Kierunek GZM to doroczne święto Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W jego ramach w pierwszy weekend lipca odbędzie się mnóstwo spacerów i wycieczek po ciekawych miejscach w metropolii. Program wydarzenia obejmuje ponad 130 mikrowycieczek do ciekawych i nietuzinkowych miejsc Metropolii. Jedną z nich będzie spacer po Gliwicach śladami słynnych gości. A w zasadzie cztery spacery – o godzinie 10, 12, 14 i 16. Zdecydowanie odwiedzić Gliwice będzie warto, tym bardziej, że na płycie rynku czekać będzie dodatkowa atrakcja! Więcej o wycieczkach i Święcie Metropolii – na stronie kierunekgzm.pl.
W drodze na Wiedeń
Gliwice to jedno z najpiękniejszych miast Górnego Śląska. Ma długą historią i do tego burzliwą, nic zatem dziwnego, że przez wieku odwiedzali je znaczący goście. Przykłady? Proszę bardzo. W 1683 roku w Gliwicach był król Jan III Sobieski wybierający się z wojskiem pod Wiedeń. Gliwiccy mieszczanie witali króla owacyjnie, a ten – od Bramy Bytomskiej – udał się na nabożeństwo do kościoła Podniesienia Krzyża. Król spędził w mieście dwa dni – 22 i 23 sierpnia. Z kolei w październiku 1845 roku król pruski, Fryderyk Wilhelm IV odwiedził Gliwice z okazji otwarcia linii kolejowej do Katowic. Przy okazji sfinansował figurę „Lwa śpiącego” autorstwa Theodora Erdmanna Kalidego, którą kazał ustawić na cmentarzu wojskowym, by upamiętniała ofiary wojen napoleońskich.
A to dopiero początek. W Gliwicach byli także między innymi car Aleksander II, Honoré de Balzac, Wincenty Pol, Ignacy Kraszewski, Jan Ursyn Niemcewicz czy Tadeusz Różewicz. – Wspomnimy również o takich postaciach, jak Oscar Troplowitz, który wielokrotnie wracał do Gliwic lub John Baildon, który po przyjeździe do naszego miasta, związał się z nim już do końca życia – zapowiadają organizatorzy. Uczestnicy wycieczek będą mieli doskonałą okazję do tego, by poznać nie tylko anegdoty związane z pobytem słynnych gości w Gliwicach, ale także zobaczą miejsca, które odwiedzili i usłyszą sporo opowieści o historii miasta.
Atrakcje dla całych rodzin
Organizatorzy wycieczek po Gliwicach zachęcają do przyjścia całe rodziny. Aby wziąć udział w wydarzeniu, wypełnij formularz dostępny tutaj. We wtorek, 27 czerwca, były jeszcze wolne miejsca na wycieczki o godzinie 12 i 14. Będzie też sporo dodatkowych atrakcji. – W trakcie oprowadzania na trasie spodziewajcie się ciekawych gości – postaci z epoki. Na płycie gliwickiego rynku znajdzie się dodatkowa atrakcja – monidło z archiwalną fotografią gliwickiego rynku, gdzie uczestnicy wydarzenia będą mogli zrobić sobie wyjątkowe, pamiątkowe zdjęcie a w ramach wydarzenia zorganizowane zostaną również na warsztaty kolażu. Archiwalne zdjęcia Gliwic i „gliwickich Gości” będą źródłem do stworzenia własnego kolażu – podkreślają organizatorzy.
Zbiórka zaplanowana jest pod kościołem pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przy ulicy Ignacego Daszyńskiego 2. Trasa wycieczek: kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego – ul. Siemieńskiego – plac Rzeźniczy – ul. Raciborska – ul. Bankowa – ul. Bytomska – ul. Matejki – ul. Dolnych Wałów – ul. Zwycięstwa – plac Inwalidów Wojennych – Rynek.
Może Cię zainteresować: