Markowski był senatorem przez dwie kadencje, przy czym to stare dzieje. Jego przygoda z izbą wyższą parlamentu zakończyła się w roku 2005. Trzykrotnie (w roku 2005, 2007 i 2011) bez powodzenia do niej jeszcze kandydował. Również bez powodzenia trzy razy ubiegał się o mandat eurodeputowanego (w roku 2004, 2009 i 2014).
W praktyce zatem Markowski od kilkunastu lat pozostaje na uboczu wielkiej polityki, dobrze się za to sprawdzając w roli eksperta komentującego sytuacje w górnictwie i energetyce. Nie unika i nie boi się mediów, dobrze wie o czym mówi (ukończył studia na Wydziale Górniczym Politechniki Śląskiej, przez lata pracował w górnictwie osiągając stanowisko dyrektora KWK Budryk, jako sekretarz stanu w Ministerstwie Przemysłu i Handlu był także pełnomocnikiem rządu ds. realizacji restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego) i potrafi to powiedzieć w języku zrozumiałym dla laika.
Markowski nie ukrywa swego sceptycyzmu wobec unijnej polityki dekarbonizacyjnej przekonując, że prowadzi ona do pogorszenia konkurencyjności unijnej gospodarki, zaś w przypadku Polski jej skutkiem może być wręcz utrata bezpieczeństwa energetycznego. Najpierw zbudujmy nowe moce w energetyce, a potem dopiero likwidujmy te wykorzystujące węgiel kamienny – tak można podsumować pogląd Markowskiego.W tym kontekście nie szczędzi krytycznych słów politykom wszystkich opcji zarzucając im pochopne decyzje skutkujące postępującą likwidacją sektora górniczego w Polsce. Z tego też powodu wielokrotnie ciepło wypowiadali się o nim liderzy Sierpnia 80.
- Jerzy Markowski jest kandydatem niezależnym, to znaczy że będzie Twoim Senatorem, a nie partyjnych klik i koterii – można przeczytać na profilu tego związku w mediach społecznościowych (związkowcy właczyli się w zbiórkę podpisów pod kandydaturą Markowskiego).
Markowski
będzie startował w Katowicach (okręg wyborczy nr 80). Za rywala
będzie miał m.in. reprezentującego opozycyjny pakt senacki Macieja
Kopca (wywodzącego się z Rybnika posła Nowej Lewicy) oraz
reprezentującego PiS Leszka Piechotę, byłego wiceprezydenta
Katowic, senatora trzech kadencji pod szyldem PO (do PiS przeszedł 5 lat temu).
Swoich kandydatów może wystawić też Śląska Partia Regionalna oraz Ślonzoki Razem – w tym kontekście mówi się o Ilonie Kanclerz (SPR) i Aleksandrze Jelonek (ŚR). Na ostatniej prostej Katowice poważnie rozważały swojego kandydata, którym miał zostać wiceprezydent Waldemar Bojarun, ale ostatecznie prezydent miasta Marcin Krupa zdecydował się poprzeć pakt senacki.