GUS w końcu policzył. Ślązaków w Polsce jest więcej niż Islandczyków na Islandii

Po 18 miesiącach od zakończenia Narodowego Spisu Powszechnego opublikowano wstępne wyniki dotyczące struktury narodowo-etnicznej Polski. Narodowość śląską zadeklarowało 585 tys. Ślązaczek i Ślązaków - to największa odrębna grupa ludności w kraju. Nieustalona pozostaje narodowość 473 tys. osób.

Marsz Autonomii

Główny Urząd Statystyczny opublikował we wtorek, 11 kwietnia 2023 roku, opublikował wstępne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego dotyczące struktury narodowo-etnicznej Polski. Narodowość śląską zadeklarowało w sumie 585,7 tys. Ślązaczek i Ślązaków. Jako pierwszą - 231,8 tys. Jako drugą - 353,9 tys. To największa odrębna - deklarująca inną niż polska identyfikację narodowo-etniczną - grupa ludności w kraju.

Najliczniejsze grupy narodowo-etniczne w Polsce (NSP 2021):

  • śląska - 585,7 tys. (jako pierwsza - 231,8 tys.; jako druga - 353,9 tys.)
  • kaszubska - 176,9 tys. (jako pierwsza - 14,6; jako druga - 162,2 tys.)
  • niemiecka - 132,5 tys. (jako pierwsza - 38,7; jako druga - 93,8 tys.)
  • ukraińska - 79,4 tys. (jako pierwsza - 62,9; jako druga - 16,5 tys.)
  • białoruska - 54,3 tys. (jako pierwsza - 41,9; jako druga - 12,4 tys.)

Ponadto język śląski okazał się drugim najczęściej używanym - innym niż polski - językiem w domach na terenie Polski. 457,9 zadeklarowało, że w kontaktach domowych posługuje się godkom. Więcej znalazło się tylko użytkowników języka angielskiego - 704,4 tys.

Narodowy Spis Powszechny tylko potwierdził, że Ślązaczki i Ślązacy to największa, choć wciąż nieuznawana grupa narodowo-etniczna w Polsce. Co ciekawe, mniej liczne są niektóre kraje w Europie, np. Malta (465 tys.), Islandia (357 tys.).

Chorzów Śródmiescie

Może Cię zainteresować:

Spis powszechny pokazał, że w naszych miastach jest więcej mieszkańców niż w urzędowych statystykach

Autor: Michał Wroński

24/01/2023

Ślązaczek i Ślązaków mniej niż 10 lat wcześniej

Przypomnijmy, że w Narodowym Spisie Powszechnym w 2011 roku narodowość śląską zadeklarowało prawie 847 tys. osób. To oznacza, że według statystyk GUS w ciągu dekady ubyło ponad 261 tys. Ślązaczek i Ślązaków.

Tym razem respondenci, którzy chcieli zadeklarować narodowość śląską, mieli jednak utrudnione zadanie. Nie mogli - tak jak 10 lat wcześniej - po prostu wybrać odpowiedzi z listy. Musieli sami wpisać "śląska" w polu "inne". Tak samo było z językiem śląskim.

Narodowy Spis Powszechny

Może Cię zainteresować:

Symulator Narodowego Spisu Powszechnego. Sprawdź, o ile twój komputer jest szybszy od GUS

Autor: Patryk Osadnik

05/01/2023

18 miesięcy oczekiwania na wyniki Spisu Powszechnego

Narodowy Spis Powszechny zakończył się 30 września 2021 roku. Musieliśmy czekać 18 miesięcy, aby poznać jego wstępne wyniki dotyczące struktury narodowo-etnicznej.

- Dane dotyczące przynależności narodowo-etnicznej oraz języka używanego w domu należą do najbardziej pracochłonnych w procesie opracowywania wyników spisu, m.in. z tego względu, że część uzyskanego w badaniu materiału z tego zakresu ma charakter różnorodnych swobodnych wypowiedzi respondentów, udzielonych w ramach otwartych zapisów tekstowych, które wymagają specjalnych operacji przetwarzania - wyjaśniała Karolina Banaszek, rzeczniczka GUS.

Ostateczne wyniki dotyczące struktury narodowo-etnicznej poznamy najprawdopodobniej dopiero jesienią, czyli dwa lata po zakończeniu spisu. We wstępnych szacunkach nieustalona pozostaje narodowość 473 tys. osób.

Czesław Mozil

Może Cię zainteresować:

Czesław Mozil: Ludzie słyszą mój akcent i mówią: „On mówi po śląsku!". Ale ja czuje się przede wszystkim Polakiem

Autor: Arkadiusz Nauka

01/01/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon