Industriada, czyli święto Szlaku Zabytków Techniki w województwie śląskim, to największy festiwal dziedzictwa przemysłowego w Europie Środkowo-Wschodniej, który co roku przyciąga miłośników historii i kultury technicznej. W ramach Industriady organizowane są różnorodne atrakcje. Wśród nich koncerty, wystawy, animacje czy happeningi, i wiele, wiele innych.
Istotną rolę w Industriadzie odgrywa Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. I to nie tylko jako jeden z kluczowych obiektów Szlaku Zabytków Techniki (wydarzenia Industriady odbywają się w także przestrzeniach muzeum, w tym w Sztolni Królowa Luiza i innych zabytkowych miejscach). Od 2020 r. Muzeum jest zarówno gospodarzem wydarzeń, jak i koordynatorem festiwalu, celebrującego dziedzictwo przemysłowe regionu. Odpowiada za wsparcie merytoryczne i promocję, dobór obiektów i wydarzeń, coroczny motyw przewodni.
Jak się dowiadujemy, w 2025 r. w organizacji Industriady będzie uczestniczyć Instytut im. Wojciecha Korfantego.
– Tak, jesteśmy współorganizatorem Industriady – potwierdza Dorota Pociask-Frącek, dyrektorka Instytutu im. Wojciecha Korfantego. – W Instytucie odbyły się dwa spotkania z przedstawicielem Muzeum Górnictwa. Będziemy ich wspierać.
I wyjaśnia, że ma to być wsparcie od strony organizacji. Dyr. Pociask-Frącek zapowiada też, że Instytut i Muzeum mają podpisać porozumienie o współpracy. – Mam nadzieję, że wkrótce ruszymy z projektami – dodaje.
Instytut Korfantego
Instytut im. Wojciecha Korfantego to wojewódzka samorządowa instytucja kultury, której działalność skupia się na upowszechnianiu i badaniu dziedzictwa kulturowego regionu. Zajmuje się organizowaniem wydarzeń edukacyjnych, artystycznych oraz naukowych, a także prowadzeniem badań nad kulturą i jej stanem w województwie śląskim. Instytut wspiera projekty kulturalne. Oferuje szkolenia, warsztaty oraz doradztwo w zakresie animacji społeczno-kulturowej.
Działalność Instytutu dalece więc wykracza poza ochronę i popularyzację dziedzictwa Powstań Śląskich oraz działalności jego patrona (cele te realizuje poprzez działania edukacyjne, dokumentacyjne i wydawnicze). Instytut aktywnie współpracuje z instytucjami kultury, samorządami, organizacjami pozarządowymi oraz środowiskiem akademickim, tworząc sieci współpracy w sektorze kultury. Na współpracę z nim liczyć mogą zarówno profesjonaliści, jak i pasjonaci kultury, pragnący rozwijać swe projekty i inicjatywy o różnorodnej tematyce.
W 2025 r. Industriada po raz 16.
Industriada to wyjątkowe święto, które narodziło się w 2010 roku, aby promować i celebrować dziedzictwo przemysłowe województwa śląskiego. Powstała jako inicjatywa związana ze Szlakiem Zabytków Techniki, łączącym najbardziej znaczące obiekty przemysłowe w regionie. Od tamtej pory stała się największym tego typu festiwalem w Europie Środkowo-Wschodniej. Każdego roku wydarzenie przyciąga tłumy miłośników historii i techniki, oferując bogaty program kulturalny, edukacyjny i rozrywkowy. Industriada nie tylko podkreśla rolę przemysłu w kształtowaniu śląskiej tożsamości, ale także przyczynia się do rewitalizacji zabytków techniki i popularyzacji regionalnej kultury.

Może Cię zainteresować:
Industriada 2025. Do wydarzenia dołączają "obiekty zaprzyjaźnione" z powiatu gliwickiego

Może Cię zainteresować: