Trzy hałdy KWK Dębieńsko o podobnej wielkości królują w pejzażu Czerwionki-Leszczyn. Teraz te stożki, dzięki inicjatywie mieszkańca Szczejkowic, Piotra Flajszoka, zyskają nazwy własne, nawiązujące do funkcjonujących tu kiedyś kopalń:
- stożek nr 1 - Marianna,
- stożek nr 2 - Ciosek,
- stożek nr 5 - Dębieńsko
Hołdy w Czerwionce-Leszczynach nie będą już bezimienne
Nazwy te wybrali sami mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn w internetowej ankiecie. Konkurentami Marianny, Cioska i Dębieńska były Karolinka, Karlik, Barbórka, ale się nie przebiły.
Jak uzasadniał autor wniosku „Historia naszej miejscowości jest ściśle związana z działalnością górniczą, czego niepodważalnym dowodem są m.in. stożki odpadów kopalnianych tzw. „hołdy”. Obecnie obiekty te stanowią przykład należytej rekultywacji takich terenów i trwale wpisały się w piękną panoramę Czerwionki-Leszczyn. Nazwy obiektów fizjograficznych, przyczyniając się do promocji turystyki przyciągają uwagę i zachęcają do odwiedzenia tych miejsc, co może wpłynąć także na zrównoważony rozwój turystyki w regionie".
Hałdy staną się turystyczną atrakcją Czerwionki?
26 stycznia 2024 roku Rada Miejska Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny przyjęła uchwałę, na podstawie której prześle wniosek do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie nadania nazw fizjograficznych dla trzech pokopalnianych stożków. (Interesujesz się Śląskiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)
Po akceptacji ministra MSWiA, od 1 stycznia 2025 roku oficjalnie nazwy będą mogły się pojawiać na wszystkich mapach i w przewodnikach.
- Mam nadzieję, że przyjęta uchwała pozwoli na wieki te stożki "scementować" co do wielkości i kształtu oraz będzie drogowskazem dla następnych kadencji samorządu do zagospodarowania tego terenu dla dobra mieszkańców całego regionu i nie tylko - mówi Piotr Flajszok.