Głos przyrodnika w sprawie Parku Repeckiego. Mikołaj Siemaszko: "Z taką bezcenną przyrodą mamy do czynienia w Tarnowskich Górach"

26 kwietnia odbyły się konsultacje w temacie rozbudzającym emocje nie tylko wśród tarnogórzan. Park Repeckim może się stać rezerwatem przyrody. Do RDOŚ w Katowicach wpłynęły już dwie petycje przeciwko tym planom. Do sprawy odniosła się sama dyrekcja. Głos zabiera też m.in. znawca dziedziny Mikołaj Siemaszko.

Dlaczego Park Repecki miałby się stać rezerwatem?

Na to pytanie odpowiedź chciałoby znać niemało mieszkańców Tarnowskich Gór i osób zainteresowanych sprawą. Choć inicjatorzy przedsięwzięcia - Regionalna Dyrekcja Ochrony Przyrody i Fundacja Srebrne Buki - odnosili się do powstałych obaw i wątpliwości, nie wszyscy czują się przekonani. Pojawiły się nawet dwa pisma sprzeciwiające się rezerwatowi. Więcej o nich w artykule: "Kolejna petycja do RDOŚ w sprawie Parku Repeckiego. Tym razem od tarnogórskiego PTTK".

Tematem zajął się także Mikołaj Siemaszko, przyrodnik, edukator, fascynat sozologii i społecznik. Angażuje się w akcje chroniące środowisko naturalne.

Z taką bezcenną przyrodą mamy do czynienia w Tarnowskich Górach. W opracowaniu przyrodniczym przygotowanym przez profesora Jana Holeksę w 1999 roku na zlecenie gminy TG czytamy:
"Park Repecki jest jednym z najcenniejszych obiektów przyrodniczych na całym Górnym Śląsku. Buczynę w Reptach można porównać z buczynami chronionymi w dwóch istniejących rezerwatach leśnych na Wyżynie Śląskiej. Są to: rezerwat Las Murckowski w Katowicach i rezerwat Segiet w Bytomiu. Zarówno w jednym jak i drugim rezerwacie nie ma nagromadzenia tak dużej liczby drzew o wymiarach pomnikowych, struktura drzewostanów nie jest tak silnie zróżnicowana. (…) Zwrócono uwagę na fakt, że las w Reptach prawdopodobnie nigdy nie był wycięty i zamieniony w pola uprawne. Można zatem powiedzieć, że las ten charakteryzuje się ciągłością na przestrzeni wieków – jest to bardzo ważna cecha ekosystemów leśnych" - przytacza przyrodnik.

Mikołaj Siemaszko podaje także inne powody dla szczególnej ochrony Parku Repeckiego. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?

Jakie jeszcze walory są niezwykle cenne w tym miejscu? Jest to jedna z najcenniejszych buczyn na Górnym Śląsku. Drzewostan zachował naturalny charakter - od ok. 200 lat nie jest prowadzona tam gospodarka leśna. Jest to pozostałość po Puszczy Śląskiej. Występuje tam ponad 300 drzew o wymiarach pomnikowych. Występują gatunki roślin i grzybów chronionych oraz rzadkich i wymierających w skali kraju i województwa! - wylicza.

Przyrodnik wykazuje też, co aktualnie może stanowić główny problem. Zdaniem Mikołaja Siemaszko, to niewłaściwe korzystanie z terenu dewastujące krajobraz.

Obszar ten przez Ochronę przyrody województwa śląskiego [RDOŚ Katowice] został zakwalifikowany do objęcia go ochroną jako rezerwat przyrody, co ważne, przy zachowaniu parkowej funkcji tego miejsca. Niestety głównym problemem jest obecnie oddziaływanie ruchu turystycznego, w tym szczególnie rozjeżdżanie przez rowery. Utworzenie rezerwatu ma głównie na celu skanalizowanie ruchu turystycznego, głównie ruchu rowerowego - stwierdza społecznik.

Do trzech petycji sztuka

W sprawie utworzenia rezerwatu przyrody na terenie Parku Repeckiego złożono już dwa pisma - oba przeciwko. Powstał jednak jeszcze jeden dokument. Tym razem popierający dodatkową formę ochrony. Popisały się pod nim grupy związane z działaniami proekologicznymi. W petycji czytamy:

Jako organizacje pozarządowe zaangażowane w ochronę środowiska naturalnego, uważamy, że Park Repecki to nie tylko cenny przyrodniczo teren – to zwarty kompleks leśny o wysokim stopniu naturalności, wyróżniający się na tle innych obszarów w regionie. Jego wartość przyrodnicza idzie w parze z funkcją społeczną – jest to najważniejsze miejsce zrównoważonej rekreacji w powiecie, umożliwiające mieszkańcom kontakt z przyrodą w warunkach ciszy i spokoju, niedostępnych w zurbanizowanej przestrzeni miejskiej.

Całość pisma można znaleźć i przeczytać na facebookowym profilu Górnośląskiego Koła Ornitologicznego.

Park repecki tg

Może Cię zainteresować:

Kolejna petycja do RDOŚ w sprawie Parku Repeckiego. Tym razem od tarnogórskiego PTTK

Autor: Urszula Ważna

24/04/2025

Park repecki tarnowskie gory rezerwat

Może Cię zainteresować:

Jest reakcja na petycję w sprawie Parku Repeckiego. RDOŚ odwołuje się do Segietu i zaprasza na konsultacje

Autor: Urszula Ważna

23/04/2025

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon
Reklama