Jeden z najpiękniejszych budynków Europy jest na Śląsku… ale nie w Polsce. Ostrawska PLATO Gallery w pierwszej piątce Nagrody im. Miesa van der Rohego

Jak widać Ślązacy znają się na starych, ceglanych, niszczejących rzeźniach. Katowicka pracownia architektoniczna KWK Promes założona przez Roberta Koniecznego odpowiada za projekt rewitalizacji rzeźni w Ostrawie. Półtusze ustąpiły miejsca dziełom sztuki. A budynek właśnie został wyróżniony w najważniejszym konkursie architektonicznym w całej Unii Europejskiej. Czy podobnych wyróżnień doczeka się też nasz chorzowski zabytek?

Galeria sztuki wspolczesnej plato

Długa droga do realizacji

Za realizację odpowiadają Robert Konieczny, Michał Lisiński i Dorota Żurek z katowickiej pracowni KWK Promes. Projekt rewitalizacji ostrawskiej rzeźni powstał już w 2017 roku. W zabytku miała powstać nowa siedziba Galerii Sztuki Współczesnej PLATO. Co ciekawe KWK Promes nie wygrał konkursu, tylko zajął III miejsce. Pracownia zawarła umowę z urzędem miejskim dopiero po długich negocjacjach.

Prace nad odnowieniem budynku zaczęły się w 2020 roku. A pierwsi zwiedzający pojawili się w 2022 r. jeszcze w trakcie modernizacji zabytku. Budynek charakteryzuje się zachowaniem balansu między dawną ceglaną konstrukcją, a nowymi elementami z betonu.

Najważniejszy konkurs architektoniczny w UE

Nagrodę Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe jest przyznawana co 2 lata od 1988 roku. Ufundowała ją Komisja Europejska i Fundacja Miesa van der Rohe. To najbardziej prestiżowa nagroda architektoniczna na Starym Kontynencie. Można nawet powiedzieć, że to Oscary architektury. Konkurs upamiętnia niemieckiego architekta Ludwiga Miesa van der Rohe, jednego z najważniejszych przedstawicieli modernizmu w architekturze.

Ostrawska Plato Gallery zaprojektowana przez chorzowskie studio architektoniczne została wyróżniona przez kapitułę prestiżowego konkursu. Znalazła się w pierwszej piątce. Oznacza to, że budynek jest uznany za jedną z najpiękniejszych realizacji architektonicznych z lat 2022-2023 w Unii Europejskiej. Tegoroczną edycję konkursu wygrał pawilon studyjny na kampusie Uniwersytetu Technologicznego w Brunszwiku.

Przez najbliższe dwa lata Galeria PLATO będzie pokazywana na wystawach w wielu miastach starego kontynentu. To wszystko rozpocznie się 14 maja na oficjalnej gali EUmies Awards 2024 w Barcelonie, gdzie Robert Konieczny wygłosi wykład i otworzy się wystawa najlepszych budynków Mies van der Rohe Awards.

Co równie istotne, działania galerii, ale też najbliższego otoczenia będą obserwowane przez bardzo wielu ludzi z całej Europy. To dla nas ogromna szansa, ale też obowiązek by wszystkie nasze poczynania, również te w najbliższym kontekście były dobrym wzorem do naśladowania, bo znalezienie się wśród najlepszych jest zobowiązujące - czytamy na facebookowym profilu KWK Promes

Teraz czas na Chorzów

Obecnie rewitalizowana jest inna Śląska rzeźnia. Chorzów właśnie przygotowuje się do budowy nowego osiedla mieszkaniowego w miejscu zabytkowego zakładu. Za projekt odpowiada śląski architekt Maciej Franta. Niestety większości kompleksu nie udało się zachować. Odnowione zostaną jedynie dwa budynki administracyjne dawnego zakładu. Na koniec prac musimy jeszcze trochę poczekać. Ale kto wie? Może ta realizacja też doczeka się międzynarodowych nagród?

Chorzów. Pozostałości Rzeźni Miejskiej

Może Cię zainteresować:

W Chorzowie była zabytkowa rzeźnia, będzie osiedle. „Cieszmy się, że nie kolejne centrum handlowe”

Autor: Maciej Poloczek

28/01/2024

Biennale wenecja tramwaj wodny 01

Może Cię zainteresować:

Śląscy architekci na Biennale Architektury w Wenecji. KWK Promes pokazuje galerię PLATO w Ostrawie, a Franta Group - chorzowską Villę Reden

Autor: Wojciech Fudala

18/05/2023

Billboardy Katowice

Może Cię zainteresować:

Dlaczego Rybnik mógł pokonać szyldozę, a inne nasze miasta ciągle straszą reklamami jak Krupówki?

Autor: Michał Wroński

22/03/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon