W sobotę i niedzielę (1 i 2 lipca) Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia będzie świętować swoje szóste urodziny. W planach jest ponad 130 wydarzeń w 41 gminach podczas festiwalu "Kierunek GZM".
Na terenie Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie zaplanowano wyprawę "Beboki, upiory i mamuna, czyli etnobotanika po śląsku".
- W trakcie wyprawy poznamy wiele gatunków roślin mijanymi po drodze, a także ich znaczenie w obrzędowości śląskiej. Wycieczka prowadzona będzie po śląsku przez osobę ubraną w tradycyjny strój śląski. Wszystkie opisy roślin, demonów i wierzeń będą przedstawione w języku śląskim. Dla najmłodszych zostanie przewidziane poszukiwania ukrytych atrybutów demonów, będą wykonywane wianki z kwiatów i kosztowanie naparów leczniczych - zapowiadają organizatorzy.
Zbiórka przed bramą Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie w niedzielę, lipca, o godz.: 10.00, 12.00, 14.00 i 16.00. Swój udział należy wcześniej potwierdzić dzwonią na numer 536 330 776 lub wysyłając maila na adres ogrodradzionkow@sibg.org.pl.
Śląski Ogród Biologiczny w Radzionkowie
Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie znajduje się na południowych zboczach Księżej Góry. Ma prawie 16 hektarów powierzchni.
Pod koniec XIX wieku na tym terenie działała Kopalnia "Mathias", która eksploatowała złoża galmanów. Na mapach górniczych z 1911 widać tam około 30 płytkich szybów. Obecnie dwa z nich tworzą stawy Matyjas i Ober. O działalności górniczej świadczą natomiast liczne warpie, niewielkie hałdy oraz pingi, czyli zagłębienia powstałe w miejscu zasypanych szybów. Później wydobywano tam wapień.
W 2010 roku na Księżej Górze utworzono pierwszą kolekcję muraw ciepłolubnych. Trzy lata później przeniesiono tam zmiennowilgotne łąki z terenu Międzynarodowego Portu Lotniczego w Pyrzowicach w ramach kompensacji przyrodniczej. Wówczas rozpoczęto prace nad pozostałymi kolekcjami: dendrologiczną, sadowniczą, roślin ozdobnych oraz łąk. Zbudowano Regionalną Stację Edukacji Ekologicznej, drogi, ścieżki spacerowe etc.