Grobowce książęce Anhalt-Kothen w Pszczynie przejdą renowację. Ważny symbol historii regionu

W najbliższych dniach rozpoczną się prace konserwatorskie na terenie zespołu grobowców książęcych z rodu Anhalt-Kothen, który znajduje się w Parku Zamkowym w Pszczynie. Grobowce, stanowiące ważny element dziedzictwa historycznego regionu, mają zostać zabezpieczone przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych.

Grobowce książęce Anhalt-Kothen przejdą renowację

Zespół grobowców książęcych z rodu Anhalt-Kothen zlokalizowany jest na terenie Parku Zamkowego w Pszczynie. Nekropolia powstała około 1820 roku, prawdopodobnie według projektu księcia Henryka Anhalta w celu uporządkowania grobów jego rodziców i rodzeństwa. Stanowi ważną część zespołu pałacowo-parkowego i jeden z symboli historii tego regionu.

Jeszcze w 2023 roku gmina pozyskała dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na odrestaurowanie grobów rodu. Zgodnie z założeniem programu, udział własny samorządu wynosi symboliczną kwotę około 2% wartości inwestycji. W tym przypadku realizację oszacowano na 449 466,60 złotych, z czego 98% tej kwoty (440 477,00 zł) pokryją środki rządowe.

- Odnowione grobowce będą ważnym elementem przestrzeni zespołu zamkowo-parkowego, który na podstawie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej został w 2021 roku uznany za Pomnik Historii, co jest jednym z najwyższych wyróżnień nadawanym zabytkom w naszym kraju - komentuje Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny.
Grobowiec księcia Ludwika Anhalta; fot. arch. UM Pszczyna
Grobowiec księcia Ludwika Anhalta; fot. arc. UM Pszczyna

Zakres prac konserwatorskich

Jak poinformował Urząd Miasta w Pszczynie, prace konserwatorskie rozpoczną się w najbliższych dniach (pierwsza połowa października). Wykonawcą, wybranym w postępowaniu przetargowym, jest firma Konior Budownictwo-Remonty-Konserwacja sp. z o.o. z Katowic.

Kompleksowe prace konserwatorskie obejmą pięć nagrobków rodziny Anhalt oraz charakterystyczny grobowiec księcia Ludwika Anhalta, zwieńczony okazałym krzyżem. Projekt obejmuje również konserwację obelisku oraz ławki znajdującej się na terenie nekropolii.

Elementem prac będzie też wymiana nawierzchni przylegającej do nagrobków. Dodatkowo, wykonana zostanie izolacja przeciwwodna obelisku, co pozwoli zabezpieczyć jego strukturę przed szkodliwym wpływem wilgoci.

Chorzow muzeum powstancow

Może Cię zainteresować:

Co z budynkiem muzeum na ul. Powstańców w Chorzowie? „Trwają prace nad wypracowaniem najlepszego rozwiązania”

Autor: Maciej Poloczek

07/10/2024

Muzeum Tyskich Browarów Książęcych, Tychy

Może Cię zainteresować:

Nowe Muzeum Tyskich Browarów Książęcych już jest czynne. Multimedialna i działająca na zmysły wystawa prowadzi nas po 400 latach warzenia piwa w Tychach

Autor: Katarzyna Pachelska

06/10/2024

Pałac Donnersmarcków na sprzedaż. Siemianowicki zabytek nie ma szczęścia do właścicieli

Może Cię zainteresować:

Pałac Donnersmarcków na sprzedaż. Siemianowicki zabytek nie ma szczęścia do właścicieli

Autor: Maciej Poloczek

05/10/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon