Godka znowu w Sejmie. Halina Bieda spokojna o wynik głosowania. Co zrobi Andrzej Duda?
Projekt ustawy uznającej śląską godkę za język regionalny znalazł się w harmonogramie obrad Sejmu 24 kwietnia 2024 r. Następnie projektem zajmie się Senat, na pierwszym po majówce posiedzeniu, zaplanowanym na 8-9 maja. Senator Koalicji Obywatelskiej Halina Bieda zapewniła, że w koalicji rządzącej jest pełna zgodność do tej sprawy i nie należy spodziewać się niespodzianek.
- Na pewno będzie dyskusja, nie wiem czy tak intensywna jak była w Sejmie, ale ważny jest wynik głosowania, a dyskutować zawsze warto.
Jej zdaniem język regionalny to kategoria bardziej polityczna niż naukowa. Naukowcy spierają się co do definicji języka i tak już pewnie pozostanie. W projekcie chodzi przede wszystkim o pielęgnowanie śląskiej godki, wsparcie instytucjonalne i zapewnienie środków finansowych. Czy prezydent Andrzej Duda podpiszę ustawę o języku śląskim?
- Gdyby popatrzył na wyniki spisu powszechnego to wiedziałby, że to jest bardzo duża grupa ludności, to po pierwsze. Po drugie, liczba prób kiedy staraliśmy się o uznanie języka śląskiego. Większość parlamentarna również za tym zagłosuje. Myślę, że jest bardzo wiele argumentów za tym, by pan prezydent podpisał tę ustawę.
W Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej też będą uczyć się godki? ,,Tak, wszyscy, którzy będą chcieli"
Jak mówiła Halina Bieda, być może jakaś delegacja ze Śląska powinna udać się do prezydenta. Będzie rozmawiać o takim pomyśle z poseł Moniką Rosą. Rządzący liczą się z możliwością prezydenckiego weta, dlatego już teraz liczą głosy potrzebne do jego odrzucenia. Marcin Zasada dopytywał, kiedy śląski trafi do szkół?
- Najwcześniejsza data to jest 1 września 2025 r. To wszystko zależy od wydania przepisów przejściowych. Wiemy, że dzisiaj nie mamy nauczycieli, którzy ukończyli studia. Moim zdaniem podstawa programowa to nie jest najtrudniejsza rzecz do wykonania. Po rozmowie z panią wiceminister uznaliśmy, że będziemy to wprowadzać sukcesywnie, to znaczy w pierwszym roku w którym to wejdzie, to będzie pierwsza i czwarta klasa szkoły podstawowej oraz pierwsza klasa szkoły ponadpodstawowej.
Senator KO podkreśliła, że parlamentarzyści zwrócili się do Śląskiego Związku Gmin i Powiatów z prośbą o przeprowadzenie konsultacji na temat spodziewanego zainteresowania nauczaniem godki. Od liczby zainteresowanych zależy bowiem wysokość środków jakie zostaną zabezpieczone na ten cel w kolejnych latach. Czy np. w Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej także zostaną przeprowadzone takie ankiety?
- Absolutnie tak. Wszyscy, którzy będą chcieli się uczyć. Wiemy, że są też osoby, które przeprowadziły się na Śląsk i kochają Śląsk i pewnie będą chciały się uczyć. Jest jeszcze województwo opolskie i tam również takie rozmowy prowadzimy.