Gminy z województwa śląskiego najbardziej aktywne w programie „Czyste Powietrze”

Gminy województwa śląskiego przodują pod względem liczby wniosków złożonych do programu „Czyste Powietrze”. Przedstawiony przez Polski Alarm Smogowy, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także Bank Światowy raport za rok 2022 nie pozostawia co do tego żadnych wątpliwości. W pierwszej setce najbardziej aktywnych gmin aż 25 pochodzi właśnie z naszego regionu. Zestawienie otwierają Goczałkowice – Zdrój.

M. Wroński
Komin Familok

Polski Alarm Smogowy, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także Bank Światowy cyklicznie publikują raporty pokazujące zainteresowanie mieszkańców w gminach Polski skorzystaniem z rządowego programu „Czyste Powietrze”. Programu, który zakłada dofinansowanie termomodernizacji oraz wymiany starych źródeł ciepła w domach jednorodzinnych. Autorzy raportu zestawiają liczbę składanych na poziomie gmin wniosków o dotacje z ogólną liczbą mieszkańców i tym sposobem uzyskują informację, gdzie (w przeliczeniu na każde 1000 mieszkańców) tych wniosków jest najwięcej.

Uzdrowisko chce mieć czyste powietrze. Dziś ma problem z pyłem

Podsumowanie ze zeszły rok nie pozostawiło wątpliwości. Najwięcej wniosków (dokładnie zaś 143) złożono w Goczałkowicach – Zdroju.

- To szczególnie ważne, gdyż jest to gmina uzdrowiskowa, która od dawna boryka się z poważnym problemem smogu – komentuje Emil Nagalewski, koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w województwie śląskim. Jak przypominają aktywiści w ostatnim rankingu najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce, opublikowanym przez PAS na podstawie danych Państwowego Monitoringu Środowiska, Goczałkowice Zdrój znalazły się na piątej pozycji pod kątem zanieczyszczenia pyłem zawieszonym PM10.

Najaktywniejsze gminy w programie "Czyste Powietrze" 2022
Najaktywniejsze gminy w programie "Czyste Powietrze" 2022


Poza Goczałkowicami w pierwszej setce zestawienia gmin najbardziej aktywnie zabiegających o dotacje z „Czystego Powierza” znalazły się jeszcze 24 inne gminy z województwa śląskiego. M.in. Toszek, Radlin, Opatów, Kornowac, Krzepice, Blachownia, Knurów, Piekary Śląskie, czy Orzesze. Dzięki temu województwo śląskie uznane zostało za najbardziej aktywny region w kraju (na drugim miejscu uplasowało się kujawsko-pomorskie, które do pierwszej setce najaktywniejszych wprowadziło 18 gmin).

Aktywność regionów w programie "Czyste Powietrze" w 2022 r.
Aktywność regionów w programie "Czyste Powietrze" w 2022 r.


Dla najbardziej aktywnych będą dodatkowe pieniądze

- Aktywny udział samorządów w Programie ma kluczowe znaczenie. Tam, gdzie władze lokalne działają sprawnie, tam widać efekty w postaci liczby wymienionych kopciuchów i ocieplonych domów – ocenia Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.

- Z rankingu widać, że najwięcej wniosków do programu pochodzi z województwa śląskiego, gdzie władze samorządowe z determinacją wdrażają zapisy uchwał antysmogowych. Kontynuowanie działań na rzecz popularyzowania Czystego Powietrza, a także obowiązywanie i przestrzeganie uchwał antysmogowych znacząco przyczyni się do rozwiązania problemu zimowego smogu w Polsce – wtóruje mu Marcus Heinz, przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie.

Jak podkreśla Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW oraz pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze i efektywności energetycznej budynków ranking ma zachęcać samorządy do jeszcze większego zaangażowania się w program Czyste Powietrze, promocję termomodernizacji domów i wymianę starych źródeł ciepła wśród mieszkańców.

- Najaktywniejsze gminy na koniec 2023 r. będą mogły zakwalifikować się do dodatkowego finansowania. 25 mln zł na ten cel NFOŚiGW rozdysponuje na początku 2024 roku. Szczegóły tego mechanizmu ogłosimy niebawem – zapowiada Mirowski.

Komin

Może Cię zainteresować:

Dotacje na wymianę ogrzewania oferuje nie tylko „Czyste Powietrze”. Co proponują miasta?

Autor: Michał Wroński

06/02/2023

Dron straży miejskiej

Może Cię zainteresować:

Samorząd województwa pomoże gminom w kontroli domowych palenisk

Autor: Michał Wroński

16/02/2023

Węgiel

Może Cię zainteresować:

Ogrzewanie węglem coraz droższe. Ludzie marzną w swoich domach

Autor: Michał Wroński

16/02/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon