Inauguracja Industriady w Czeladzi połączona z otwarciem Cechowni dawnej KWK Saturn i nowoczesnej Mediateki

Oficjalna inauguracja Industriady 2023, czyli Święta Szlaku Zabytków Techniki, odbyła się w Czeladzi, gdzie z powodzeniem działa już Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia". Dzisiaj do uratowanych budynków po KWK Saturn dołączyła monumentalna Cechownia. Otwarto też Mediatekę w nowym budynku przy Cechowni, nawiązującym architekturą do bryły węgla.

To już 14. odsłona Święta Szlaku Zabytków Techniki. Impreza na wzór odbywającej się od 2001 r. w Zagłębiu Ruhry ExtraSchichty wystartowała na początku nieśmiało, ale z roku na rok nabierała rozpędu. I dzisiaj mamy tego efekt - 1,5 dnia wypełnionego atrakcjami, wycieczkami, spacerami, koncertami i mnóstwem innych efektownych działań. A to wszystko w 46 obiektach w prawie 30 miejscowościach woj. śląskiego. Rozruch Industriady 2023 odbył się w piątek 16 czerwca w Rybniku, samo Święto odbywa się w sobotę 17 czerwca.

Otwarcie Industriady 2023 właśnie w Czeladzi nie bez powodu

Oficjalna inauguracja Industriady odbyła się w Czeladzi nie bez powodu. Miasto wyremontowało monumentalny budynek dawnej Cechowni KWK Saturn i właśnie dziś odbyło się otwarcie gmachu. Wcześniej jednak, bo już w samo południe, wystartowały atrakcje związane ze Świętem Szlaku Zabytków Techniki (a Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia", znajdująca się w budynku dawnej elektrowni KWK Saturn jest na Szlaku od dawna) oraz otwarciem Mediateki w czarnym budynku, przypominającym bryłę węgla, który dobudowano do Cechowni. To jeszcze nie wszystko, bo obok Cechowni powstał świetny "górniczy" plac zabaw dla dzieci.

Wśród atrakcji Industriady na terenach dawnej KWK Saturn był m.in. koncert Czesława Mozila, gry i zabawy dla dzieci, steampunkowa parada wehikułów rozmaitych, warsztaty, zwiedzanie obiektów - w tym Cechowni (z możliwością wejścia na wieżę zegarową). O godz. 20.15 odbędzie się koncert przebojów z PRL-u, a na zakończenie, o 22 - spektakl na podstawie "Don Kichota" z muzyką flamenco na żywo.

Monumentalna Cechownia KWK Saturn przywrócona do życia

Przypomnijmy, że Cechownia w Czeladzi miała być otwarta na Barbórkę 2022, ale to się nie udało. Jednak Industriada to też zacny termin otwarcia przywróconej do życia Cechowni i nowej Mediateki, czyli filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czeladzi.

Czeladzka kopalnia "Saturn" fedrowała od 1887 roku. Zamknięto ją ponad 100 lat później, w 1996 roku.

Jej zabudowania ostały się, i nieduże przecież zagłębiowskie miasteczko systematycznie je rewitalizuje. W 2016 roku oddano pięknie odrestaurowaną elektrownię, z zachowanym parkiem maszynowym, wybudowaną w latach 1903-1908, gdzie dzisiaj znajduje się Galeria Elektrownia. Z kolei w 2019 roku w wyremontowanych budynkach warsztatów elektrycznych i transformatorowni uruchomiono Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej „Saturn”.

Teraz przyszedł czas na najbardziej spektakularną metamorfozę. Bo i budynek cechowni przy ul. Dehnelów 45, wybudowany w latach 1907-1911, z wieżą zegarową, jest potężny.

Huta cynku Hohenlohe w Wełnowcu

Może Cię zainteresować:

A gdyby nie było tu węgla... Czy przemysł Górnego Śląska powstałby bez czarnego złota?

Autor: Tomasz Borówka

17/06/2023

Pałac Kultury Zagłębia

Może Cię zainteresować:

Architektoniczna perła socrealizmu. Oto Pałac Kultury Zagłębia i jego wnętrza. „Zbiór elementów i detali przełożonych na zupełnie nowy język”

Autor: Grzegorz Lisiecki

16/12/2023

Industriada (zdjęcie archiwalne)

Może Cię zainteresować:

Co ty wiesz o przemysłowej potędze Śląska? Quiz na Industriadę

Autor: Tomasz Borówka

16/06/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon