Jakub Chełstowski został prezesem. Pokieruje Towarzystwem Finansowym Silesia, zajmie się restrukturyzacją przemysłu

Jakub Chełstowski, były już marszałek województwa śląskiego, został prezesem Towarzystwa Finansowego Silesia. To należąca do Skarbu Państwa spółka oferująca podmiotom gospodarczym finansowanie, inwestycje kapitałowe oraz usługi. Dla Chełstowskiego będzie to powrót na „stare śmieci”, choć tym razem już w roli szefa.

fot. UMWS
Jakub Chelstowski marszalek wojewodztwa slaskiego

6 maja Jakub Chełstowski oficjalnie pożegnał się ze stanowiskiem marszałka województwa śląskiego. Piastował je od 21 listopada 2018 roku, kiedy jeszcze jako radny PiS został wybrany na ten urząd po politycznym przewrocie w sejmiku. W tej kadencji Chełstowskiego nie ma wśród sejmikowych radnych. Ba, nie znalazł się nawet wśród kandydatów na radnego sejmiku.

- Oferta była i to nawet takiej konkretnej „jedynki”, ale grzecznie podziękowałem za tą ofertę współpracy. Uważam, że te pięć i pół roku na stanowisku marszałka to bardzo długo, to był trudny czas, dużo zdrowia człowiek stracił. Czuję się spełniony, dużo dobrej pracy udało się wykonać – mówił w lutym na antenie Radia Piekary Jakub Chełstowski.

- Na pewno będę działania samorządowe wspierał. Jest wiele obszarów, w których będę czuł się dobrze – stwierdził enigmatycznie pytany o swoje plany na czas po wyborach.

Dziś już wiadomo, że Chełstowski wraca na „stare śmieci”. Do Towarzystwa Finansowego Silesia, gdzie przed objęciem funkcji marszałka województwa przez 2,5 roku pracował jako dyrektor ds. aktywów strategicznych. Tym razem Chełstowski będzie już jednak występował w roli szefa. Dziś (27 maja) oficjalnie objął bowiem w TF Silesia funkcję prezesa zarządu.

Konkurs na prezesa TF Silesia został ogłoszony pod koniec kwietnia. Kandydaci musieli wykazać się m.in. wykształceniem wyższym, co najmniej 5-letnim okresem pracy (nie wskazano w jakiej branży) i co najmniej 3-letnim doświadczeniem na stanowiskach kierowniczych.

Czym jest TF Silesia?

Towarzystwo Finansowe Silesia powstało wiosną 2000 roku. Należąca do Skarbu Państwa spółka miała uczestniczyć w restrukturyzacji spółek prawa handlowego (na początku z sektora stalowego, m.in. ówczesnej Huty Katowice) poprzez bezpośrednie zaangażowanie kapitałowe oraz udzielanie finansowania dłużnego w postaci pożyczek lub obligacji. Za rządów Ewy Kopacz była również wskazywane jako „koło ratunkowe” dla kopalń nieistniejącej już Kompanii Węglowej.

Obecnie TF Silesia przedstawia się jako podmiot sprawdzający się w „wymagających projektach restrukturyzacyjnych”, którego zakres działania łączy finansowanie (m.in. udział w programach emisji obligacji, udzielanie pożyczek, zakup wierzytelności), inwestycje kapitałowe (przejmowanie pakietów akcji w wybranych spółkach) oraz usługi (w zakresie zarządzania projektami, konsultingu w obrębie spółek portfelowych oraz wynajmu nieruchomości).

Aktualnie w skład Grupy Kapitałowej TF Silesia wchodzą spółki związane z budownictwem infrastrukturalnym, metalurgią, branżą stalową, koksowniczą, a także energetyczną (m.in. Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze "Victoria" , czy Fabrykę Kotłów SeFaKo). Towarzystwo ma także udziały w wielu innych podmiotach gospodarczych (m.in. w EC Bedzin, czy Polskiej Grupie Energetycznej).

Chelstowski i Zasada 2

Może Cię zainteresować:

Chełstowski w ŚLĄZAQ: Spór paru polityków nie może blokować pieniędzy na transformację Śląska

Autor: Marcin Zasada

06/01/2023

Saluga marszalek

Może Cię zainteresować:

Wojciech Saługa ponownie marszałkiem województwa śląskiego. Wicemarszałkami Bartłomiej Sabat, Grzegorz Boski, Joanna Bojczuk i Rafał Adamczyk

Autor: Michał Wroński

06/05/2024

Jakub chelstowski

Może Cię zainteresować:

Jakub Chełstowski, marszałek woj. śląskiego o rozstaniu z PiS: "Przesądziło spotkanie z Kaczyńskim"

Autor: Marcin Zasada

22/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon