Jaki będzie 2025 rok dla przedsiębiorców? O tym dyskutowali członkowie Loży Katowickiej BCC

W czwartek (23.01) w Restauracji Młodnik w Katowicach odbyło się kolejne spotkanie Loży Katowickiej BCC. Gościem specjalnym wydarzenia był dr Marcin Mrowiec, głównego ekonomisty Grant Thornton Poland. Spotkanie było okazją do spojrzenia w przyszłość oraz podsumowania 2024 roku w katowickiej loży: - Ostatni rok w naszym klubie, od kiedy pan Jacek przejął stery, to duże zmiany na plus: większa otwartość na nowych członków oraz gości z zewnątrz - mówi Grzegorz Pietrusiński, członek loży katowickiej BCC.

Nowe miejsce, czyli restauracja Młodnik okazała się świetną platformą do wymiany doświadczeń i wartościowych rozmów między klubowiczami. Głównym punktem spotkania była prelekcja dr. Marcina Mrowca, głównego ekonomisty Grant Thornton Poland, który przygotował bogatą prezentację trendów i prognoz ekonomicznych na 2025 rok.

Podczas spotkania odbyło się również oficjalne powitanie nowych członków BCC Loży Katowickiej:

  • SH TAX, reprezentowana przez Krzysztofa Błanię oraz Michała Witkowskiego.
  • Politechnika Śląska, Wydział Organizacji i Zarządzania, reprezentowana przez dr hab. Aleksandrę Kuzior, prof. PŚ, oraz dr. Dariusza Krawczyka.
  • Docusoft sp. z o.o., reprezentowana przez Andrzeja Nycza oraz Mariusza Klama.

Co nowego w katowickiej Loży BCC?

Spotkanie było również okazją do podsumowań i snucia planów na 2025 rok. Podczas panelu networkingowego udało się porozmawiać z klubowiczami:

Jakub Majchrzak, K2 Centrum Szkoleniowo-Consultingowe: Jestem członkiem od maja zeszłego roku. Najważniejsza jest możliwość tego, że możemy tutaj porozmawiać z ludźmi z podobnych branż, doświadczających podobnych problemów. Ważne są również rozmowy o rozwoju i współpracy.

Co najmocniej zapadło panu w pamięci?

J.M: Myślę, że będzie to zeszłoroczny BCC Mixer w Uniejowie. Aplikacja Meeting 15 pozwala na networking z osobami, których faktycznie potrzebujemy do nawiązania relacji biznesowych. Spotkałem tam również wielu liderów biznesu.

Czy jakaś z tych współprac zawartych podczas networkingu przerodziła się w kontrakt?

J.M: Tak, pierwsze co przychodzi mi na myśl, to organizacja naszej konferencji gastronomicznej w zeszłym roku w październiku.

Jakie plany na 2025 rok?

J.M: Chcemy jeszcze bardziej specjalizować nasze usługi, docierając do sedna problemów, które chcemy rozwiązać.

"Ostatni rok w naszym klubie, od kiedy pan Jacek przejął stery, to duże zmiany na plus"

ŚLĄZAG: Jak ocenia Pan ostatni rok?

Grzegorz Pietrusiński, członek loży katowickiej BCC: Ostatni rok w naszym klubie, od kiedy pan Jacek przejął stery, to duże zmiany na plus: większa otwartość na nowych członków oraz gości z zewnątrz.

Chcieliśmy zapytać o plany na 2025 rok.

G.P: Najważniejsze są dla nas inwestycje w automatyzację procesu produkcyjnego. Zamierzamy wprowadzać je w wielu obszarach, ponieważ koszty pracy stale rosną ze względy na wzrost wynagrodzeń. Naszym zdaniem automatyzacja powinna pomóc, aby obniżyć nasze koszty i zarazem podnieść wydajność pracy.

Marcin Frąckowiak, przewodniczący grupy HR BCC: Planujemy przedstawić Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jako loża BCC, nasze stanowisko w sprawie nowelizacji przepisów dotyczących mobbingu.

ŚLĄZAG: Czym jest grupa HR?

Marcin Frąckowiak, radca prawny w kancelarii Sadkowski i Wspólnicy, ekspert Business Center Club: Grupa HR w ramach BCC to z jednej strony miejsce, które oddajemy przedsiębiorcom do dzielenia się swoimi doświadczeniami, natomiast z drugiej strony staramy się przekazać naszą wiedzę w dziedzinie prawa pracy.

Jakie inicjatywy podejmujecie w ramach spotkań?

M.F: Obecnie staramy się przekuć nasze dyskusje w konkretne działania. Najnowszy temat, który rozgrzał debatę w ostatnich tygodniach, to nowelizacja przepisów dotyczących mobbingu. Miało być prosto i precyzyjnie, a otrzymaliśmy trzy cztery strony teksty. Dlatego planujemy przedstawić Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jako loża BCC, nasze stanowisko w sprawie nowelizacji przepisów dotyczących mobbingu.

Na jakim etapie są prace?

M.F: Jesteśmy na etapie przygotowawczym, kiedy każdy z naszych członków może wziąć głos; do czego serdecznie zapraszam. Podczas najbliższych spotkań grupy HR będę zachęcał przedsiębiorców, aby zabrali głos w tej sprawie.

Co zmienia nowelizacja mobbingowa?

Intencją ustawodawcy jest to, żeby pracodawca stale i aktywnie przeciwdziałał mobbingowi. Ponadto ma on wykazywać się aktywnością w tej dziedzinie. Nie wystarczy już stworzenie procedury, tylko będzie trzeba udowadniać, że na bieżąco szkoli się pracowników, dba o dobrą atmosferę, ale również przeciwdziała się czynnikom, które mogą powodować stresu u pracowników.

ŚLĄZAG: Czy petycja skierowana do ministerstwa i Rady Dialogu Społecznego ma szansę zostać wysłuchana?

M.F: Paradoksalnie to przedsiębiorcom jest trudniej w takiej sytuacji, dlatego że związki zawodowe zrzeszają masy członków, którzy są również wyborcami. Przedsiębiorcy zawsze mają tutaj pod górkę. Ale wracając do pytania: my musimy przekonać drugą stronę merytoryką i silnymi argumentami.

Bcc spotkanie networking

Może Cię zainteresować:

Nowy Rok z Lożą Katowicką BCC – spotkanie pełne inspiracji i merytoryki

Autor: Redakcja

20/01/2025

Katowicka loza bcc 19

Może Cię zainteresować:

Wszystko, co pracodawcy muszą wiedzieć o zmianach w prawie pracy na 2025 rok. Spotkanie spotkania Grupy HR Business Centre Club w loży katowickiej

Autor: Redakcja

24/01/2025

Jacek Siatkowski SlaZaq

Może Cię zainteresować:

Przedsiębiorcy w Polsce nie chcą działać wspólnie, choć to im się opłaca. Rozmowa z Jackiem Siatkowskim, dyrektorem Loży Katowickiej Business Centre Club

Autor: Michał Wroński

13/06/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon