Grupa eSky ma zgodę na przejęcie marki Thomas Cook. Katowicka firma sięgnęła po brytyjską legendę

Jest „zielone światło” na przejęcie brytyjskiego Thomasa Cooka, najstarszej marki turystycznej na świecie, przez katowicką Grupę eSky. Założona w Radomiu spółka od kilkunastu lat związana jest z województwem śląskim. Nie tylko za sprawą adresu. Także za sprawą ludzi, którzy nią kierują.

Esky thomas cook

Działają w ponad 50 krajach świata. Adres wciąż mają katowicki

Na początku był nieudany koncert i długi… Tak mogłaby się zaczynać historia firmy eSky. Jak po latach przyznawali w jednym z wywiadów „ojcowie założyciele”, by spłacić tamte zobowiązania wyjechali do pracy w Stanach Zjednoczonych.

I stąd też u zarania działalności założona przez nich firma zajmowała się obsługą wyjazdów w ramach programu Work and Travel. Szybko zmieniła jednak profil działalności przestawiając się na sprzedaż biletów lotniczych za pośrednictwem własnego serwisu internetowego (w 2008 r. firma stworzyła m.in. pierwszą w regionie wyszukiwarkę do porównywania i rezerwacji ofert linii lotniczych). Później zaczęto dokładać do tego kolejne usługi (rezerwację miejsc w hotelach, ubezpieczenia itp.).

Obecnie firma działa w ponad 50 krajach na pięciu kontynentach oferując klientom loty, hotele, city breaki i wakacje w formie pakietów dynamicznych (łączący loty i hotele w jednej rezerwacji), które uzupełnia o produkty dodatkowe takie jak ubezpieczenia, wynajem samochodów, transfery lotniskowe, bilety na wydarzenia sportowe i koncerty oraz liczne atrakcje. O skali tej działalności najlepiej świadczy fakt, że w 2023 roku obsłużyła 3,3 mln klientów, generując ponad 81 mln zł zysku. Zatrudnia ok. tysiąca osób na całym świecie. Siedzibę po staremu jednak ma w Katowicach, w biurowcu przy al. Murckowskiej i Dolinie Trzech Stawów, dokąd przeprowadziła się z Radomia w roku 2007.

Ta transakcja to przepustka na rynki Europy Zachodniej

Przedstawiciele Grupy eSky nie ukrywają, że przejęcie marki Thomas Cook ma związek z jej rozpoznawalnością. Liczą, że pozwoli to grupie wejść na inne rynki Europy Zachodniej (na razie marka nie pojawi się w Polsce, czy innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, choć firma nie wyklucza, że nastąpi to w przyszłości). Bo choć obecny Thomas Cook to już nie ten sam gigant z własną flotą samolotów i hoteli, którego plajta pięć lat temu wstrząsnęła światowym rynkiem turystycznym (po upadku odrodził się jako internetowe biuro podróży), lecz ponad 180 lat tradycji i doświadczenia w turystycznym biznesie robi swoje. Marka nadal pozostaje w czołówce brytyjskich platform podróży pod względem wskaźników znajomości marki i zaufania.

- Synergia niemal 200-letniego dziedzictwa i doświadczenia marki Thomas Cook z technologią i rozumieniem potrzeb współczesnych konsumentów w eSky pozwoli umocnić naszą pozycję na zachodzie Europy, a także zwiększy elastyczność naszej oferty. Dzięki przejęciu wejdziemy w czołówkę firm sprzedających pakiety dynamiczne w Wielkiej Brytanii, co będzie doskonałą promocją polskiego biznesu na arenie międzynarodowej - tłumaczy w oświadczeniu dla mediów Łukasz Habaj, współzałożyciel i prezes zarządu Grupy eSky.

Na czele firmy śląski biznesmen i sportowiec

Urodzony w Katowicach i mieszkający w Mikołowie Łukasz Habaj to biznesmen sportowiec. W 2015 r. został rajdowym mistrzem Polskim, cztery lata później II wicemistrzem Europy. W związku z karierą sportową w połowie zeszłej dekady odszedł z firmy, by ponownie do niej wrócić w czasie pandemii.

- Na razie cel nadrzędny jest jeden. Przeżyć, przeprowadzić spółkę przez najtrudniejszy okres. Gdy kurz opadnie i zaczniemy przecierać oczy, to będziemy musieli opracować strategię na kolejne 3-5 lat. Dlatego nie jestem w stanie określić na jak długo wracam na fotel szefa eSky – mówił wtedy w rozmowie z serwisem sportowefakty.wp.pl.

Dodajmy, że ze Śląska pochodzi zdecydowana większość obecnego kierownictwa spółki, co sprawia, że o jej związkach z regionem decyduje nie tylko katowicki adres.

Thomasa Cooka sprzedaje polskiej firmie (z wyjątkiem działalności w Indiach i Chinach) chiński fundusz Fosun Tourism Group, który przed laty był jednym z udziałowców brytyjskiej legendy turystyki, a po jej plajcie przejął markę i wprowadził ją na nowe tory. Finalizacja transakcji uzależniona jest od spełnienia warunków brytyjskiego Civil Aviation Authority, ale z nieoficjalnych informacji wynika, że „zielone światło” już jest i kwestią najbliższych dni jest podanie tego do publicznej wiadomości.

Wczasy

Może Cię zainteresować:

Dariusz Zalega: Kiedy Ślązacy nauczyli się odpoczywać? Masowo zmusiła ich do tego... degradacja środowiska

Autor: Dariusz Zalega

08/07/2023

Sierpień 2024 był najlepszym miesiącem w historii Katowice Airport

Może Cię zainteresować:

Najlepszy rok w historii Katowice Airport. Lotnisko ma za sobą rekordowy szczyt sezonu letniego. „Pod koniec września powinniśmy zanotować pięciomilionowego pasażera”

Autor: Grzegorz Lisiecki

09/09/2024

Samolot LOT

Może Cię zainteresować:

Studenci Politechniki Śląskiej będą odbywać staże w Polskich Liniach Lotniczych LOT

Autor: Michał Wroński

07/10/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon