Jej serialem na Netfliksie zachwycili się widzowie. Teraz śląska reżyserka Kamila Tarabura debiutuje na wielkim ekranie filmem "Rzeczy niezbędne"

Zrealizowany wspólnie z Niną Lewandowską serial pochodzącej z Rybnika Kamili Tarabury "Absolutni debiutanci" zachwycił widzów Netfliksa na całym świecie. Reżyserki dostały za niego m.in. nominację do Paszportów "Polityki". Teraz Tarabura debiutuje na wielkim ekranie, już solo. Jej film "Rzeczy niezbędne" będzie miał premierę w Polsce pod koniec września, a wcześniej obraz zostanie pokazany w konkursie Perspektywy tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Krzysztof Wiktor/Kino Świat
Rzeczy niezbedne fot Krzysztof Wiktor Kino swiat

Kamila Tarabura to urodzona w 1990 roku reżyserka i scenarzystka młodego pokolenia, pochodząca z Rybnika, absolwentka tutejszego I Liceum Ogólnokształcącego oraz reżyserii Warszawskiej Szkoły Filmowej i Szkoły Wajdy. Dała się poznać najpierw jako autorka świetnie przyjętego filmu krótkometrażowego "Chodźmy w noc", a potem jako najmłodsza polska reżyserka, która pracowała przy serialu Netfliksa.

Zrealizowany przez nią w duecie z Katarzyną Warzechą oraz scenarzystką Niną Lewandowską serial "Absolutni debiutanci" był jednym z artystycznych objawień Netfliksa w 2023 roku. 6-odcinkowy serial o młodych ludziach odkrywających miłość, seks i filmową pasję, zebrał świetne recenzje. Krytycy podkreślali, że "Podczas gdy większość seriali coming of age grzęźnie dziś w publicystyce, a ich twórcy mają ambicję rozliczyć na ekranie różne problemy współczesnego świata (dyskryminację społeczności LGBT, rasizm, kryzysy psychiczne młodzieży, epidemię opioidową), autorki serialu cały czas pilnują, by opowiadać o bohaterach, a nie o sprawach" (Bartosz Staszczyszyn w culture.pl).

Film Tarabury powalczy o Szafirowe Lwy na festiwalu w Gdyni

Teraz Tarabura, już solo, zrealizowała swój pełnometrażowy debiut reżyserski - film "Rzeczy niezbędne" z Dagmarą Domińczyk i Katarzyną Warnke w rolach głównych. Pierwsza jest polską gwiazdą światowego hitu "Sukcesja", druga - jedną z ulubionych aktorek Tarabury (wystąpiła w krótkim metrażu "Chodźmy w noc" oraz jest współautorką scenariusza do "Rzeczy niezbędnych").

Film będzie można oglądać w polskich kinach od 27 września, a wcześniej zostanie pokazany w konkursie Perspektywy - nowej sekcji konkursowej Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Razem z pozostałymi zakwalifikowanymi do niej tytułami debiut Kamili Tarabury będzie się ubiegać o statuetkę Szafirowych Lwów.

Osobno Jury Konkursu wybierze także laureata bądź laureatkę Nagrody za wyjątkowy wkład artystyczny w powstanie filmu. Statuetka ta zarezerwowana jest dla przedstawicieli/ek wszystkich zawodów filmowych oprócz reżyserów/ek i producentów/ek, uwzględnionych przy Szafirowych Lwach.

Filmy z Konkursu Perspektywy będą rywalizować również będą o dwie inne nagrody Festiwalu: nagrodę za debiut reżyserski lub drugi film oraz „Złoty Pazur”.

Opowieść o kobietach poszukujących własnej tożsamości

„Rzeczy niezbędne” to opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości, inspirowana poruszającym reportażem „Mokradełko” Katarzyny Surmiak-Domańskiej, której bohaterkami są Ada i Roksana, grane przez Dagmarę Domińczyk i Katarzynę Warnke. Opiekę artystyczną nad projektem objęła Agnieszka Holland. Zdjęcia do filmu powstawały m.in. w Rybniku i okolicach.

Jak wydarzenia z dzieciństwa wpływają na nasze dorosłe życie? Jak dotrzeć do najpilniej strzeżonych rodzinnych tajemnic? Na te pytania próbuje odpowiedzieć Kamila Tarabura.

W ręce Ady, mieszkającej w Hamburgu uznanej dziennikarki, trafia tajemnicza przesyłka. To książka ze spisanymi pod pseudonimem wspomnieniami kobiety molestowanej w dzieciństwie przez ojca, z imienną dedykacją dla Ady. Dziennikarka decyduje się na spotkanie z autorką, którą okazuje się jej dawna szkolna koleżanka – Roksana. Razem wyruszają w podróż do miasteczka, gdzie dorastały, aby skonfrontować się z matką Roksany, niemym świadkiem jej dziecięcego piekła. Na miejscu okazuje się jednak, że matka twardo strzeże rodzinnych tajemnic, utrzymując obraz idealnego męża i rodziny. Ada postanawia opisać tę skomplikowaną i intrygującą historię w reportażu, choć dla niej, tak naprawdę, temat Roksany nie jest tym najważniejszym w podróży. Sama też musi rozliczyć się̨ z demonami przeszłości – to one nie pozwalają jej pójść naprzód w relacji z partnerem, z którym jest w zaawansowanej ciąży. Emocje między bohaterkami zagęszczają się, a Adzie coraz trudniej zachować dystans i ocenić́, co jest kłamstwem, a co prawdą.

  • "Rzeczy niezbędne"
  • Produkcja: Polska 2024
  • Reżyseria: Kamila Tarabura („Absolutni debiutanci”)
  • Scenariusz: Kamila Tarabura („Absolutni debiutanci”), Katarzyna Warnke
  • Obsada: Dagmara Domińczyk („Sukcesja”, „Priscilla”), Katarzyna Warnke („Cały ten seks”, „Kobiety mafii”), Małgorzata Hajewska-Krzysztofik („Forst”, „Informacja zwrotna”), Piotr Żurawski („Wataha”, „Król”), Andrzej Konopka („Chłopi”, „Biała odwaga”)

Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter

Dk welchman leszek zych polityka

Może Cię zainteresować:

DK Welchman. Dziołszka z Bytomia, która nakręciła "Chłopów" i oscarowego "Twojego Vincenta"

Autor: Katarzyna Pachelska

25/12/2023

Kadr z filmu Golem i Tancerka z 1917

Może Cię zainteresować:

Roman Balczarek: Od Anschutza do braci Lumière, czyli o tym, jak pierwszy film na świecie powstał na Śląsku

Autor: Roman Balczarek

19/07/2024

Za duzy na bajki 2 Patryk Siemek Grzegorz Malecki

Może Cię zainteresować:

Panie prezydencie Chęciński, na Netfliksie śmieją się z Sosnowca! Konkretnie - w filmie "Za duży na bajki 2"

Autor: Katarzyna Pachelska

05/07/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon