Kajakowe wycieczki po Białej Przemszy dają szansę, by inaczej spojrzeć na Sosnowiec. 11 kilometrów spływu i zalewajka na mecie

Kto powiedział, że kajakować można tylko Czarną Hańczą, Rospudą, Brdą czy Drawą? A może tak ruszyć kajakiem na Białą Przemszę? Niemal setka śmiałków uczyni tak w najbliższy weekend, w ramach Święta Metropolii - Kierunek GZM. Na liście zostało już naprawdę ostatnich kilka miejsc, tak więc kto chciałby dołączyć do wycieczki, ten ma ostatnią szansę.

D. Nowak / UM Dąbrowa Górnicza
Kajaki na Białej Przemszy

„Kajakiem po Białej Przemszy, czyli odkryj Sosnowiec na nowo” – pod taką nazwą w najbliższy weekend odbędą się dwa spływy kajakowe (jeden w sobotę, drugi w niedzielę, 1 i 2 lipca) po tej urokliwej, a jakże często niedocenianej rzece Zagłębia Dąbrowskiego. Niedocenianej, gdyż Biała Przemsza, choć przepływa obrzeżami uprzemysłowionego centrum Metropolii, w niczym nie przypomina kolektora do odprowadzania deszczówki, jedynie dla pozorów nazywanego rzeką. Biała Przemsza w niejednym miejscu wciąż potrafi zaskoczyć swą dzikością i bliskim kontaktem z naturą.

Trzy godziny w kajaku, a potem ciepły posiłek

Trasa, którą będą mieli do pokonania uczestnicy sobotnio-niedzielnych wycieczek nie powinna być jednak wyzwaniem. Pokonanie 11 kilometrów kajakiem powinno im zająć ok. 3 godzin. Zbiórkę przewidziano o godz. 11 w Trójkącie Trzech Cesarzy, czyli miejscu połączenia Białej i Czarnej Przemszy, a do roku 194 styku Prus, Rosji i Austrii.

Stamtąd śmiałkowie zostaną przewiezieni do przystani w Maczkach, gdzie wsiądą do kajaków i płynąc w dół rzeki finalnie zameldują się na mecie przy Trójkącie Trzech Cesarzy.

Po zakończeniu spływu na uczestników czekać będzie ciepły poczęstunek – zalewajka – obiecują organizatorzy imprezy.

Lista uczestników wycieczki jest już niemal pełna – niedzielny spływ ma pełną obsadę, w środę rano były jeszcze dwa wolne miejsca. W czwartek listy mają zostać zamknięte. Ci, którzy już się zgłosili będą musieli potwierdzić uczestnictwo, być może w trakcie tej weryfikacji zwolnią się jakieś wolne miejsca, co da szansę osobom z listy rezerwowej tak więc bądźcie czujni.

Parę rad dla początkujących kajakarzy

Co o samym spływie wiedzieć trzeba? Po pierwsze to, że jest bezpłatny. Po drugie to, że jego uczestnicy będą płynąć kajakami dwuosobowymi (czytaj: w załodze ktoś musi umieć sterować, a druga osoba... powiedzmy, że niekoniecznie).

Trasa nie jest wymagająca, ale trzeba być gotowym na dwie „przenoski”, czyli miejsca gdzie trzeba będzie wynieść kajak z wody i przenieść go, omijając w ten sposób przeszkodę. Dlatego też przed wejściem do kajaka najlepiej założyć sandały lub buty do wody.

Jeśli idzie o garderobę, to wskazane są też krótkie, bądź skrócone spodnie, bo długie nogawki prawie na pewno zostaną zamoczone. Dokumenty, komórkę oraz inne cenne przedmioty najlepiej umieścić w specjalnej saszetce (można takie kupić w sklepach ze sprzętem outdoorowym), bądź co najmniej w podwójnym worku foliowym (można też zostawić je w samochodzie i w ten sposób uniknąć problemu). Przyda się nakrycie głowy (bo w kajaku słońce potrafi nieźle przygrzać) i kurtka przeciwdeszczowa, gdyby przyszło wiosłować wśród „padających żab”. Jeśli ktoś ma wrażliwe dłonie, a w szafie rękawiczki rowerowe, to można je też zabrać – przydają się. No i koniecznie (wedle indywidualnego zapotrzebowania) zapas przekąsek na drogę.

Kajaki Ruda

Może Cię zainteresować:

Szlaki kajakowe województwa śląskiego wiodą przez Małą Panew, Rudę, Liswartę, Odrę i Białą Przemszę

Autor: Michał Wroński

27/07/2022

Raciborz w latach 30

Może Cię zainteresować:

Racibórz na zakręcie historii. Film z 1939 roku, czyli kajakiem po Odrze przez piękne śląskie miasto [WIDEO]

Autor: Tomasz Borówka

29/11/2024

Gliwice ulica Zwycięstwa

Może Cię zainteresować:

„Goście, goście… w Gliwicach”. Od Jana III Sobieskiego i Fryderyka Wilhelma IV po Johna Baildona, czyli spacery z atrakcjami

Autor: Grzegorz Lisiecki

28/06/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon