Jakim miastem są Katowice? Odpowiedzi na to pytanie poszuka Instytut im. Wojciecha Korfantego podczas spaceru „Miasto-Masa-Entropia” już 28 lipca

Entropia to naukowy termin określający rozpad. Określa się nim sytuację, kiedy układ przechodzi z najmniej prawdopodobnego stanu – różnorodności i mnogości form – do stanu prawdopodobnego, czyli pełnego chaosu lub monotonii. Im większą wartość ma entropia, tym słabszy jest cały układ. A jak jest w przypadku Katowic? Przestrzeń stolicy naszego województwa jest różnorodna, czy może wypełniona przypadkowymi formami, które powodują przestrzenny chaos? Na to pytanie postarają się odpowiedzieć eksperci podczas spaceru „Miasto-Masa-Entropia” organizowanego przez Instytut im. Wojciecha Korfantego już w niedzielę 28 lipca.

Anna Cieplak

„Miasto-Masa-Entropia”

Czy Katowice mają duży współczynnik entropii? Czy da się znaleźć miejsca z niską entropią? Co mogą zrobić politycy i samorządowcy, by zapobiec jej wzrostowi? Uczestnicy spaceru będą mogli zastanowić się nad tym razem z prowadzącymi : pisarką Anną Cieplak i filozofem Michałem Krzykawskim. Podczas spaceru opowiedzą o roli polityki miejskiej, kultury, nauk społecznych i gospodarczych w zapobieganiu nadmiernemu wzrostowi entropii – od entropii od entropii fizycznej i biologicznej do entropii informacyjnej i psychicznej. Spacer odbędzie się już w niedzielę 28 lipca.

O prowadzących

Anna Cieplak to pisarka znana ze swoich powieści powieści m.in. "Ma być czysto", "Rozpływaj się" i "Ciało huty". Za swoją pracę literacką otrzymała szereg nagród i nominacji, jak np. Nagrody Conrada, Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, Nagrody-Stypendium im. Albrechta Lemppa. Była dwukrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Poza literaturą udziela się w grupie Każda Jest Ważna i pracuje jako nauczycielka akademicka na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jest też prezeską Fundacji Pracownia Współtwórcza, która zajmuje się edukacją w zakresie kultury i technologii.

dr hab. Michał Krzykawski, prof. UŚ jest filozofem, wiceprezesem Fundacji Pracownia Współtwórcza i pracownikiem naukowym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie kieruje Centrum Badań Krytycznych nad Technologiami. Jest autorem i współautorem wielu prac z zakresu współczesnej filozofii francuskiej, filozofii techniki i filozofii społecznej, a także prac międzydziedzinowych: "Konieczna bifurkacja", „Nie ma alternatywy” (pod redakcją Bernarda Stieglera i Kolektywu Internacja) i "Gospodarka i entropia. Jak wyjść polikryzysu?" (praca współredagowana z Jerzym Hausnerem).

Jak wziąć udział w spacerze?

Jeżeli chcecie wziąć udział w spacerze, musicie przesłać maila na adres: m.tkaczjanik@instytutkorfantego.pl. Zapisać można się do 25 lipca do godziny 12.00. Uwaga! Liczba miejsc jest ograniczona. Spacer rozpocznie się 28 lipca, o godzinie 11.00 przed siedzibą Instytutu przy ul. Teatralnej 4 w Katowicach. Zakończenie planowane jest na godzinę 14.00. Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu wycieczek miejskich śladem dziedzictwa niematerialnego.

Park Lignozy w Szczygłowicach

Może Cię zainteresować:

W Szczygłowicach pojawiły się nowe atrakcje nie tylko dla najmłodszych w Parku pełnym pasji

Autor: Urszula Ważna

24/07/2024

Tychy wilowyje kosciol 1

Może Cię zainteresować:

Czy da się modlić po śląsku? Przekonamy się w sobotę, 3 sierpnia na Ślōnskim niyszpōrze w Tychach Wilkowyjach

Autor: Arkadiusz Szymczak

24/07/2024

Anna cieplak pisarka

Może Cię zainteresować:

Anna Cieplak, autorka powieści „Ciało huty”: Jestem Zagłębiaczką, która w sercu nosi też Śląsk

Autor: Katarzyna Pachelska

25/08/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon