Katowice. Jest pomysł na zapomniany budynek po Muzeum Śląskim przy al. Wojciecha Korfantego. Czy powstanie tam nowa Instytucji Miasta Nauki?

- Kiedy okazało się, że Muzeum Śląskie zostanie wyłącznie w nowej siedzibie i planuje opuszczenie tego budynku, to wpadliśmy na pomysł w gronie śląskich uczelni, że brakuje czegoś, co można by nazwać Oficjalną Instytucją Nauki – mówi prof. Ryszard Koziołek. Idea ma już swoje lata, bowiem w 2022 roku Uniwersytet Śląski przymierzał się do zorganizowania w murach budynku Centrum Europejskiego Miasta Nauki. Niestety wówczas skończyło się jedynie na planach. Czy teraz będzie inaczej?

Wikipedia (Adrian Tync)
Dawne Muzeum Slaskie

Podczas konferencji prasowej, otwierającej Śląski Festiwal Nauki, usłyszeliśmy o propozycji stworzenia w Gmachu po Muzeum Śląskim przy al. Korfantego nowej instytucji uniwersyteckiej.

- Chcielibyśmy bardzo, aby to miejsce stało się w przyszłości siedzibą Instytucji Miasta Nauki. Aby to, co jest skoncentrowane w trzech dniach festiwalu, miało swoją permanentną działalność w tym budynku. Aby każdy, kto chce się dowiedzieć, co dzieje się w nauce ciekawego, mógł wejść tutaj i uzyskać odpowiedź. - mówił podczas konferencji Rektor Uniwersytetu Ślaskiego, prof. Ryszard Koziołek.

Oprócz komponentu naukowego, w budynku miałaby być realizowana funkcja wystawiennicza pod kuratelą katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Na jakim etapie znajduje się obecnie proces przekazywania budynku?

- Zwróciliśmy się do Marszałka z wnioskiem o rozważenie przekazania uczelniom, lub miastu, tego pięknego obiektu. Mamy nadzieję, że spotka się z przychylnym podejściem pana Marszałka Saługi. Wiem, że nauka jest mu bliska, więc jestem optymistą – podsumował prof. Ryszard Koziołek.

Marzyć trzeba” odpowiada Marszałek Województwa

- Najważniejszy jest pomysł, a on już jest. Teraz trzeba zdobyć na to finansowanie, co nie jest łatwe. Dla mnie jest to stosunkowo nowy projekt. Jesteśmy otwarci na to, żeby ten piękny budynek w tak ważnym miejscu Katowic został wykorzystany – mówił w rozmowie z nami Wojciech Saługa, Marszałek województwa śląskiego.

Kiedy zapytaliśmy marszałka o szanse na zaadoptowanie gmachu, usłyszeliśmy krzepiące. - Marzyć trzeba, rozmawiać trzeba, ale na koniec należy stworzyć pewne ramy. Tych ram jeszcze nie ma, jest natomiast idea.

Według naszych informacji przekazanie budynku jest na etapie nieśmiałych rozmów. Decydujące w całym procesie będzie uzyskanie dofinansowania na remont i adaptację budynku na nowe cele. Mają w tym pomóc środki unijne, jak przyznaje Wojciech Saługa.

Długa historia gmachu przy al. Wojciecha Korfantego 3

Ten neorenesansowy budynek powstał pod koniec XIX wieku. Z początku mieścił się w nim Grand Hotel, czyli wizytówka ówczesnych Katowic. W dwudziestoleciu międzywojennym siedzibę miały tam m.in. Huta Pokój, Śląskie Zagłady Górniczo-Hutnicze oraz Wyższy Urząd Górniczy. Później Komendantura Wojsk Radzieckich, a także Zakłady Drzewne Przemysłu Górniczego.

W 1984 roku do budynku przeniosło się Muzeum Śląskie. Adaptacja i przygotowanie przestrzeni pod działalność trwała osiem lat. W 2018 roku ostatni pracownik muzeum opuścił gmach przy al. Korfantego i przeniósł się do nowej siedziby na terenie dawnej KWK "Katowice". Do tej pory pozostaje niewykorzystany.

Korytarz ds1 ligota katowice

Może Cię zainteresować:

Grzyb na suficie, przerwy w dostawie prądu, półtoragodzinny dojazd na zajęcia, ale ze zniżką na prywatny akademik. Tak się studiuje i mieszka w Europejskim Mieście Nauki

Autor: Mateusz Schuler

01/10/2024

Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Katowice

Może Cię zainteresować:

Dokładnie za miesiąc rozpocznie się 8. Śląski Festiwal Nauki Katowice! Zapisy na wydarzenia już od 10 listopada

Autor: Arkadiusz Szymczak

07/11/2024

KONKURS SUM KATOWICE

Może Cię zainteresować:

Katowice. Willa Chruszczowa nie będzie Centrum Fizjoterapii Pediatrycznej i Onkologicznej. Śląski Uniwersytet Medyczny chce budować je od nowa

Autor: Katarzyna Pachelska

30/10/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon