Kamila Tarabura to urodzona w 1990 roku reżyserka i scenarzystka młodego pokolenia, pochodząca z Rybnika, absolwentka tutejszego I Liceum Ogólnokształcącego oraz reżyserii Warszawskiej Szkoły Filmowej i Szkoły Wajdy. Dała się poznać najpierw jako autorka świetnie przyjętego filmu krótkometrażowego "Chodźmy w noc", a potem jako najmłodsza polska reżyserka, która pracowała przy serialu Netfliksa.
Zrealizowany przez nią w duecie z Katarzyną Warzechą oraz scenarzystką Niną Lewandowską serial "Absolutni debiutanci" był jednym z artystycznych objawień Netfliksa w 2023 roku. 6-odcinkowy serial o młodych ludziach odkrywających miłość, seks i filmową pasję, zebrał świetne recenzje. Krytycy podkreślali, że "Podczas gdy większość seriali coming of age grzęźnie dziś w publicystyce, a ich twórcy mają ambicję rozliczyć na ekranie różne problemy współczesnego świata (dyskryminację społeczności LGBT, rasizm, kryzysy psychiczne młodzieży, epidemię opioidową), autorki serialu cały czas pilnują, by opowiadać o bohaterach, a nie o sprawach" (Bartosz Staszczyszyn w culture.pl).
Film Tarabury powalczy o Szafirowe Lwy na festiwalu w Gdyni
Teraz Tarabura, już solo, zrealizowała swój pełnometrażowy debiut reżyserski - film "Rzeczy niezbędne" z Dagmarą Domińczyk i Katarzyną Warnke w rolach głównych. Pierwsza jest polską gwiazdą światowego hitu "Sukcesja", druga - jedną z ulubionych aktorek Tarabury (wystąpiła w krótkim metrażu "Chodźmy w noc" oraz jest współautorką scenariusza do "Rzeczy niezbędnych").
Film będzie można oglądać w polskich kinach od 27 września, a wcześniej zostanie pokazany w konkursie Perspektywy - nowej sekcji konkursowej Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Razem z pozostałymi zakwalifikowanymi do niej tytułami debiut Kamili Tarabury będzie się ubiegać o statuetkę Szafirowych Lwów.
Osobno Jury Konkursu wybierze także laureata bądź laureatkę Nagrody za wyjątkowy wkład artystyczny w powstanie filmu. Statuetka ta zarezerwowana jest dla przedstawicieli/ek wszystkich zawodów filmowych oprócz reżyserów/ek i producentów/ek, uwzględnionych przy Szafirowych Lwach.
Filmy z Konkursu Perspektywy będą rywalizować również będą o dwie inne nagrody Festiwalu: nagrodę za debiut reżyserski lub drugi film oraz „Złoty Pazur”.
Opowieść o kobietach poszukujących własnej tożsamości
„Rzeczy niezbędne” to opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości, inspirowana poruszającym reportażem „Mokradełko” Katarzyny Surmiak-Domańskiej, której bohaterkami są Ada i Roksana, grane przez Dagmarę Domińczyk i Katarzynę Warnke. Opiekę artystyczną nad projektem objęła Agnieszka Holland. Zdjęcia do filmu powstawały m.in. w Rybniku i okolicach.
Jak wydarzenia z dzieciństwa wpływają na nasze dorosłe życie? Jak dotrzeć do najpilniej strzeżonych rodzinnych tajemnic? Na te pytania próbuje odpowiedzieć Kamila Tarabura.
W ręce Ady, mieszkającej w Hamburgu uznanej dziennikarki, trafia tajemnicza przesyłka. To książka ze spisanymi pod pseudonimem wspomnieniami kobiety molestowanej w dzieciństwie przez ojca, z imienną dedykacją dla Ady. Dziennikarka decyduje się na spotkanie z autorką, którą okazuje się jej dawna szkolna koleżanka – Roksana. Razem wyruszają w podróż do miasteczka, gdzie dorastały, aby skonfrontować się z matką Roksany, niemym świadkiem jej dziecięcego piekła. Na miejscu okazuje się jednak, że matka twardo strzeże rodzinnych tajemnic, utrzymując obraz idealnego męża i rodziny. Ada postanawia opisać tę skomplikowaną i intrygującą historię w reportażu, choć dla niej, tak naprawdę, temat Roksany nie jest tym najważniejszym w podróży. Sama też musi rozliczyć się̨ z demonami przeszłości – to one nie pozwalają jej pójść naprzód w relacji z partnerem, z którym jest w zaawansowanej ciąży. Emocje między bohaterkami zagęszczają się, a Adzie coraz trudniej zachować dystans i ocenić́, co jest kłamstwem, a co prawdą.
- "Rzeczy niezbędne"
- Produkcja: Polska 2024
- Reżyseria: Kamila Tarabura („Absolutni debiutanci”)
- Scenariusz: Kamila Tarabura („Absolutni debiutanci”), Katarzyna Warnke
- Obsada: Dagmara Domińczyk („Sukcesja”, „Priscilla”), Katarzyna Warnke („Cały ten seks”, „Kobiety mafii”), Małgorzata Hajewska-Krzysztofik („Forst”, „Informacja zwrotna”), Piotr Żurawski („Wataha”, „Król”), Andrzej Konopka („Chłopi”, „Biała odwaga”)
Może Cię zainteresować: