Henryk Waniek i jego "Śląski wędrowiec". Spotkanie z pisarzem w Muzeum Śląskim odbędzie się 20 lutego

Urodzony w Oświęcimiu, ale od najmłodszych lat mieszkający w Katowicach Henryk Waniek wydał niedawno zbiór swoich esejów o Górnym i Dolnym Śląsku. Spotkanie promocyjne "Śląskiego wędrowca" odbędzie się w Muzeum Śląskim 20 lutego.

Fot. Konrad Ciszkowski
Henryk waniek

Henryk Waniek (ur. 1942) to pisarz, malarz i publicysta. Jest autorem około dwudziestu książek, m.in: „Hermes w Górach Śląskich”, „Inny Hermes”, „Pitagoras na trawie”, „Finis Silesiae”, „Dziady berlińskie”, „Wyprzedaż duchów”, „Obcy w kraju urodzenia”.

"Śląski wędrowiec" - zbiór esejów Henryka Wańka

W książce "Śląski wędrowiec" Waniek zebrał swoje eseje - teksty, które znalazły się wcześniej w innych wyborach, a także te, które nie zostały dotychczas nieujęte w żadnych publikacjach książkowych.

Henryk Waniek odkrywa przed czytelnikami Śląsk (zarówno Górny, jak i Dolny), opisując go z niezwykłą wrażliwością. W erudycyjny i inteligentny sposób opowiada o kraju i krajobrazie, o ludziach i duchowych związkach, które w różnym czasie łączyły Polaków, Niemców, Czechów i Ślązaków.

- Z pozoru Śląsk jest dobrze znany, a jednak ciągle skrywa wiele tajemnic. Ten fakt odzywa się już to w powieściach Andrzeja Sapkowskiego, Olgi Tokarczuk, Szczepana Twardocha i długiej listy pisarzy (oraz poetów) czerpiących inspirację z tego regionu. Sam do nich należę i czasem żartuję, że poza Śląskiem już nic mnie nie ciekawi… - pisze Henryk Waniek w "Śląskim wędrowcu".

Spotkanie w Muzeum Śląskim 20 lutego

We wtorek 20 lutego o godz. 18 w Muzeum Śląskim w Katowicach odbędzie się spotkanie autorskie z Henrykiem Wańkiem. Poprowadzi je Adam Szaja. Wstęp wolny. Miejsce: przestrzeń wystawy czasowej „Poza Edenem” przy obrazie Henryka Wańka.

Zbombardowane Drezno w 1945 r.

Może Cię zainteresować:

Horst Bienek pisał o zagładzie Drezna: "5 dni nie wschodziło słońce". W bombardowaniu zginął hrabia Ballestrem

Autor: Michał Wroński

13/02/2024

Szczepan twardoch debata

Może Cię zainteresować:

Szczepan Twardoch: Śląski biznes powinien wspierać śląską kulturę. Powołajmy nagrodę dla literatów tworzących w języku śląskim

Autor: Katarzyna Pachelska

20/09/2023

Ruda Slaska Rynek

Może Cię zainteresować:

Dlaczego najbardziej śląskie miasto Śląska to Ruda Śląska? "Tu śląskość zawsze była zupełnie oczywista"

Autor: Michał Wroński

05/01/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon