To jeden z najstarszych budynków w Parku Śląskim i nie powstał z myślą o działalności gastronomicznej, ale po kilkunastu latach zmienił swoją funkcję. Działy tu restauracje: Stylowa, Pod Złotym Kogutem i Kamienny Kasztel. Po pożarze w 2018 roku ten ostatni lokal zakończył działalność.
Przez kilka lat poszukiwano nowego najemcy budynku, który go odrestauruje i ponownie otworzy tam restaurację. Udało się dopiero w marcu 2024 roku, kiedy podpisano umowę ze spółką Skarbiec Smaków. Po ponad roku przygotowań nowy lokal rozpoczął działalność pod nazwą Kasztel food&friends. Weekend otwarcia zaplanowano w dniach 25-27 kwietnia 2025 r.
Weekend otwarcia w Kasztel food&friends
Piątek, 25 kwietnia: Chill & Drink
- 17:00 - szef Jacek Góra gotuje na żywo [live cooking]
- 19:00 - 22:00 – Music Friday/Kasztelujemy – muzyka na żywo – piątkowy relaks przy przyjemnych dźwiękach fantastycznej DJ-ki
- 21:00 - poczęstunek od siostrzanej restauracji – pizza rzymska od Tesoro Skarbiec Restauracja Tesoro Pizza&Pasta
Sobota, 26 kwietnia: Food & Friends
- 15:00 - gotowanie na żywo [live cooking]
- 17:00 - Shaker Show
- 17:00 - 20:00 - muzyka na żywo – lubiane kawałki w gitarowym wydaniu
Niedziela, 27 kwietnia: Family Day
- 13:00 -16:00 - malowanie twarzy dla dzieciaków
- 14:00 -16:00 - animacje dla dzieci z Guzik Pracownia Kreatywności
- 14:00 -17:00 - muzyka na żywo – lubiane kawałki w gitarowym wydaniu
Kiedyś pawilon propagandy, dziś restauracja
Budynek powstał w 1953 roku, w pierwszym etapie budowy Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku. Do czasu postawienia budynku dyrekcji WPKiW, który oddano do użytku w 1967 roku, funkcjonował tam pawilon informacyjny, nazywany także pawilonem propagandy, gdzie można było m.in. ustalić własny plan zwiedzania parku. Historyzujący pawilon został zaprojektowany przez Włodzimierza Skolimowskiego, który był także m.in. autorem Domu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie.
- Miał rzut wydłużonego prostokąta z wewnętrznym krużgankowym dziedzińcem. Elewacje zewnętrzne ukształtowano w duchu gotycko-renesansowym. Ostrołukowe wykroje arkad krużganków, dziki kamień oraz pokrycie dachu nawiązywały do polskiego gotyku, a renesansowy motyw dzbanuszków zapożyczono z zamku na Wawelu. (…) Wnętrza, zaprojektowane również przez Skolimowskiego, ukształtowano w duchu eleganckiego klasycyzmu – pisze Aneta Borowik w książce „Park Śląski w Chorzowie. Projekty i realizacje z lat 1950–1989”.
Nad wejściem do pawilonu umieszczono płaskorzeźbę pt. „Odbudowa”, wykonaną przez Jana Ślusarczyka, ukazującą projektantów i budowniczych parku. Z kolei na wewnętrznym dziedzińcu ulokowano fontannę z rzeźbą nagiej postaci podtrzymującej misę, a przed pawilonem stanęły dwie rzeźby: „Hutnik” Jana Ślusarczyka oraz „Górnik” Stanisława Marcinowa (obecnie wyeksponowane w innych miejscach na terenie Parku Śląskiego).

Może Cię zainteresować: