Huśtawka ogrodowa drewniana czy metalowa? Podpowiadamy, którą lepiej wybrać

Ogród to nie tylko miejsce uprawy roślin, ale też idealna strefa wypoczynku. Przydadzą się w niej wygodne meble, które umożliwią relaks podczas ciepłych, letnich dni. Oprócz krzeseł i stołu doskonałym pomysłem jest zakup huśtawki ogrodowej. Która sprawdzi się najlepiej w przydomowej przestrzeni?

hustawka-ogrodowa-drewniana-czy-metalowa-podpowiadamy-ktora-lepiej-wybrac

Przed podjęciem decyzji

Wygląd i cena to czynniki, które są najczęściej brane pod uwagę przy wyborze mebli do ogrodu. Jednak równie istotne są materiał wykonania, sposoby pielęgnacji oraz parametry techniczne, które dają gwarancję bezpiecznego użytkowania sprzętu. Dotyczy to zarówno tradycyjnego wyposażenia działki, jak i huśtawek.

Najpopularniejszą opcją w ogródkach i na tarasach jest huśtawka ogrodowa wykonana z metalu lub drewna. Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego modelu warto poznać zarówno wady, jak i zalety obydwu rozwiązań.

Huśtawka metalowa – zalety i wady produktu

Metal to materiał niezwykle wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Nie dziwi więc fakt, że wielu właścicieli ogródków decyduje się na zakup huśtawki z metalowym stelażem. Tego typu mebel jest stabilny, wygodny i nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy na bieżąco usuwać zanieczyszczenia za pomocą wilgotnej ściereczki nasączonej delikatnym detergentem. Poza tym metalowa huśtawka jest uniwersalna i pasuje do większości stylów. Do plusów należy także zaliczyć atrakcyjną cenę sprzętu oraz ogromny wybór pod względem stylów i rozmiarów. Wiele modeli wyróżnia się kompaktowymi wymiarami, co docenią szczególnie właściciele niewielkich działek.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że metalowe siedzisko nie jest zbyt przyjemne w dotyku, dlatego warto zaopatrzyć się w miękkie poduchy ogrodowe, które zwiększą komfort odpoczynku. Należy też pamiętać o tym, że metal jest tworzywem podatnym na korozję. Aby zapobiegać rdzewieniu huśtawki, wystarczy raz na jakiś czas nasmarować jej przeguby i zawiasy środkiem smarnym ograniczającym korozję.

Huśtawka drewniana – najważniejsze informacje o produkcie

Huśtawka z drewna to bardzo eleganckie i ekologiczne rozwiązanie, które doskonale wpisuje się w naturalną estetykę ogrodu. Jest idealnym uzupełnieniem aranżacji w stylu boho, wiejskim i rustykalnym. Oprócz oryginalnego wyglądu mebel charakteryzuje się też dużą masą, a co za tym idzie – stabilnością. Drewniane stelaże są trwałe, jednak poziom odporności na uszkodzenia zależy od materiału wykorzystanego do ich produkcji. Najmocniejsze, a zarazem najdroższe, są stelaże z drzew liściastych.

Podczas zakupów trzeba się jednak liczyć z wysoką ceną produktu. Bywa ona nawet kilkukrotnie wyższa niż cena modelu wykonanego z aluminium. Kolejnym minusem jest konieczność konserwacji. Trwałość i estetykę mebla zapewnia wyłącznie regularna impregnacja, ponieważ promieniowanie UV, woda, zmienne temperatury, grzyby oraz pleśń mogą trwale uszkodzić jego strukturę. Impregnację warto przeprowadzać zawsze przed rozpoczęciem lata, a pod koniec sezonu należy zadbać o dokładne wyczyszczenie, najlepiej specjalistycznym preparatem, który odświeży powierzchnię huśtawki.

O czym jeszcze pamiętać?

Materiał wykonania to ważny, ale nie jedyny parametr, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie huśtawki. Należy ocenić jeszcze:

  • przeznaczenie – warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy mebel będzie służył wyłącznie jednej osobie, czy całej rodzinie. Do wyboru są zarówno bujawki jedno-, jak i wieloosobowe. W przypadku drugiego wariantu ważnym parametrem jest maksymalne obciążenie, które wskazuje, ilu użytkowników może jednocześnie korzystać z huśtawki;
  • konstrukcję – kształt mebla wpływa nie tylko na wygodę użytkowania, ale również na estetykę otoczenia. W modzie są kokony, bujane fotele, bocianie gniazda czy krzesła brazylijskie montowane na stropie. Wygodny mebel w stylu zbliżonym do reszty aranżacji ogrodu stanie się atrakcyjnym elementem ogrodowej architektury.

Huśtawka metalowa czy drewniana?

Huśtawka ogrodowa to inwestycja na lata. Zarówno model metalowy, jak i drewniany, ma swoich zwolenników i przeciwników. Pierwsze rozwiązanie to idealna propozycja dla osób poszukujących wygodnego, budżetowego mebla, który nie będzie skomplikowany w pielęgnacji. Druga opcja z pewnością zadowoli miłośników naturalnych rozwiązań, nastawionych na wysoką estetykę mebli. W tym przypadku trzeba się jednak liczyć z wyższymi kosztami i koniecznością regularnej konserwacji. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przeanalizować wszystkie cechy produktu i wybrać wariant, który spełni oczekiwania i potrzeby domowników.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon