W lutym 2022 roku ówczesny minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie dotyczące nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości, zmniejszając wymiar godzin nauczania z 3 godzin do 1 godziny tygodniowo. Przepisy zaczęły obowiązywać wraz z początkiem roku szkolnego 2022/23.
Sprawa dotyczy około 55 tysięcy dzieci
Przeciwko decyzji od samego początku protestowali przedstawiciele mniejszości niemieckiej oraz środowiska oświatowe, w tym związki zawodowe nauczycieli. Sprawa dotyczy około 55 tysięcy dzieci w 164 samorządach. Kilkanaście dni temu przedstawiciele mniejszości niemieckiej skierowali pismo do nowej minister edukacji Barbary Nowackiej, prosząc w nim o uchylenie tamtego rozporządzenia.
- Obecna sytuacja jest zaprzeczeniem gwarantowanego przez Konstytucję RP prawa o niedyskryminacji. Rozporządzenie to nie akceptuje też rzeczywistych potrzeb mniejszości niemieckiej. Uczniowie stracili warunki konieczne do utrzymania i rozwijania swojej tożsamości kulturowej – pisał Rafał Bartek, przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.
Język niemiecki dla mniejszości. MEN przywróci 3 godziny tygodniowo
Wszystko wskazuje na to, że decyzja z lutego 2022 r. zostanie cofnięta i od września 2024 język niemiecki jako język mniejszości narodowej ponownie będzie nauczany w wymiarze 3 godzin tygodniowo. Ministerstwo opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w bieżącym roku. Mowa w nim m.in. o ujednoliceniu godzin nauczania języków mniejszości narodowej, realizowanego w formie dodatkowej
- Od dnia 1 września 2024 r. nastąpi w stosunku do wszystkich uczniów należących do mniejszości narodowej ujednolicenie wymiaru godzin nauczania języka mniejszości narodowej realizowanego w formie dodatkowej nauki tego języka. Wymiar godzin nauczania tego języka w stosunku do wszystkich uczniów należących do mniejszości narodowej będzie wynosił 3 godziny tygodniowo - czytamy w uzasadnieniu projektu.