Dlaczego Park Repecki miałby się stać rezerwatem?
Na to pytanie odpowiedź chciałoby znać niemało mieszkańców Tarnowskich Gór i osób zainteresowanych sprawą. Choć inicjatorzy przedsięwzięcia - Regionalna Dyrekcja Ochrony Przyrody i Fundacja Srebrne Buki - odnosili się do powstałych obaw i wątpliwości, nie wszyscy czują się przekonani. Pojawiły się nawet dwa pisma sprzeciwiające się rezerwatowi. Więcej o nich w artykule: "Kolejna petycja do RDOŚ w sprawie Parku Repeckiego. Tym razem od tarnogórskiego PTTK".
Tematem zajął się także Mikołaj Siemaszko, przyrodnik, edukator, fascynat sozologii i społecznik. Angażuje się w akcje chroniące środowisko naturalne.
Z taką bezcenną przyrodą mamy do czynienia w Tarnowskich Górach. W opracowaniu przyrodniczym przygotowanym przez profesora Jana Holeksę w 1999 roku na zlecenie gminy TG czytamy:
"Park Repecki jest jednym z najcenniejszych obiektów przyrodniczych na całym Górnym Śląsku. Buczynę w Reptach można porównać z buczynami chronionymi w dwóch istniejących rezerwatach leśnych na Wyżynie Śląskiej. Są to: rezerwat Las Murckowski w Katowicach i rezerwat Segiet w Bytomiu. Zarówno w jednym jak i drugim rezerwacie nie ma nagromadzenia tak dużej liczby drzew o wymiarach pomnikowych, struktura drzewostanów nie jest tak silnie zróżnicowana. (…) Zwrócono uwagę na fakt, że las w Reptach prawdopodobnie nigdy nie był wycięty i zamieniony w pola uprawne. Można zatem powiedzieć, że las ten charakteryzuje się ciągłością na przestrzeni wieków – jest to bardzo ważna cecha ekosystemów leśnych" - przytacza przyrodnik.
Mikołaj Siemaszko podaje także inne powody dla szczególnej ochrony Parku Repeckiego. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?
Jakie jeszcze walory są niezwykle cenne w tym miejscu? Jest to jedna z najcenniejszych buczyn na Górnym Śląsku. Drzewostan zachował naturalny charakter - od ok. 200 lat nie jest prowadzona tam gospodarka leśna. Jest to pozostałość po Puszczy Śląskiej. Występuje tam ponad 300 drzew o wymiarach pomnikowych. Występują gatunki roślin i grzybów chronionych oraz rzadkich i wymierających w skali kraju i województwa! - wylicza.
Przyrodnik wykazuje też, co aktualnie może stanowić główny problem. Zdaniem Mikołaja Siemaszko, to niewłaściwe korzystanie z terenu dewastujące krajobraz.
Obszar ten przez Ochronę przyrody województwa śląskiego [RDOŚ Katowice] został zakwalifikowany do objęcia go ochroną jako rezerwat przyrody, co ważne, przy zachowaniu parkowej funkcji tego miejsca. Niestety głównym problemem jest obecnie oddziaływanie ruchu turystycznego, w tym szczególnie rozjeżdżanie przez rowery. Utworzenie rezerwatu ma głównie na celu skanalizowanie ruchu turystycznego, głównie ruchu rowerowego - stwierdza społecznik.
Do trzech petycji sztuka
W sprawie utworzenia rezerwatu przyrody na terenie Parku Repeckiego złożono już dwa pisma - oba przeciwko. Powstał jednak jeszcze jeden dokument. Tym razem popierający dodatkową formę ochrony. Popisały się pod nim grupy związane z działaniami proekologicznymi. W petycji czytamy:
Jako organizacje pozarządowe zaangażowane w ochronę środowiska naturalnego, uważamy, że Park Repecki to nie tylko cenny przyrodniczo teren – to zwarty kompleks leśny o wysokim stopniu naturalności, wyróżniający się na tle innych obszarów w regionie. Jego wartość przyrodnicza idzie w parze z funkcją społeczną – jest to najważniejsze miejsce zrównoważonej rekreacji w powiecie, umożliwiające mieszkańcom kontakt z przyrodą w warunkach ciszy i spokoju, niedostępnych w zurbanizowanej przestrzeni miejskiej.
Całość pisma można znaleźć i przeczytać na facebookowym profilu Górnośląskiego Koła Ornitologicznego.

Może Cię zainteresować: