Joanna Schaffgotsch, spadkobierczyni Karola Goduli, została patronką szkoły w Kopicach. W uroczystości uczestniczył prapraprawnuk hrabiny

Publiczna Szkoła Podstawowa w Kopicach – wsi w powiecie brzeskim, w województwie opolskim, otrzymała imię Joanny Schaffgotsch, zmarłej właśnie w Kopicach spadkobierczyni Karola Goduli. Poświęcono sztandar szkoły i oficjalnie otwarto salę gimnastyczną.

To właśnie hrabina Joanna ufundowała kopicką szkołę w 1901 roku, jej architektem był Richard Young. Szczególną uwagę przywiązywała do kształcenia i opieki nad dziećmi z miejscowości, gdzie mieszkała oraz w których działały jej zakłady przemysłowe – mówi Maciej Mischok, społeczny opiekun zabytków w Kopicach.

Przypomnijmy, że Joanna Schaffgotsch z domu Gryczik, która urodziła się 29 kwietnia 1842 w Porembie – obecnie dzielnicy Zabrza, a zmarła 21 czerwca 1910 w Kopicach, była dziedziczką fortuny Karola Goduli. Od 1858 roku mogła używać nazwiska von Schomberg-Godulla. Była żoną hrabiego Hansa Ulricha Schaffgotscha.

Hrabia Schaffgtosch w Kopicach

Pomysł nadania imienia szkole narodził się kilka lat temu, podczas rozmów z ówczesną dyrekcją szkoły. Nowa dyrektor, pani Beata Lizurej, kontynuowała to zamierzenie, które wymagało uzyskania stosownych zgód i zebrania środków finansowych na sztandar – wyjaśnia Mischok.

Na zaproszenie dyrekcji szkoły oraz Macieja Mischoka, specjalnie na uroczystość przyjechał do Kopic Alexander hrabia Schaffgotsch, prapraprawnuk hrabiny Joanny. – Alexander to najmłodszy syn Hansa Ulryka, którego kilkakrotnie w minionych latach gościliśmy w Kopicach. Jest on przedstawicielem kolejnego pokolenia górnośląskiej linii rodu Schaffgotschów – podkreśla Mischok.

Pierwsza część uroczystości odbyła się w kościele parafialnym, gdzie ks. biskup Jan Kopiec – biskup senior diecezji gliwickiej, podczas mszy świętej koncelebrowanej z ks. proboszczem Jarosławem Szelągiem, poświęcił sztandar. Umieszczono na nim podobiznę hrabiny Joanny Schaffgotsch, a na rewersie godło państwowe. Sztandar został ufundowany przez mieszkańców Kopic i rodzinę Wiesiollek. Po zakończonej uroczystości, uczestnicy przeszli do przykościelnego mauzoleum, gdzie spoczywa fundatorka szkoły, a także inni członkowie rodziny Schaffgotsch.

Delegacja z Rudy Śląskiej

Po mszy zebrani udali się do szkoły. Tam też sztandar będzie eksponowany w specjalnej gablocie. O słynnej przodkini Joannie hrabinie Schaffgtosch, która była pomysłodawczynią i fundatorką szkoły opowiadał Alexander hrabia Schaffgotsch. Ta uroczystość w Kopicach jest bardzo ważnym wydarzenie dla samej rodziny Schaffgotsch. Jest to druga szkoła w kraju, która na sztandarze zapisane jest imię Joanny Schaffgotsch.

Nic zatem dziwnego, że wśród zaproszonych gości była delegacja ze szkoły podstawowej z Rudy Śląskiej imienia hrabiny Schaffgotsch. – To dobry czas na tego typu bohaterów, w dodatku kobiet – mówi Mischok. – W całej Polsce 90% patronów szkół to mężczyźni. I tu pojawia się Joanna Schaffgotsch – uśmiecha się.

Drakula

Może Cię zainteresować:

Śląska krew. Godula i Habsburgowie, czyli wampiry, co wysysały śląską krew

Autor: Tomasz Borówka

31/10/2022

Rod schafgostchow

Może Cię zainteresować:

Śląskie "Downton Abbey". Tak się żyło w pałacu w Kopicach, posiadłości Schaffgotschów, właścicieli m.in. kopalni w Szombierkach

Autor: Redakcja

29/04/2024

Franciszek Pieczka2

Może Cię zainteresować:

Daisy patronką szkoły w Wałbrzychu, a u nas? U nas wyjątkami są Pieczka, Godula i... jego dziedziczka

Autor: Tomasz Borówka

24/03/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon