Halloween w Polsce znamy przede wszystkim z popkultury. Wydrążone w przerażającym grymasie dynie, przebrane za duchy dzieci i hasło: "Cukierek albo psikus!" - tak to wygląda w Stanach Zjednoczonych, a przynajmniej tak przedstawiają to twórcy filmów.
W naszym kraju ta tradycja nigdy do końca się nie przyjęła. Co prawda w sklepach można kupić nawiązujące do niej stroje i ozdoby, czasem 31 października spotka się na ulicy grupę przebranych dzieci, a kluby muzyczne i bary organizują z tej okazji imprezy dla dorosłych, ale to wciąż nie ta sama skala, co za Oceanem Atlantyckim. Z resztą Halloween od początku budzi w naszym kraju kontrowersje, ponieważ Kościół katolicki widzi w nim kult szatana i zło.
Halloween? To przeszłość. Czas na Heaven Wins
Halloween? To przeszłość. Prezydent Siemianowic Śląskich Rafał Piech przygotował w kontrze Heaven Wins - Dzień Aniołów.
- Wigilia Wszystkich Świętych stała się w ostatnich latach w Polsce okazją do zabaw przejętych z tradycji krajów zachodnich i USA. W roku 2022 podjęliśmy się w Siemianowicach Śląskich rzeczy niepowtarzalnej, jaką jest zainicjowanie zupełnie nowej formy spędzania w tym dniu przez najmłodszych wolnego czasu. Heaven Wins - Dzień Aniołów, to połączenie zabawy i akcji społecznej, która poprzez interakcję międzypokoleniową najmłodszych z ich rodzicami i dziadkami ma zachęcić wszystkich do częstszego czynienia najmniejszych nawet dobrych uczynków wobec naszych najbliższych i znajomych - tłumaczy Rafał Piech.
W poniedziałek, 31 października, w ramach Dnia Aniołów na ulicach Siemianowic Śląskich będą rozdawane odblaskowe serca z napisem "Heaven Wins" ("Niebo Wygrywa"). Wolontariusze będą rozdawali cukierki oraz karteczki z dobrymi uczynkami, do których zobowiążą się obdarowani. Nie będzie hasła "Cukierek albo psikus!" tylko "Cukierek i dobry uczynek".
- Jesteśmy gotowi podzielić się wszelkimi materiałami promującymi tę akcję z każdym samorządem i organizacją w Polsce, która zechciałaby przyłączyć się do tej inicjatywy i zorganizować podobne wydarzenie u siebie - zapewnia Rafał Piech.
W Siemianowickim Centrum Kultury zaprezentowane zostaną dwa filmy ("Bruce Wszechmogący" i "Próba ogniowa"). Poza tym na obiekcie MOSiR "Pszczelnik" planowana jest sztafeta na dystansie 333 kilometrów (333 to anielska liczba, którą przeciwstawia się 666, czyli liczbie szatańskiej), a także finał akcji z atrakcjami dla dzieci (Szczegóły TUTAJ).
Zawierzył miasto Niepokalanemu Sercu Maryi
Przypomnijmy, że Rafał Piech zawierzył Siemianowice Śląskie Niepokalanemu Sercu Maryi, a także Bożemu Miłosierdziu. Dzięki temu zrobiło się o nim głośno w całej Polsce. - Od tego czasu to nie ja, ale ona jest menadżerem miasta. Ona nim zarządza - podkreślił.
W czasie pandemii COVID-19 zasłynął jako jeden z głównych krytyków szczepień. Sam nie przyjął preparatu. Publicznie opowiadał o segregacji sanitarnej i odbieraniu wolności.
Może Cię zainteresować: