Kim był Jerzy Ziętek? Wojewodą śląskim i katowickim w czasach PRL-u. Jak oceniają go historycy? Różnie. Ponieważ należał do wysokich kręgów komunistycznej władzy, toteż dzieli odpowiedzialność za niektóre niechlubne czyny tamtej epoki. Jednak Ślązacy zapamiętali go przede wszystkim jako dobrego gospodarza regionu. Tutejszego samorządowca. Tutejszego także w tym znaczeniu, że sam był Ślązakiem, człowiekiem rozumiejącym Śląsk, jednym z nas.
Zasługi Ziętka dla Katowic były tak duże, że miasto nie ma zamiaru wymazywać Jorga ze swej historii. Dzięki Ziętkowi powstał Spodek, dzisiejsza ikona miasta. Pomnik Powstań Śląskich, charakterystyczne skrzydła, także będące jednym z symboli Katowic. Oraz pobliski Uniwersytet Śląski. Zasługą Jorga jest też budownictwo mieszkaniowe, z Osiedlem Tysiąclecia na czele.
To w Katowicach Ziętek urzędował, w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim jako wicewojewoda, a później wojewoda i przewodniczący Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej. Tutaj też spoczął po śmierci - na cmentarzu przy ulicy Francuskiej.
Bez Ziętka nie
ma historii Śląska i Katowic w XX wieku. To postać kontrowersyjna w
świetle ustaleń historyków, ale tak czy inaczej znacząca,
wyrazista i wybitna, o dokonaniach ważnych dla Śląska - od
Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku po Ustroń. Postać
szczególnie ważna dla Katowic, gdzie pamiętamy przede wszystkim
jego dokonania jako samorządowca, wykorzystującego dostępne możliwości w trudnych warunkach PRL.
Może Cię zainteresować: