„Kaj je Dante?” W Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego startuje… kurs pisania w języku śląskim!

Czy wybitny, polski pisarz Stanisław Wyspiański – patron Teatru Śląskiego w Katowicach – umiał pisać po śląsku? Prawdopodobnie nie. A może potrafił to robić włoski poeta średniowieczny Dante Alighieri? Wątpliwe. Lecz gdyby żyli dziś, mieliby szansę się nauczyć. Bo właśnie tam – w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach – rusza kurs pisania w języku śląskim pod hasłem „Kaj je Dante?”

„Gdzie jest śląski Dante? A może każdy z nas może nim zostać? Te pytania staną się punktem wyjścia do niezwykłej literackiej przygody, która rozpocznie się już 24 kwietnia w Teatrze Śląskim w Katowicach. Rusza „Kaj je Dante? Kurs pisania w języku śląskim” – propozycja dla wszystkich, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności pisarskie w języku śląskim.” –

– czytamy w zapowiedzi.

Dla kogo i po co i jak?

Organizatorzy stawiają sobie za cel nie tylko naukę pisania tekstów literackich i dziennikarskich „w godce”, ale też odkrywanie możliwości, jakie daje język śląski jako narzędzie twórcze. Mówią, że jest ono żywe, autentyczne i zdolne wyrażać to, co najważniejsze.

„Odkąd pamiętam, słyszę, że język śląski potrzebuje swojego Dantego. Jednocześnie dzisiejszy potencjalny śląski Dante nie ma gdzie nauczyć się pisać po śląsku – nie ma jak godki, którą wyniósł z domu, wyszlifować w literacki diament. Stąd pomysł na kurs creative writingu, którym poszerzamy ofertę naszego teatru, w której mamy już przede wszystkim spektakle po śląsku, ale też debaty, rozmowy i wykłady w tym języku” –

– mówi Marcin Musiał z Teatru Śląskiego.

Podczas kursu uczestnicy:

  • poznają tajniki budowania narracji,
  • nauczą się pracy z językiem
  • dowiedzą się, jak tworzyć teksty, które niosą przekaz i emocje.

Zajęcia poprowadzi Marcin Melon – pisarz, nauczyciel i popularyzator śląszczyzny. To autor m. in. bestsellerowej serii kryminalnej „Komisorz Hanusik”. Pod jego opieką uczestnicy spróbują swoich sił w różnych gatunkach – od artykułów prasowych po opowiadania.

„To będzie kurs, po którym nikt już nie powie: «Cóż, piszę po śląsku byle jak, bo nikt mnie nie nauczył». Wówczas będzie można odparować: «Nie pofatygowałeś się na kurs w Teatrze Śląskim, więc nie narzekaj. Jeśli robisz błędy, to tylko dlatego, żeś leń i nie szanujesz naszego języka.»” –

– zapowiada Marcin Melon.

Mały Festiwal Wielkiej Literatury 2024. Marcin Melon.
Mały Festiwal Wielkiej Literatury 2024. Marcin Melon.

Kurs skierowany jest do osób, które znają język śląski co najmniej w stopniu podstawowym. Zarówno do już piszących po śląsku, jak dziennikarze czy blogerzy, jak i do tych, którzy dopiero chcą zacząć.

Od kiedy i gdzie?

„Kaj je Dante? Kurs pisania w języku śląskim” jest elementem „Uniwersytetu Latający Śląsk”, czyli zapoczątkowanego w listopadzie 2024 roku cyklu spotkań ze śląskim językiem, kulturą, duchowością i historią w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Pierwsze zajęcia już 24 kwietnia 2025 roku. Szczegóły na temat rekrutacji i samego kursu można znaleźć na stronie internetowej Teatru Śląskiego.

Mały Festiwal Wielkiej Literatury 2024. Od lewej: Zbigniew Rokita, Marcin Melon, Anna Cieplak.
Mały Festiwal Wielkiej Literatury 2024. Od lewej: Zbigniew Rokita, Marcin Melon, Anna Cieplak.
Slazacy mniejszoscia etniczna

Może Cię zainteresować:

Grzegorz Kulik: Stowarziszynie Ôsōb Ślōnskij Norodowości je nazod. Niych to bydzie poczōntek wielkij drōgi

Autor: Grzegorz Kulik

13/04/2025

Heksa - K. Witerscheim, M. Surma

Może Cię zainteresować:

Śląski komiks powalczy o jedną z najważniejszych nagród polskiej literatury fantasy. "Heksa" nominowana do nagrody "Nowej Fantastyki 2025"

Autor: Arkadiusz Szymczak

26/03/2025

Frelka z przemysla kupicha

Może Cię zainteresować:

Dziewczyna z Przemyśla godo jakby była ze Śląska. A nie jest. Piotr Kupicha w szoku

Autor: Daniel Lekszycki

13/03/2025

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon
Reklama