin sprowadzonych do Gliwic kilka miesięcy wcześniej na Wielką Wystawę Roślin. Od momentu otwarcia Palmiarnia cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców Gliwic i okolic. W ślad za popularnością następowała rozbudowa kompleksu. W 1925 r. otwarto pierwszy na Śląsku basen o pojemności 120 m3 dla jednej z największych roślin wodnych – Victoria regia. Zbudowano terraria oraz klatki dla egzotycznych zwierząt. Zachwyt wzbudzały akwaria z kolorowymi rybami, żabami i żółwiami. Podobnie jak ptaszarnia, gdzie wśród wielu ptaków królowały brazylijskie papugi – opowiada Marek Bytnar, kierownik Palmiarni Miejskiej w Gliwicach.
W 1935 roku wybudowano wysoką na 12 metrów szklarnię o powierzchni 504 m2, która stała się głównym pawilonem wystawowym. Powiększono również kaktusiarnię i dobudowano kolejne akwaria. Niestety, czas wojny ograniczył rozwój obiektu. Szczególne straty przyniósł rok 1945, kiedy została zniszczona niemalże cała kolekcja roślin i zwierząt. Palmiarnia ponownie została udostępniona w październiku 1947 r. – rośliny sprowadzano z opuszczonych po wojnie majątków na Dolnym Śląsku. Wiele egzemplarzy kupiono, inne otrzymano w darze od prywatnych hodowców.
W 1985 Palmiarnia została zamknięta ze względu na zły stan techniczny obiektu. Potem całkowicie zmodernizowano wszystkie szklarnie, przy jednoczesnym zachowaniu roślin ekspozycyjnych. Powierzchnia Palmiarni wzrosła do około 2000 m2, najwyższy pawilon ma 22 m. To zapewniło dalszy rozrost palm, z których trzy towarzyszą gliwiczanom od 1924 r. do dziś.
Miasto Gliwice systematycznie troszczy się o gliwickie tropiki. W 2013 roku rozbudowano ekspozycję o dział akwarystyczny. Ogromne zbiorniki prezentują cztery różne środowiska słodkowodne – od ichtiofauny zimnych wód rzek Polski, przez wielokolorowe afrykańskie ryby z Jeziora Tanganika oraz ciekawe okazy z azjatyckich rzek, po największe, majestatycznie pływające ryby Amazonki. Obecnie Palmiarnię zamieszkują też m.in. wiewiórki, gekony, żółwiak i legwan. Można w niej podziwiać kilka tysięcy roślin z całego świata.