To będą pewnie oblegane studia. Ciekawe tylko, jaki promil studentów je ukończy... Promil - bardzo śmieszne. A poważnie: Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej uruchamia w roku akademickim 2022/2023 nowy kierunek studiów podyplomowych - gorzelnictwo i piwowarstwo.
Gorzelnictwo i piwowarstwo w Akademii WSB
Uczelnia podeszła do tematu wyjątkowo poważnie. Przygotowała program z takimi przedmiotami jak projektowanie produktów browarniczych i gorzelniczych, systemy zarządzania jakością w produkcji alkoholi, marketing produktów czy zajęcia praktyczne w browarze i gorzelni. Szczególnie te ostatnie brzmią zachęcająco.
Akademia WSB reklamuje swoje nowe studia jako unikalny w skali kraju projekt łączący teorię i praktykę z zakresu technologii browarniczej, słodowniczej oraz gorzelniczej.
– W ostatnich latach obserwujmy bardzo intensywny rozwój piwowarstwa i gorzelnictwa w Polsce. Pojawia się coraz więcej browarów rzemieślniczych, restauracyjnych, mini browarów, a także gorzelni i destylarni rzemieślniczych. Potrzebne są osoby z odpowiednim wykształceniem, dlatego też wyszliśmy z pomysłem utworzenia kierunku, na którym będą kształcić się specjaliści, którzy później znajdą w nich pracę – mówi dr hab. Marcin Lis, prof. AWSB, Prorektor ds. Studenckich i Współpracy z Otoczeniem.
W programie studiów są takie m.in. przedmioty jak:
- historia piwowarstwa,
- historia gorzelnictwa,
- materiałoznawstwo,
- produkcja alkoholu - wprowadzenie biologiczne i chemiczne,
- technologia piwowarstwa, technologia gorzelnictwa,
- maturacja napojów alkoholowych,
- systemy zarządzania jakością w produkcji alkoholi,
- odpady gorzelnicze oraz piwowarskie,
- analiza sensoryczna.
Będą też zajęcia praktyczne i wyjazdowe
Słuchacze odbędą także spotkania z praktykami w ramach zajęć wyjazdowych do gorzelni i browaru, które poprowadzą między innymi sommelierzy i gorzelnicy. - Odbycie praktyk pozwoli na poznanie specyfiki pracy i problemów typowych dla zakładów o różnej wydajności produkcji - tłumaczą na uczelni.
- Przemysłowa produkcja alkoholu to złożony proces, a jego składowe można wykorzystać nie tylko w branży spożywczej. Produkty rolne, które mogą zostać poddane fermentacji są podstawą nie tylko dla produkcji alkoholi, ale mogą być też paliwem alternatywnym lub znaleźć zastosowanie w syntezie chemicznej. W ramach studiów zaprezentujemy najnowsze trendy w piwowarstwie i gorzelnictwie zarówno od strony produkcyjnej jak i tworzenia alkoholi. – mówi Marek Różycki, gorzelnik i wykładowca akademicki.
Żeby nie było tak wesoło, w ramach zajęć przewidziano także zajęcia w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi i aspekty kulturowe spożywania alkoholi.
Studia skierowane są do osób z co najmniej wyższym wykształceniem, trwają 2 semestry, a całość kończy się egzaminami zaliczającymi poszczególne semestry nauki. Koszt studiów (II semestry) to 5500 zł.
ZOBACZ TEŻ:
- Nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Można nauczyć się... zarządzania parafią. To nie żart!
- Zagłębie wstydzi się Ślązaków? "Chodzi o to, żebyśmy się czuli w tym województwie jak u siebie"