Jerzy Stuhr był wybitnym polskim aktorem, reżyserem, pedagogiem, wykładowcą akademickim, profesorem sztuk teatralnych, członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. Wystąpił w ponad 60 filmach, a wśród jego najsłynniejszych kinowych kreacji można wymienić m.in. role w "Kilerze", "Seksmisji", "Wodzireju", czy "Amatorze". Reżyserował również filmy i spektakle teatralne.
- Nie przestał też grywać w teatrze. W ostatnim czasie widzowie mogli oglądać go w roli Konstantina Stanisławskiego w sztuce „Geniusz” w warszawskim Teatrze Polonia, którą również wyreżyserował. Ostatnimi projektami filmowymi z udziałem Jerzego Stuhra były filmy „I odpuść nam nasze długi” w reżyserii Antonio Morabito oraz film krótkometrażowy „Smok” w reżyserii Tomka Bagińskiego - czytamy na stronie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
W Bielsku-Białej poznał miłość życia i pokochał kino
Jerzy Stuhr urodził się 18 kwietnia 1947 roku w Krakowie. Gdy miał sześć lat, przeniósł się z rodzicami do Katowic, później do Cieszyna, aż w końcu osiedlili się w Bielsku-Białej, gdzie ukończył III Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego.
Jako nastolatek był prześladowany w szkole przez rówieśników ze względu na swoje niemieckobrzmiące nazwisko. W okresie licealnym zaczął występować na scenie jako aktor i udzielał się w szkolnych kółkach teatralnych. Pracował także jako bileter i organizator widowni w Teatrze Banialuka w Bielsku-Białej, gdzie pracowała jako księgowa jego mama. Jak sam wspominał, jego fascynacja filmem narodziła się w kinie Wanda.
To właśnie w Bielsku-Białej Stuhr poznał swoją żonę Barbarę, z którą uczęszczali do tego samego przedszkola. W 1971 roku para wzięła ślub kościelny w Bielsku-Białej.
Założyciel Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego
W 1970 roku ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1972 r. Wydział Aktorski w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Od 1972 roku był związany ze Starym Teatrem. W latach 90-tych związany z Teatrem Ludowym w Nowej Hucie.
Od ukończenia studiów był pedagogiem krakowskiej PWST im. L. Solskiego, a w latach 1990-1996 oraz 2002-2008 jej rektorem. Był inicjatorem powstania Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, jako wydziału zamiejscowego krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego.
W 2007 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Był również wykładowcą na Wydziale Radia i Telewizji UŚ (obecnie Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego).