W poniedziałek, 20 listopada 2023 roku, radni Sejmiku Województwa Śląskiego zajmą się petycją, która dotyczy ustanowienia nowej symboliki regionu. Stowarzyszenie „Beskidzki Dom” chciałoby, aby herb oraz flaga odzwierciedlały złożoność całego województwa. W związku z tym jego członkowie zawnioskowali, aby do górnośląskiej symboliki dodana została także małopolska.
O ile dyskusja na ten temat może być ciekawa, to samo głosowanie powinno odbyć się bez zaskoczeń. W biuletynie informacji publicznej jest już dostępny projekt uchwały, która nie uwzględnia petycji (Interesujesz się śląsko-zagłębiowską tożsamością? Zapisz się i bądź na bieżąco – https://www.slazag.pl/newslett...).
– Złożone tradycje pogranicza śląsko-małopolskiego znajdują odbycie w dziedzictwie heraldycznym. Gdyby uwzględnić je w całości, samorządowy herb współczesnego województwa śląskiego powinien przybrać bardzo złożoną postać, która byłaby sprzeczna z tradycją polskich herbów ziemskich, unikającą podziałów tarczy herbowej – wskazano w uzasadnieniu.
Jego autorzy wskazują, że debata na temat herbu odbyła się w Sejmiku Województwa Śląskiego w 2000 roku. Kluczowe argumenty jakie padły za jego obecnym wyglądem (złoty orzeł górnośląski w błękitnym polu) to:
- zachowanie polskiej tradycji heraldycznej, czyli uniknięcie podziału pola tarczy,
- zachowanie w całości terytorialnego herbu książąt górnośląskich,
- nawiązanie do nazwy: „województwo śląskie”,
- fakt, że herb książąt górnośląskich odnosi się do obszaru znacznie szerszego, niż obszar Górnego Śląska,
- znaczenie orła górnośląskiego w okresie tzw. powstań śląskich
- fakt, że orzeł biały (srebrny) na czerwonym tle (proponowany przez „Beskidzki Dom”) znajduje się już w heraldyce trzech województw (małopolskiego, wielkopolskiego oraz mazowieckiego), a także powiatów i gmin.
Od lat dyskusja toczy się nie tylko nad zmianą symboliki województwa, ale także jego nazwy. Społecznicy wielokrotnie apelowali, aby „województwo śląskie” zastąpić „województwem śląsko-małopolskim”.
Może Cię zainteresować: