O tożsamości i kulturze Zagłębia Dąbrowskiego w Pałacu Kultury Zagłębia. W piątek w dąbrowskim pałacu będzie gorąco?

"Jak jest i co widać? Wokół tożsamości i kultury Zagłębia Dąbrowskiego" to hasło wydarzenia, jakie już w najbliższy piątek 13 grudnia 2024 r. odbędzie się w dąbrowskim Pałacu Kultury Zagłębia. Organizatorzy zapowiadają dyskusję na temat różnych aspektów lokalnej tożsamości oraz na tematy ważne dla teraźniejszości i przyszłości regionu.

Pałac Kultury Zagłębia (via www.facebook.com)
Dąbrowa Górnicza. Pałac Kultury Zagłębia.

Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej i Dwutygodnik zapraszają wszystkich zainteresowanych do sali Agora dąbrowskiego pałacu, na godzinę 17:00, w piątek, 13 grudnia 2024 roku. Tematyka spotkania będzie rozległa, a organizatorzy wydarzenie opisują tak:

Jak Zagłębie Dąbrowskie postrzegają mieszkańcy i mieszkanki, a jak je widać z zewnątrz? Jakie biały plamy pojawiają się w narracji o Zagłębiu Dąbrowskim i czy da się je po latach załatać? A może, aby lepiej zrozumieć ten region, warto spoglądać nie tylko wstecz, ale wyobrażać sobie przyszłość? Jaka to przeszłość i czy już widać ją na horyzoncie?
  • Jak działać na rzecz kultury lokalnej, aby łączyła pokolenia i ludzi z różnych grup społecznych we wspólnej opowieści o regionie?
  • Czy kultura lokalna może być niezależna?
  • Czego nam w Zagłębiu Dąbrowskim brakuje lub czego mamy w nadmiarze?
  • Jak łączyć dziedzictwo przemysłowe z przyrodniczym?
  • Co stanowi o tożsamości miejsca, w czasach nowych skali lokalności?
  • Co to znaczy żyć wystarczająco dobrze w zagłębiowskich miastach?

Oto kolejne ważne kwestie, o które dyskutować będą goście spotkania w Pałacu Kultury Zagłębia.

Podczas rozmowy weźmiemy się za wyciąganie nitek z zagłębiowskiej identyfikacji i przyjrzymy się, które z nich są ważne i dlaczego. Zastanowimy się też jakiej przyszłości chcemy dla Zagłębia Dąbrowskiego – zapowiadają również intrygująco organizatorzy.

Kim są goście PKZ?

Spotkanie poprowadzi Anna Cieplak – pisarka, działaczka społeczna. Autorka powieści, opowiadań, esejów, w tym: "Ma być czysto" (2016), "Rozpływaj się" (2021) i "Ciało huty" (2023) oraz tekstu o Zagłębiu Dąbrowskim w Dwutygodniku, który jest pretekstem do rozmowy. Na motywach jej książki powstał film "Ostatni komers" (2021). Laureatka Nagrody Josepha Conrada, Nagrody im. Witolda Gombrowicza. Nominowana m. in. do Nagrody Literackiej Nike (dwukrotnie), Nagrody Literackiej Gdynia, EU Prize for Literature. Prezeska Fundacji "Pracownia Współtwórcza", nauczycielka twórczego pisania na Uniwersytecie Śląskim.

Gośćmi będą:

  • dr Dariusz Majchrzak – rodowity Zagłębiak, historyk – regionalista, nauczyciel w I L.O. im. Mikołaja Kopernika w Będzinie. Od roku 2004 zajmuje się badaniem dziejów Zagłębia Dąbrowskiego. Autor publikacji naukowych i popularnonaukowych, poświęconych poświęconych regionowi. Razem z nauczycielem – regionalistą – Marcinem Melonem – od kilku lat realizuje stworzony przez nich projekt „Jak Gorol z Hanysem, czyli śląsko – zagłębiowskie warsztaty regionalne”;
  • dr Beata Abdallah-Krzepkowska – dąbrowianka, z urodzenia i z zamieszkania Zagłębianka. Prezeska Zagłębiowskiego Towarzystwa Genealogicznego. Absolwentka arabistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, pracuje jako adiunkt na Uniwersytecie Śląskim. Popularyzatorka wiedzy o Bliskim Wschodzie. Do jej zainteresowań badawczych należy m. in. współczesny islam, w tym islam w Polsce i Europie. Autorka publikacji naukowych z dziedziny islamologii, ale i dotyczących Zagłębia Dąbrowskiego;
  • dr hab. Michał Krzykawski, prof. UŚ – filozof, pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie kieruje Centrum Badań Krytycznych nad Technologiami. Autor i współautor wielu prac z zakresu współczesnej filozofii francuskiej, filozofii techniki i filozofii społecznej, a także prac międzydziedzinowych: "Konieczna bifurkacja. „Nie ma alternatywy”" (pod redakcją Bernarda Stieglera i Kolektywu Internacja) oraz "Gospodarka i entropia. Jak wyjść polikryzysu?" (praca współredagowana z Jerzym Hausnerem). Kierownik projektu nt. automatyzacji pracy w Zagłębiu.
Kobieca reprezentacja Polski w piłce nożnej przed meczem Włochy – Polska, rok 1981.

Może Cię zainteresować:

Awans piłkarek na mistrzostwa Europy. 43 lata temu sosnowiecki klub "Czarni" był bazą utworzenia kobiecej reprezentacji Polski

Autor: Robert Lechowski

08/12/2024

Sosnowiec. Cerkiew Św. Mikołaja Cudotwórcy.

Może Cię zainteresować:

Zburzona cerkiew w Sosnowcu. Komu przeszkadzał św. Mikołaj Cudotwórca?

Autor: Robert Lechowski

06/12/2024

Wnętrza Domu Modlitwy Cukermana w Będzinie

Może Cię zainteresować:

Brama Cukermana w Będzinie. Świadectwo historii Żydów Zagłębia Dąbrowskiego

Autor: Maciej Baranowski

08/12/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon