- Na ten moment długo czekali nie tylko jastrzębianie, ale też wiele osób w regionie, także po czeskiej stronie. Miło mi poinformować, że 2 września zostanie otwarte Carbonarium, czyli pierwsza wystawa stała Instytutu Dziedzictwa i Dialogu – Łaźni Moszczenica – zapowiada Rafał Jabłoński, dyrektor Łaźni.
O Łaźni Moszczenica pisaliśmy w kwietniu 2023 roku, gdy po raz pierwszy pokazano efekty prac w tym obiekcie. Więcej: Łaźnia KWK Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju zmienia się w centrum kultury, dialogu i biznesu. Porozumienie z KSSE
Kiedyś kąpali się tu górnicy. Dziś Łaźnię Moszczenica przejęła kultura
Ten wielki (8 tys. m2 powierzchni) budynek należący do Kopalni Węgla Kamiennego "Moszczenica" w Jastrzębiu-Zdroju był tylko łaźnią. Kąpali się tu i przebierali górnicy. Obiekt z lat 60. XX wieku przez 20 lat stał opuszczony. Teraz wraca do niego życie.
KWK Moszczenica zaczęto budować w 1955 roku, a początek działalności datuje się na 1965 r. Zakończono tu eksploatację w 2000 r. Do chwili zakończenia likwidacji, w kopalni „Moszczenica”, a później ruchu „Moszczenica” wydobyto łącznie prawie 92 000 000 ton węgla i wydrążono łącznie ponad 1 000 km wyrobisk.
Dlatego to miejsce jest idealne, by opowiedzieć o znaczeniu węgla. Carbonarium to czteropiętrowa, multimedialna i interaktywna wystawa, która pozwoli zwiedzającym nie tylko przeczytać lub zobaczyć, ale w pewien sposób poczuć i samemu odkryć swoją treść. Składa się na nią prawie 30 monitorów, 5 projektorów, gry, makiety, audioprzewodnik i… międzywojenny słup ogłoszeniowy.
Tu wszystko kręci się wokół węgla
Tematem ekspozycji jest oczywiście węgiel – etapy powstawania we wszechświecie, od pierwiastka, poprzez jego obecność w organizmach żywych i przyrodzie, a także wykorzystanie go współcześnie w przemyśle. Nie zabraknie wątku transformacji i znaczenia tego surowca w kontekście powstania miasta Jastrzębie-Zdrój.
- Nowoczesna forma ekspozycji jest konieczna, aby Carbonarium stało się ważnym punktem na mapie tego typu obiektów. Istotna w tym przypadku jest też autentyczna lokalizacja, czyli pokopalniana łaźnia górnicza. W 2000 roku KWK Moszczenica przestała fedrować. 23 lata później łaźnia stała się Łaźnią, siedzibą Instytutu i Carbonarium – dodaje Rafał Jabłoński.
Wystawę zrealizowała firma Trias AVI sp. z o. o., która w czasie 25-letniej obecności na rynku zaprojektowała i wykonała ponad 1500 instalacji, w tym wiele interaktywnych wystaw czy multimedialnych ekspozycji w muzeach czy centrach nauki. To między innymi Rynek Podziemny w Krakowie, Podziemny Olkusz, Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, Muzeum Twierdzy Toruń czy część wystawy w Planetarium Śląskim w Chorzowie.
Jastrzębskie Carbonarium wspólnie z postindustrialnym kompleksem huty Dolní Vítkovice jest częścią polsko-czeskiego szlaku węgla i stali. Projekt Industrialne pogranicze jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Interreg V-A Republika Czeska – Polska.
Może Cię zainteresować:
Niezapomniany weekend w Krainie Górnej Odry. Propozycje Ślązaga na każdą porę roku
Może Cię zainteresować: