Jak przekazała redakcji ŚLĄZAGA córka Juranda Jareckiego, architekt zmarł w nocy z 13 na 14 marca 2024 roku. Odszedł w wieku 92 lat. Spokojnie, we śnie.
Zmarł architekt Jurand Jarecki, budowniczy powojennych Katowic
Jurand Jarecki, jeden z najwybitniejszych budowniczych powojennych Katowic urodził się 4 października 1931 roku. W Krakowie, choć to tylko wpis w metryce (i krakowska porodówka), bowiem wychowywał się w Zakopanem. Na Śląsku wylądował przez ojca, który dostał pracę w pogotowiu i mieszkanie w Katowicach.
Życie Juranda Jareckiego to kopalnia anegdot: "Przyjechał młody architekt z Francji i myślał, że Francję zbuduje w Katowicach". Urodziny Juranda Jareckiego
Jarecki skończył architekturę na Politechnice Krakowskiej, później wyjechał na stypendium do Francji. Terminował u słynnego Georgesa Candilisa i poznał jeszcze słynniejszego Le Corbusiera. Z Francji wrócił do Katowic pełen pomysłów, z których wiele rozbijało się o PRL-owską siermiężność. Zaczął pracę w katowickim Miastoprojekcie. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)
W Katowicach zrealizował sam lub we współpracy z innymi architektami co najmniej kilkanaście znaczących projektów, wśród nich:
- Dom Handlowy Zenit,
- Dom Handlowy Skarbek,
- os. Paderewskiego,
- Haperowiec (zwany żyletą),
- kino Kosmos,
- bloki mieszkalne przy Korfantego, Uniwersyteckiej czy Mikołowskiej,
- pawilony wzdłuż ul. Chorzowskiej ,
- gmach Biblioteki Śląskiej.
Więcej o projektach Juranda Jareckiego:
- Kosmos w Katowicach. Tak postmodernizm zniszczył świetną architekturę z lat 50. Zobaczcie, jak stylowy był kiedyś budynek kina i jak wygląda teraz
- Gdy "Żyleta" górowała nad Katowicami. Mrówkowiec z 200 mieszkaniami z charakterystycznym wcięciem w talii
- Katowicki powiew luksusu, czyli SDH Zenit. Tak się robiło zakupy w PRL. Zobaczcie unikatowe zdjęcia
- Katowicki Skarbek. Dom handlowy z łuskami na elewacji i schodami ruchomymi. Zobaczcie archiwalne zdjęcia
Oprócz architektury pasjonował się samolotami i narciarstwem
Można przy tym żałować, że wiele jego niezwykłych koncepcji nigdy nie doczekało się wdrożenia: Muzeum Walki i Zwycięstwa vis a vis dzisiejszego NOSPR-u, Dom Usług przy dworcu czy futurystyczne wieże przy ul. Mickiewicza.
Jarecki zawsze miał jeszcze jedną pasję: oprócz architektury i samolotów. To narciarstwo. Przez większość zawodowej kariery był mistrzem w branży we wszystkich dyscyplinach związanych z nartami: alpejskich, skokach (!), a nawet w nartach wodnych. To zakopiańskie dziedzictwo Juranda. Warto pamiętać, że projektował on również skocznie narciarskie: w Bystrej, Zakopanem, Szczyrku czy Karpaczu.
Pogrzeb Juranda Jareckiego odbędzie się w środę 20 marca 2024 roku o godz. 11.00 na Cmentarzu Komunalnym przy al. Murckowskiej w Katowicach. Będzie miał świecki charakter.