Jest już "Propozycja wytycznych programowych nauczania języka śląskiego i kultury śląskiej". Mamy tekst dokumentu

Choć brak podpisu pod ustawą o uznaniu języka śląskiego za regionalny zastopował legislacyjną drogę godki, to pracy nad nauczaniem godki w szkołach, gdy zmieni się klimat polityczny w Pałacu Prezydenckim - nie powstrzymał. Zespół w składzie: Dorota Kozioł-Żurawska, Marcin Melon, Rafał Szyma, działający pod egidą Rady Języka Śląskiego opracował "Propozycję wytycznych programowych nauczania języka śląskiego i kultury śląskiej". Mamy tekst tego opracowania.

Propozycja

Przypomnijmy, że uznanie języka śląskiego za regionalny przeszło w 2024 r. gładko przez Sejm i Senat. Zostało jednak zatrzymane przez weto prezydenta Andrzeja Dudy.

Ślązacy nie zasypiają gruszek w popiele i czekając na lepsze czasy dla godki w Pałacu Prezydenckim, przygotowali "Propozycję wytycznych programowych nauczania języka śląskiego i kultury śląskiej".

DOKUMENT MOŻNA PRZECZYTAĆ TU: Podstawa propozycja dokument grudzień2024

Dokument opracował zespół w składzie:

  • Dorota Kozioł-Żurawska,
  • Marcin Melon,
  • Rafał Szyma
- "Wytyczne programowe" powinny stać się punktem wyjścia tworzenia przyszłych podstaw programowych dla każdego etapu nauczania - mówi Marcin Melon.

Podstawa programowa ma nadać ramy śląskojęzycznym przedsięwzięciom edukacyjnym.

Zdaniem twórców jest to wstępny krok, którego główne cele to:

  1. Stworzenie punktu odniesienia, który doraźnie zastąpi brak podstawy programowej języka śląskiego. Jego adresaci to przede wszystkim osoby, które już teraz potrzebują takiego wsparcia: śląscy aktywiści, nauczyciele, osoby prowadzące zajęcia języka śląskiego i edukacji regionalnej z elementami języka śląskiego oraz ci, którzy tworzą śląskojęzyczne materiały edukacyjne.
  2. Zaproszenie do prac nad kolejnymi wersjami dokumentu oraz do dyskusji o nauczaniu języka śląskiego zaangażowanych nauczycieli i aktywistów. Twórcy zdają sobie sprawę, że w wielu miejscach nauczanie języka śląskiego odbywa się od lat, na przykład w ramach zajęć edukacji regionalnej, działalności izb regionalnych, teatrów, kółek zainteresowań i in. Wymiana doświadczeń, stworzenie bazy materiałów źródłowych i edukacyjnych, wypracowanie wspólnych praktyk i wyjście z rozproszenia, zatomizowania śląskojęzycznej działalności edukacyjnej to ważny krok na drodze do stworzenia systemowego nauczania języka śląskiego.
  3. Stworzenie punktu wyjścia dla prac nad podstawą programową nauczania języka śląskiego w razie uznania jego oficjalnego statusu przez polskie państwo, czy to po uwzględnieniu w stosownej ustawie śląskiej mniejszości etnicznej, czy też po nadaniu językowi śląskiemu statusu języka regionalnego. To ważne, by podstawa programowa powstawała z udziałem samych Górnoślązaków; niniejszy dokument ma być oddolnym głosem w tej sprawie.
Edukacja regionalna

Może Cię zainteresować:

Powstają wytyczne programowe nauczania języka śląskiego w szkołach. Regionalne środowiska przygotowują się na wprowadzenie godki do szkół

Autor: Arkadiusz Szymczak

19/11/2024

CARBON Silesia Festival

Może Cię zainteresować:

2025 rok pod znakiem muzycznych emocji w województwie śląskim. Jakie koncerty i festiwale czekają nas w tym roku?

Autor: Arkadiusz Szymczak

07/01/2025

Centrum Deportacji Radzionków

Może Cię zainteresować:

Joanna Bojczuk, członek zarządu województwa śląskiego, o obchodach 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej: Z pewnością nie odpowiemy w roku jubileuszowym na wszystkie pytania, które się nagromadziły

Autor: Mateusz Schuler

06/01/2025

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon