Jarosław Zagórowski przejmie stery w Głównym Instytucie Górnictwa

Jarosław Zagórowski kierować będzie Głównym Instytutem Górnictwa. Ministerstwo Przemysłu podało, że kierująca tym resortem Marzena Czarnecka w poniedziałek powołała byłego prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej na to stanowiska. Formalnie zacznie je pełnić 10 maja.

fot. M. Wroński
Zagorowski

Wakat od dwóch miesięcy. Zagórowski zacznie pracę 10 maja

Konkurs na stanowisko dyrektora Głównego Instytutu Górnictwa-Państwowego Instytutu Badawczego ogłoszony został w połowie kwietnia. Kandydaci musieli wykazać się m.in. 3-letnim doświadczeniem w zarządzaniu zespołami pracowniczymi (preferowane miały być osoby posiadające doświadczenie w zarządzaniu instytutami badawczymi oraz spółkami z udziałem Skarbu Państwa), oświadczeniem o korzystaniu z pełni praw publicznych i o nieskazaniu prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. (Interesujesz się śląską gospodarką? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Wakat na stanowisku szefa GIG – PIB był od końca stycznia, kiedy to Minister Przemysłu prof. Marzena Czarnecka odwołała kierującego tą placówką od 2015 r. prof. Stanisława Pruska (przez ostatnie dwa miesiące pełniącym obowiązki dyrektora był prof. Jan Bondaruk). W lakonicznym komunikacie resort nie podał ilu chętnych zgłosiło się do konkursu. Poinformował jedynie, że powołanie nastąpiło 29 kwietnia, a Zagórowski przejmie obowiązki 10 maja.

Od lat związany z górnictwem, jego odejście wymusili związkowcy

Jarosław Zagórowski jest absolwentem Politechniki Śląskiej, ukończył także studia doktoranckie na Wydziale Górniczym Akademii Górniczo – Hutniczej. W latach 2007 – 2015 był prezesem Jastrzębskiej Spółki Węglowej, wcześniej zasiadał, a krótko też kierował radą nadzorczą tego koncernu. Na przełomie XX i XXI w. związany z Ministerstwem Gospodarki, gdzie na różnych stanowiskach zajmował się sprawami górnictwa. Po wymuszonym przez konflikt ze związkami zawodowymi odejściu z JSW nie zerwał związków z sektorem wydobywczym, będąc związanym m.in. z Górniczą Izbą Przemysłowo – Handlową.

- Mogę sobie dzisiaj zarzucić, że mając wpływ na sektor nie wpłynąłem na opracowanie modelu hibernacji kopalń. Bo może trzeba było zrobić tak, że jeśli mamy kopalnię, która ma zasoby węgla, ale są one trudno dostępne i koszty wydobycia są duże, to najlepiej ją zahibernować. Utrzymać jej infrastrukturę, szyby wydobywcze, może główne wyrobiska, a może ją po prostu zalać, bo woda konserwuje. Po to, aby w sytuacjach kryzysowych móc tą kopalnię reaktywować. To mogę zarzucać sobie, ale też naukowcom, którzy specjalizowali się głównie w tym, jak zasypywać trwale kopalnie, a nie jak te kopalnie utrzymać na wypadek zdarzeń nadzwyczajnych - mówił jesienią 2022 r. w rozmowie ze Slazag.pl.

Specjaliści od badań, analiz, ekspertyz

Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy jest państwową placówką, ktorej działalność obejmuje najistotniejsze aspekty górnictwa i geoinżynierii, bezpieczeństwa pracy w przemyśle, inżynierii środowiska (w szczególności ochrony środowiska przed skutkami działalności przemysłowej).

Instytut prowadzi również działalność certyfikacyjną i edukacyjno-szkoleniową oraz świadczy usługi w postaci badań, ekspertyz, pomiarów i analiz dla wielu branż przemysłu, instytucji i urzędów administracji państwowej i samorządowej oraz partnerów zagranicznych. W GIG-PIB funkcjonuje 16 laboratoriów badawczych akredytowanych w Polskim Centrum Akredytacji. Większość badań prowadzonych w GIG-PIB kończy się jako ”wyrób nadający się do sprzedaży”, a ich wyniki mają charakter użytkowy i wdrożeniowy.

Krupinski

Może Cię zainteresować:

Były prezes JSW: Zamknięcie kopalni Krupiński to był gospodarczy sabotaż. Zmarnowano 700 mln ton węgla

Autor: Michał Wroński

21/10/2022

Kopalnia JSW

Może Cię zainteresować:

Ryszard Janta nowym prezesem Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Wybrano też dwóch wiceprezesów

Autor: Michał Wroński

17/04/2024

KWK Ruda Szyb

Może Cię zainteresować:

Nowym prezesem PGG został Leszek Pietraszek. To były człowiek służb specjalnych. W zarządzie Bartosz Kępa, Iwona Szczygioł i Rajmund Horst

Autor: Michał Wroński

11/03/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon