Gyburstag Matki Huty w Chorzowie z okazji 220 rocznicy otwarcia Huty „Królewskiej”

Tłumy chętnych przybyło w sobotę do Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, gdzie odbywał się Gyburstag Matki Huty. Były m.in. pokazy pracy i odlewania form z żeliwiaka, wizyta „ojców założycieli”, warsztaty pirotechniczne oraz prezentacja pracy kuźni.

W najbliższą środę (26 października) minie dokładnie 220 lat od dnia, gdy w obecności ministra górnictwa i hutnictwa Prus, hrabiego Friedricha Wilhelma von Redena otwarto Hutę „Królewską”. Zakład ten stał się zaczątkiem późniejszego Chorzowa.

Z okazji 220 rocznicy tamtego wydarzenia w sobotę na terenie chorzowskiego Muzeum Hutnictwa zorganizowano Gyburstag Matki Huty – całodniową imprezę, wypełnioną serią wydarzeń nawiązujących do hutniczej historii tego miejsca. W programie znalazły się m.in. pokazy pracy i odlewania form z żeliwiaka, występ teatru ognia, wizyta „ojców założycieli”, warsztaty pirotechniczne, historyczne kalambury z nagrodami oraz armatnia salwa honorowa na cześć Matki Huty. Dzieci mogły skorzystać m.in. z antywarsztatów maraszenia i zajrzeć na stanowisko „ognistych fryzur fantazyjnych”.

Dzięki technologii VR można było obejść wielki piec, a także – już jak najbardziej „w realu” – obejrzeć z bliska czynną kuźnię. W sobotę po raz pierwszy zaprezentowano też wystawę pt. „Wielka księga przemysłu” - tworzą ją fotografie (w większości nigdy wcześniej nie eksponowane) pokazujące pierwsze widoki Hut „Królewskiej” i „Laura” wraz z ich załogami.

Przypomnijmy, że to właśnie hutnictwo zbudowało Chorzów. Początkowo mała osada robotnicza przy zakładzie, w 1797 r. otrzymała nazwę zakładu przemysłowego, dzięki któremu powstała – Königshütte. A w 1868 r. uzyskała prawa miejskie. Po przyłączeniu do Polski w 1922 r. Königshütte przemianowano na Królewską Hutę, tę zaś w roku 1934 na Chorzów. W roku następnym Huta „Królewska” stała się Hutą „Piłsudski”. W okresie okupacji wróciła do pierwotnej nazwy, a w 1945 r. została przemianowana po raz kolejny – na Hutę „Kościuszko”. Od roku 2000 ponownie to Huta „Królewska”.

Konigshutte 1

Może Cię zainteresować:

W Chorzowie, pardon - Königshütte - było uzdrowisko! Ludzie leczyli się tu z ciężkiego darcia w kościach

Autor: Katarzyna Pachelska

22/08/2024

Wielki piec huty Pokój

Może Cię zainteresować:

Panorama Śląska z wielkiego pieca huty Pokój. Jego rewitalizacja, a także przemiana w muzeum i platformę widokową kosztować ma 70 mln złotych

Autor: Michał Wroński

14/09/2024

Dolni Vitkovice Bolt Tower 2

Może Cię zainteresować:

Bolt Tower stał się symbolem Ostrawy. Czy stanie się nim też wielki piec w Rudzie Śląskiej?

Autor: Michał Wroński

29/07/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon