"Grzeszny żywot Franciszka Buły" ma 43 lata. Wiesz, gdzie kręcono pamiętną scenę z cekaemem Karlik?

Kto oglądał "Grzeszny żywot Franciszka Buły", z pewnością zapamiętał scenę uroczystości przekazania Wojsku Polskiemu cekaemu "Karlik", ufundowanego za pieniądze zebrane przez bohaterów filmu. Ale czy wiecie, gdzie ją nakręcono?

kadr z filmu
Grzeszny żywot Franciszka Buły

Dziś rocznica premiery jednego z legendarnych śląskich filmów. 43 lata temu, 5 września 1980 roku widzowie po raz pierwszy zobaczyli "Grzeszny żywot Franciszka Buły" w reżyserii Janusza Kidawy. W nim nawet śląskie elwry to też patrioci. Film Janusza Kidawy pokazuje nie tylko śląskie obyczaje, ale i rzeczywistość międzywojenną z wieloma absurdami nowej granicy, która podzieliła Śląsk między Polskę i Niemcy.

Ciekawostka z tej okazji. Filmowa uroczystość przekazania "Karlika" żołnierzom odbywa się przed polskim schronem Bojowym. Ale takich schronów Okręg Warowny "Śląsk" posiadał ponad 100! Który to z nich?

"Grzeszny żywot Franciszka Buły". To ujęcie kręcono z dachu schronu nr 75.

Schrony OW "Śląsk" budowano przez kilkanaście lat. Ich forma ewoluowała - wczesne obiekty fortyfikacyjne, jak np. większość tych wzniesionych w Piekarach - Dąbrówce Wielkiej, różniły się bardzo gabarytami i w ogóle wyglądem od nowocześniejszych - takich przykładowo, jak schrony w Rudzie Śląskiej-Goduli czy Kochłowicach. Schron z "Franciszka Buły" ewidentnie należy do tych nowszych, budowanych w drugiej połowie lat trzydziestych.

Na niektórych ujęciach filmu widać też szczegóły dalszego planu, jak charakterystyczny dom czy słup wysokiego napięcia. Dzięki temu można zidentyfikować to miejsce.

Okazuje się, że pamiętną scenę nakręcono właśnie w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach, przy znajdującym się na polu nieopodal ulicy Piłsudskiego schronie bojowym sektora "Radoszowy". W odróżnieniu od kilku innych jej schronów, które w ostatnich latach uległy wyburzeniu, obiekt ten - przed wojną znany jako schron nr 75 - nadal istnieje. O jego wyborze przez twórców filmu zapewne zdecydował łatwy dostęp do tego miejsca. Oraz na dach samego schronu, z którego również nakręcono część ujęć.

Angelus (2001)

Może Cię zainteresować:

Od tryptyku Kazimierza Kutza po „Angelusa”. Czyli trzynaście filmów, które trzeba obejrzeć, aby zrozumieć Górny Śląsk

Autor: Tomasz Borówka

05/07/2023

Gwiazdy Kidawa Blonski urodziny

Może Cię zainteresować:

Dziś urodziny śląskiego reżysera Jana Kidawy-Błońskiego. To on dał nam „Skazanego na bluesa”, „Pamiętnik znaleziony w garbie” czy „Gwiazdy”

Autor: Katarzyna Pachelska

12/02/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon