16 lutego 2023 roku minie siedem miesięcy od daty otwarcia Panteonu Górnośląskiego. Wtedy przypada też 5. rocznica śmierci Kazimierza Kutza. Zdaniem Jarosława Makowskiego, radnego i szefa PO w Katowicach wystawa wciąż jest niekompletna o postać Kutza.
- Ona jest niekompletna, symbolem tego jest brak obecności jednej z najważniejszych postaci, jeżeli chodzi o myślenie o Śląsku, pokazywanie Śląska - nie tylko Ślązakom, ale także tym ludziom, którzy są spoza regionu - wyjaśnia Jarosław Makowski na antenie Radia Piekary. - Myślę oczywiście o Kazimierzu Kutzu, którego rocznicę urodzin będziemy obchodzić 16 lutego - dodaje.
Radny tłumaczy, że głosował przeciw finansowaniu Panteonu Górnośląskiego z budżetu miasta. Przypomnijmy, że jest to kwota rzędu miliona złotych rocznie. Makowski uzasadnił, że w okresie, kiedy powstał Panteon, miasto Katowice mierzyło się z innymi wydatkami.
"Panteon to opowieść, której kryteria wyznaczał abp Skworc"
Zdaniem Makowskiego, opowieść przedstawiona w Panteonie jest mało inspirująca. Na jej plus przemawia jedynie wykorzystana w niej technika, która spełnia kryteria nowoczesnej wystawy multimedialnej.
- To nie jest opowieść, która mogłaby być inspirująca i pokazywać różnorodność i bogactwo Śląska, a przecież jesteśmy w stanie to zrobić - przekonuje szef PO. - Mamy ludzi, którzy są w stanie to zrobić, jednak wydaje się, że jest to opowieść, która jest inspirowana przez kryteria, które wyznaczał głównie arcybiskup Skworc - podkreśla.
Radny uważa, że jeżeli ministerstwo, miasto Katowice oraz województwo śląskie zainwestowało w Panteon Górnośląski ponad 60 milionów zł, to należy uzupełnić wystawę o znaczące postaci dla naszego regionu - Można to poprawić, można tę opowieść ulepszyć, a nawet sprawić, że ludzie, którzy tam przychodzą, szkoły, dzieci będą miały pełniejszy obraz, dlatego uważam, że nie należy tego tak zostawić.
Już od niemal roku przygotowywana jest postać Kazimierza Kutza
Makowski zaadresował list do dyrektora Panteonu Górnośląskiego z zapytaniem, dlaczego na wystawie nadal nie pojawiła się postać Kazimierza Kutza. Przypomnijmy, że dyrektor Muzeum Historii Katowic, będąc w radzie programowej, złożył wniosek 3 marca 2022 roku o uwzględnienie jego postaci w Panteonie.
- To jest rodzaj konstrukcji obecności poprzez nieobecność, którą ja nie do końca rozumiem i chyba nie chcę tego roztrząsać, natomiast dla mnie jest jasne, że dyrekcja i zespół byli w stanie przygotować kilkanaście biografii różnych postaci, a rok trwa przygotowywanie postaci Kutza - zaznacza Makowski.
Przypomnijmy, że 23 lutego zakończy się opiniowanie postaci Kutza. Zdaniem Makowskiego, część społeczności byłaby w stanie bezpłatnie wykonać biogram i film przedstawiający postać pochodzącego z Szopienic reżysera filmowego. - Wydaje mi się, że to jest tylko i wyłącznie kwestia woli dyrekcji - dodaje.
Może Cię zainteresować:
Panteon Górnośląski nadal bez Kazimierza Kutza. Mistrz czeka na opinię rady programowej
Może Cię zainteresować: