To druga odsłona projektu; dwa lata temu polski oddział Google nagrodził 16 atrakcji turystycznych, po jednej w każdym z województw. Teraz wyróżniono najlepiej oceniane zielone miejsca w Polsce. A ściślej rzecz biorąc – wyboru dokonali użytkownicy Map Google. – Każdego dnia w Mapach Google publikowanych jest ponad milion opinii, a w ciągu ostatnich 3 lat liczba recenzji, ocen i zdjęć dodanych do Map wzrosła ponad dwukrotnie – informuje Google.
Złota Pinezka dla Beskidu Śląskiego
To właśnie na podstawie opinii użytkowników Map Google wyłoniono tegorocznych laureatów Złotych Pinezek. Nagrody otrzymały najpopularniejsze parki narodowe, parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody. Najwięcej – pięć nagrodzonych miejsc znajduje się w województwie małopolskim, po trzy w województwach dolnośląskim i pomorskim, natomiast po jednej Złotej Pinezce otrzymały zielone miejsca w województwie podkarpackim, świętokrzyskim, śląskim i łódzkim.
Dodać warto, że w naszym kraju są 23 parki narodowe, ponad 120 parków krajobrazowych i ponad 1500 rezerwatów przyrody. Które cieszą się największą popularnością wśród użytkowników Map Google?
Nagrodzone parki narodowe:
- Karkonoski Park Narodowy (województwo dolnośląskie). To teren o powierzchni niemal 6 tysięcy hektarów, który co roku odwiedza ponad 2,5 mln turystów. W Karkonoszach jest ponad 130 km szlaków turystycznych, w tym także rowerowych oraz 10 ścieżek edukacyjnych.
- Ojcowski Park Narodowy (województwo małopolskie). Słynie z zabytków i szlaków turystycznych. Najpopularniejsze atrakcje? Zamek Kazimierzowski, Grota Łokietka, kaplica Na Wodzie, Brama Krakowska czy Maczuga Herkulesa.
- Pieniński Park Narodowy (województwo małopolskie). To nie tylko piękne, widokowe szlaki, spływ Dunajcem, ale i zamki – w Niedzicy i Czorsztynie oraz pozostałości po Zamku Pieniny.
- Słowiński Park Narodowy (województwo pomorskie). To największy w Europie obszar wędrującego piasku o powierzchni około 500 ha. W parku są jeziora – Łebsko i Gardno, a także lasy i torfowiska.
- Bieszczadzki Park Narodowy (województwo podkarpackie). Niemal 80 procent obszaru parku zajmują lasy, ale największą atrakcją turystyczną są bieszczadzkie połoniny. Sieć szlaków liczy 130 kilometrów. Popularnością cieszy się także Bieszczadzka Kolejka Leśna – najwyżej położona wąskotorówka w Polsce.
Nagrodzone parki krajobrazowe:
- Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego (województwo śląskie). Przez Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego przechodzi najdłuższy szlak górski w Polsce, czyli Główny Szlak Beskidzki. Z górskich grzbietów rozciągają się wspaniałe panoramy, a na stokach Baraniej Góry swoje źródła ma Wisła.
- Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy (województwo małopolskie). Odwiedzany najczęściej przez mieszkańców Krakowa i okolic, zarówno przez pieszych turystów, jak i rowerzystów czy biegaczy. Dużą popularnością cieszy się trasa prowadząca wzdłuż wałów Wisły, przez Tyniec.
- Kaszubski Park Krajobrazowy (województwo pomorskie). To popularne miejsce dla turystyki rowerowej. Szlaki prowadzą wokół jezior, przez lasy, pagórki oraz wsie i miasteczka. Są i punkty widokowe – najczęściej polecane prze użytkowników Map Google to Złota Góra i Jastrzębia Góra oraz punkt widokowy w Sobótce.
- Ślężański Park Krajobrazowy (województwo dolnośląskie). Jest tu niemal 400 gatunków roślin, 100 gatunków ptaków oraz 40 gatunków ssaków. Oglądać można słynne rzeźby („Mnich”, „Grzyb”, „Niedźwiedź”, „Panna z rybą”), a także dawne kamieniołomy.
- Bolimowski Park Krajobrazowy (województwo łódzkie). Park ma ponad 23 tysiące hektarów, a 70 procent zajmują lasy. Przez Puszczę Bolimowską przepływa malownicza Rawka. Jest tu wiele szlaków turystycznych.
Nagrodzone rezerwaty przyrody:
- Rezerwat przyrody Wąwóz Homole (województwo małopolskie). Wąwóz ma 800 metrów i kształt litery V. Jego ściany mają nawet ponad 120 wysokości. To jedno z najpiękniejszych miejsc w Pieninach.
- Rezerwat przyrody Kadzielnia (województwo świętokrzyskie). W rezerwacie są grupy skał wapiennych z żyłami kalcytu, stanowiska rzadkich roślin i 25 jaskiń. Rezerwat słynie także z cennych znalezisk paleontologicznych. Kamieniołom Kadzielnia to także znana atrakcja turystyczna.
- Rezerwat przyrody Wodospad Wilczki (województwo dolnośląskie). Rzeka Wilczka spada tu z wysokości 22 metrów. Nad wodospadem znajduje się historyczny mostek z czasów Marianny Orańskiej.
- Rezerwat przyrody Kępa Redłowska (województwo pomorskie). Rezerwat ma 120 hektarów i ciągnie się wzdłuż Zatoki Gdańskiej. Gniazduje tu wiele gatunków ptaków, a szczególnie wrażenie robi las bukowy rosnący na klifowym brzegu.
- Rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto (województwo małopolskie). Reserwat znajduje się na Pogórzu Ciężkowickim. Jest tu wiele ciekawych skał (np. „Piramidy”, „Grzybek”, „Orzeł”), wodospad i skalne labirynty.