Język śląski jako regionalny. Monika Rosa: sprawa ma zostać załatwiona w piątek do godz. 12.00

W odmienianej przez wszystkie przypadki „Deklaracji Radzionkowskiej” Donald Tusk obiecał oficjalne uznanie języka śląskiego w ciągu 100 dni od utworzenia rządu. Minęło już ponad 150 dni. Czy teraz się uda? Jakie są możliwe scenariusze? Czy posłowie PiS (przynajmniej niektórzy) poprą śląski jako język regionalny?

Długa droga do języka

Pierwszy projekt ustawy o języku śląskim trafił do sejmu już w 2007 roku i został odrzucony. Potem podobny los spotkał kilka kolejnych projektów. Walka o uznanie języka śląskiego za język regionalny trwa już 17 lat. W tej kadencji parlamentu ma być w końcu inaczej.

W „Deklaracji Radzionkowskiej”, obecny premier Donald Tusk obiecał uznanie śląskiego w 100 dni od przejęcia rządów. Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym wpłynął do Sejmu 25 stycznia. Pierwsze czytanie miał dopiero 20 marca, a 100 dni od zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska upłynęło dwa dni później. Najpierw prace nad projektem opóźniły się przez sprawę posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Teraz język śląski ustąpił miejsca poselskiemu projektowi ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Mnożą się przeszkody na drodze legislacyjnej godki

We wtorek 9 kwietnia nad projektem głosowała sejmowa Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Projekt miał mieć drugie czytanie już dwa tygodnie później, na 10 posiedzeniu Sejmu. Informowaliśmy już, że raczej nie ma na co liczyć w pierwszym dniu posiedzenia, czyli dzisiaj (24 kwietnia). Biuro poselskie wnioskodawczyni projektu, Moniki Rosy, zapewniło nas, że głosowanie odbędzie się najprawdopodobniej 25 lub 26 kwietnia. Dokładny termin miał zostać opublikowany w harmonogramie 10. posiedzenia Sejmu. I tu dochodzimy do kolejnej przeszkody. Głosowania w sprawie języka śląskiego próżno szukać w harmonogramie. Dzisiaj (24 kwietnia) odbyło się jedynie sprawozdanie z prac sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych.
Wg informacji, które otrzymaliśmy od wnioskodawczyni projektu ustawy, posłanki Moniki Rosy z Koalicji Obywatelskiej, harmonogram na piątek ma się jeszcze zmienić. Głosowania mają zacząć się od godziny 10.00, także wszystko ma zostać załatwione do godziny 12.00. (Interesujesz się śląską polityką? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Co potem?

Zgodnie z procesem legislacyjnym na tym etapie projekt ustawy mogą czekać 3 scenariusze. Pierwszy, najmniej prawdopodobny zakłada, że PiS wniesie wniosek o odrzucenie projektu, który zostanie przegłosowany, co raczej nie może się wydarzyć. Według drugiego, posłowie mogą wnosić o poprawki do projektu. Ten scenariusz też jest mało prawdopodobny, ponieważ projekt wyszedł już z poprawkami z sejmowej komisji. Trzeci scenariusz, który najprawdopodobniej się wydarzy, zakłada przegłosowanie projektu ustawy – wtedy ustawa trafi do Senatu. Po przegłosowaniu w Senacie, pochyli się nad nią prezydent. Od jego podpisu zależy, czy ustawa o języku regionalnym faktycznie wejdzie w życie.

Jeżeli prezydent nie złoży podpisu pod ustawą, wnioskodawcy będą musieli znaleźć większość 2/3 w Sejmie. To może być trudne, ale nie niemożliwe. Paru posłów PiS już popiera projekt ustawy o zmianie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Ostatnio poseł Marek Wesoły w "Protokole Rozbieżności" TVP 3 Katowice sam zadeklarował, że w 3. czytaniu zagłosuje za przyjęciem projektu. Wcześniej poparcie deklarował też poseł Andrzej Gawron.

Sejm RP

Może Cię zainteresować:

Język śląski dalej ma lekką „obsuwę”. Ale spokojnie, drugie czytanie projektu ustawy już na 10. posiedzeniu Sejmu

Autor: Arkadiusz Szymczak

16/04/2024

Kohut4

Może Cię zainteresować:

Łukasz Kohut w przededniu wyborów do Parlamentu Europejskiego pożegna się z Lewicą? W woj. śląskim jedynka dla partii Razem

Autor: Marcin Zasada

24/04/2024

Slazacy ruch regionalny

Może Cię zainteresować:

Godka wraca na drugie czytanie w Sejmie. Na Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych PiS badał śląsko-katalońskie tropy

Autor: Michał Wroński

10/04/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon