W podróż z Bolkiem i Lolkiem
Przy legendarnym Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej powstaje Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO. Jak zapowiedziano, nie będzie to muzeum, ale centrum edukacyjno-rozrywkowe, z wystawami, eventami kulturalnymi i warsztatami dla najmłodszych. Zapowiedziano również odtworzenie studyjnego kina i klubu filmowego.
- Bolek i Lolek, a także inni bohaterowie z bajek, będą przewodnikami po wystawie. Nasi gości będą mieli możliwość stworzenia własnych animacji. Będziemy opowiadać o powstawaniu animacji, samym procesie - jak to się robiło kiedyś i współcześnie. Przybliżymy sylwetki najważniejszych twórców Studia Filmów Rysunkowych, a także wykreowanych przez nich postaci - mówi Karolina Lorenc, menadżerka Studia Filmów Rysunkowych.
Otwarcie w maju 2024 r.
Inwestycja rozpoczęła się w lutym 2022 r. Po zdemontowaniu starego budynku wzniesiono nowy, który z zabytkową częścią Studia połączono przewiązką. Według pierwotnych planów prace miały zakończyć się w grudniu 2023 r. Jak przyznał dyrektor wytwórni Maciej Chmiel, termin ten okazał się zbyt ,,heroiczny", a za opóźnienie odpowiadają kwestie technologiczne. ,,Poślizg" nie będzie jednak spory, bo otwarcie zaplanowano na maj 2024 r. Trwają już prace wykończeniowe. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)
Koszt inwestycji to około 33 mln zł. Na budżet składają się pozyskane przez Studio fundusze norweskie (Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego), dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz bielskiego Urzędu Miasta. Za projekt odpowiada Nizio Design International, czyli studio odpowiedzialne m.in. za Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Muzeum Powstania Warszawskiego. Z kolei projekt wystawy opracowała spółka New Amsterdam.
Studio Filmów Rysunkowych powstało w 1947 r. W bielskiej wytwórni powstawały przede wszystkim seriale dla najmłodszej widowni o przygodach Reksia, Bolka i Lolka, czy Baltazara Gąbki. Ze studiem współpracowali m.in. Zbigniew Lengren, Jan Szancer, Józef Szajna, Jan Brzechwa, Ludwik Jerzy Kern, Stefan Kisielewski, Krzysztof Komeda i Krzysztof Penderecki.
Może Cię zainteresować:
Bytom w słynnym filmie "Baraka". Symboliczną sekwencję nakręcono, gdy płonęły jeszcze piece hut
Może Cię zainteresować: