Kalkulator podatkowy pomoże nam rozliczyć się z fiskusem za rok 2022

Jak rozliczyć się z „fiskusem” za rok 2022, jak nie potknąć się na przepisach Polskiego Ładu i co się zmieni w przepisach podatkowych od nowego roku wyjaśniamy w kolejnym odcinku programu „Gospodarczy ŚląZag” w rozmowie z Jarosławem Szczepańskim, zastępcą dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

M. Wroński
Zeznanie podatkowe

Kończący się rok 2022 powitaliśmy z Polskim Ładem, który przyniósł nowe rozwiązania podatkowe. Miały one zapewnić znaczące korzyści dla podatników, na początek jednak przyniosły olbrzymie zamieszanie i mało przyjemne niespodzianki dla części pracowników, a także niemały ból głowy księgowym.

W efekcie po kilku miesiącach Polski Ład poszedł do poprawki – zniesiona została „ulga dla klasy średniej”, a na jej miejsce wprowadzono nową, niższą stawkę podatku dochodowego (12 zamiast 17 proc). Zachowano wprowadzoną od 1 stycznia wyższą kwotę wolną (30 tys. zł) od podatku, drugi próg podatkowy na poziomie 120 tys. zł i brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania. Co te wszystkie zawirowania oznaczają dla podatników, których wkrótce czeka rozliczenie się z „fiskusem” za rok 2022?

- Będziemy rozliczać się według zasad obecnie obowiązujących i taki złożymy PIT, ale wprowadzając niższe podatki „zaszyto” mechanizm gwarantujący podatnikom, że na tych zmianach na pewno nie stracą. Urząd zatem – bez naszego wniosku – porówna nasze zeznanie złożone według zasad obowiązujących z takim samym zeznaniem, które byśmy złożyli z ulgą dla klasy średniej i ze skalą podatkową obowiązującą do 30 czerwca – wyjaśnia Jarosław Szczepański, zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

- W ciągu 21 dni od złożenia zeznania naczelnik urzędu powiadomi nas o ewentualnej różnicy i następnie ta różnica zostanie zwrócona. Wszystko się dzieje z urzędu, nie potrzeba żadnych wniosków ze strony podatnika – dodaje Szczepański.

Zastrzega jednak, że administracja porówna zeznanie tylko w takim wariancie, w jakim je otrzyma. Nie będzie porównywać wszystkich możliwych wersji (czyli np. osobno i wspólnie ze współmałżonkiem). Jeśli ktoś chce sobie we własnym zakresie przeprowadzić taką bardziej szczegółową analizę porównawczą, to będzie mógł to zrobić korzystając z kalkulatora podatkowego.

Wiceszef katowickiej Izby Administracji Skarbowej radzi też, aby rozliczając podatki za rok 2022 postawić na usługę Twój e-PIT dostępną na rządowym serwisie podatki.gov.pl i raczej nie próbować mierzyć się z tym wyzwaniem osobiście, z kalkulatorem w ręku.

W kontekście związanych z podatkami zmian, które wchodzą w życie od tego roku zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach zwraca uwagę na zwiększenie z 1 do 1,5 proc. podatku kwoty z podatku, którą możemy przekazać na wskazaną organizację pożytku publicznego. Ponadto od nowego roku możemy upoważnić płatnika, żeby nam nie pobierał podatku do kwoty 30 tys. zł jeżeli przewidujemy, że jej nie przekroczymy.

Pieniądze

Może Cię zainteresować:

Miasta Śląska i Zagłębia straciły miliony złotych na zmianach podatkowych

Autor: Michał Wroński

20/09/2022

Gliwice

Może Cię zainteresować:

Mieszkańcy zyskują trochę, budżet państwa bardzo dużo, a samorządy tracą

Autor: Maciej Poloczek

11/10/2022

Kombajn chodnikowy FR 250 D

Może Cię zainteresować:

Na licytacji w "skarbówce" możesz kupić złoto, pierścionek z diamentem i... kombajn górniczy

Autor: Michał Wroński

22/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon