Huta Częstochowa wznawia produkcję. Próbne wytopy zakończone sukcesem

Po ponad rocznej przerwie Huta Częstochowa wznowi produkcję. W miniony piątek, 10 stycznia 2025 r. przeprowadzono tam próbny wytop stali. – Był to kluczowy etap przygotowań do pełnego uruchomienia produkcji, zaplanowanego na 20 stycznia 2025 r. – informuje w komunikacie spółka Węglokoks.

fot. Węglokoks
Huta czestochowa probny wytop

Huta Częstochowa wstrzymała produkcję pod koniec października 2023 r. Dziewięć miesięcy później sąd ogłosił upadłość huty, a jej ówczesny właściciel – spółka Liberty miała około 700 mln długu. Ponad 900 pracowników pozostało bez pracy. Ratunek dla zakładu przyszedł w listopadzie 2024 r., kiedy spółka Węglokoks, należąca do Skarbu Państwa, zawarła porozumienie z syndykiem masy upadłościowej w sprawie dzierżawy Huty Częstochowa.

– Był to pierwszy krok w procesie zabezpieczenia majątku zakładu, przygotowania go do zimy oraz wznowienia produkcji. Jednym z priorytetów było także uregulowanie zaległości wobec pracowników – ponad 900 osób otrzymało zaległe pensje. Utrzymanie obecnego zatrudnienia jest kluczowe dla sprawnego funkcjonowania zakładu – informują w Weglokoksie.

Huta Częstochowa wznowi produkcję 20 stycznia 2025 r.

W grudniu 2024 roku odbył się zimny rozruch kluczowych urządzeń Stalowni i Walcowni Blach Grubych. Jak podkreślają w Węglokoksie prace przebiegły zgodnie z planem, co pozwoliło na przejście do kolejnych etapów uruchamiania huty.

Pierwszy próbny wytop stali po ponad rocznej przerwie przeprowadzono w Hucie Częstochowa w miniony piątek, 10 stycznia 2025 r., o godz. 7.00. Był to kluczowy etap przygotowań do pełnego uruchomienia produkcji, zaplanowanego na 20 stycznia 2025 r. - W ramach gorącego rozruchu przeprowadzono sześć wytopów. Wyprodukowana stal została przekazana do badań jakościowych w laboratoriach, by potwierdzić gotowość zakładu do rozpoczęcia pełnego cyklu produkcyjnego – dodają w Węglokoksie.

– Huta Częstochowa to zakład z dużym potencjałem, zajmujący szczególne miejsce na mapie polskiego hutnictwa. Dzięki zaangażowaniu zespołu i dobrze zaplanowanym działaniom udało się zrealizować wszystkie kluczowe etapy przygotowań zgodnie z harmonogramem – podkreśla Adrian Sienicki, wiceprezes Węglokoksu i prezes zarządu Huty Częstochowa.

W Węglokoksie podkreślają, że Huta Częstochowa, jako jeden z najważniejszych zakładów hutniczych w Polsce, dysponuje potencjałem do wspierania strategicznych sektorów gospodarki, takich jak przemysł obronny czy energetyka.

Huta Czestochowa UMWS

Może Cię zainteresować:

Węglokoks przejmuje Hutę Częstochowa. Zakład ma wznowić produkcję w 2025 roku

Autor: Michał Wroński

20/11/2024

Huta Bobrek, Bytom

Może Cię zainteresować:

Joanna Stebel: Rzecz o Julii, co zamiast Romea węgla pragnęła, czyli zarys dziejów bytomskiej huty „Bobrek”

Autor: Joanna Stebel

18/10/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon