Kwietniowe, comiesięczne spotkanie Loży Katowickiej Business Centre Club odbyło się 10 kwietnia 2025 r. w restauracji Młodnik w Katowicach.
Jak nie dać się cyberprzestępcom?
Jak zwykle nie zabrakło cennej wiedzy. Tym razem Mateusz Piech, CEO firmy IT Mine z Katowic mówił, jak przetrwać cyberatak w firmie.
Dlaczego bardzo częsta zmiana haseł do logowania do systemów nie jest wskazana. Dlaczego hasła powinny być długie i skomplikowane. Omówił rodzaje ataków i skalę zagrożeń.
CERT zarejestrował 80 tys. unikalnych incydentów cyberbezpieczeństwa w Polsce w 2023 r. - Te dane w momencie ataku na Ukrainę podwoiły się - mówił Mateusz Piech.
Piech opowiedział historię logistycznej firmy Maersk, która została zaatakowana przez hakerów z Rosji. Wszystkie komputery w firmie zostały zainfekowane. Straty liczone w miliardach dolarów. Podał przykład zakładu, w którym ktoś spowolnił zdalnie maszyny, by pracowały wolniej, zużywały więcej materiału.
- To jest świat cyfrowych zagrożeń, w którym żyjemy. W firmach produkcyjnych trzeba wydawać na cyberbezpieczeństwo więcej niż w zwykłych firmach - radzi Piech.
Jak się przygotować do ewentualnego cyberataku? Procedura, szkolenia, wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za cyberbezpieczeństwa. Jak się przygotować technicznie? Jego porady? Dwuskładnikowe uwierzytelnianie eliminuje ryzyko ataku o 60 proc. Menadżer haseł - trzeba korzystać. Aktualizować system. Kopie zapasowe. Monitorowanie nietypowej aktywności. Szyfrowanie nośników i urządzeń.
Co zrobić, jak dojdzie do ataku? Zachować spokój, odłączyć komputer od sieci, ale go nie wyłączać. Zrobić zdjęcia ekranu. Powiadomić osobę odpowiedzialną za cyberbezpieczeństwo. Zgłosić incydent do CERT Polska i/lub do UODO. Poinformować zespół o ataku. Nie wolno się kontaktować z przestępcami i próbować odzyskiwać danych.
- Cyberbezpieczeństwo to proces. Nie musisz wszystkiego robić na raz. Warto zacząć od podstaw - radzi Mateusz Piech.
Goście wydarzenia
Wśród gości tego wydarzenia, oprócz przedstawicieli firm zrzeszonych w Loży Katowickiej Business Centre Club, byli m.in. nowa dyrektor Loży Małopolskiej BCC Agnieszka Mirska, Jeremiasz Kalus – adwokat i doradca podatkowy z firmy KLB Doradztwo, Andrzej Pawletko, prezes firmy GSU z Gliwic, która zaczynała ponad 30 lat temu od ubezpieczeń górniczych, a teraz w ramach stowarzyszenia oferuje grupowe ubezpieczenia dla osób indywidualnych, np. prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze, emerytów czy rolników oraz Monika Osmala, kierownik ds. sprzedaży w firmie FM Logistic. Z Loży Wielkopolskiej BCC przybyła Karolina Porożyńska, współwłaścicielka z mężem firmy Moto RP, specjalizującej się w sprzedaży motocykli.
Nadchodzące wydarzenia Loży Katowickiej BCC
W dalszej części spotkania dyrektor Loży Katowickiej BCC Jacek Siatkowski przedstawił plan wydarzeń BCC na Śląsku i w Polsce na następne miesiące. Wśród nich są m.in. BCC Mixer w Uniejowie, 26.04 - Akademia Tenisa BCC w klubie Górnik Bytom, 6.05 - spotkanie grupy kobiecej BCC (spotkania odbywają się w każdy pierwszy wtorek miesiąca), 8.05 - comiesięczne majowe spotkanie w Szybie Maciej w Zabrzu, 10.05 - Turniej golfowy w Opolu, 10.05 - Akademia Tenisa, 18-21.05 - Regaty BCC Sztynort, 20.05 - spotkanie grupy HR o nowych przepisach imigracyjnych, 3.06 - spotkanie klubu kobiet BCC, 12.06 - spotkanie miesięczne Loży, 28.06 - Ogólnopolskie Mistrzostwa Business Centre Club na kortach Górnika Bytom.
- BCC uruchomiło cykl w telewizji biznesowej. Jeśli ktoś z klubowiczów chce wziąć udział w programach wideo, zapraszamy - mówi Jacek Siatkowski.
Dyrektor Loży zachęcał też do wzięcia udziału w konkursie Innowator Śląska. Wkrótce zostanie ogłoszony nabór.
W Katowickiej Loży ukonstytuowała się komisja BHP oraz grupy do spraw nieruchomości i grupa szkoleniowa.
1 kwietnia odbyło się też pierwsze spotkanie Grupy ds. Kobiet w Loży Katowickiej, o którym opowiedziała koordynatorka Grupy Ewa Trzeszczyńska. To przestrzeń do wymiany doświadczeń, budowania relacji biznesowych oraz rozwoju w kobiecym gronie.
Wojciech Mól przestawił z kolei postęp prac w Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego, w której zasiada i jest jej wiceprzewodniczącym, w tym dotyczące Rafako czy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu.
Nowy klubowicz, firma Wichary Technic
Wojciech Wichary, prezes i właściciel firmy Wichary Technic z Zabrza jako nowy klubowicz Loży Katowickiej BCC zaprezentował swoją firmę. Przedsiębiorstwo powstało 33 lata temu. Ma trzy hale produkcyjne, wytwarza autorską linię ulicznych lamp solarnych (roczna produkcja to ponad 2 tysiące egzemplarzy) plus oferuje instalacje PV, magazyny energii i pompy ciepła dla klientów indywidualnych i dla biznesu. Firma zajmuje się też obróbką metali.