Kanał Gliwicki został otwarty dla żeglugi. Ale zakaz zbliżania się do wałów przeciwpowodziowych wciąż obowiązuje

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach poinformował o przedłużeniu tymczasowego bezwzględnego zakazu poruszania się po obwałowaniach przeciwpowodziowych rzek. Zakaz obowiązywać będzie do 6 października. Jednocześnie dla żeglugi otwarty został Kanał Gliwicki.

Fot. FB/ Wody Polskie RZGW Gliwice
Kanał Gliwicki

Apelujemy o to, aby nie zbliżać się do obiektów hydrotechnicznych i nie wchodzić na wały przeciwpowodziowe. Prosimy zachować bezpieczną odległość minimum 200 metrów od urządzeń wodnych – przestrzegają w RZGW Gliwice. Przedłużenie tymczasowego bezwzględnego zakazu poruszania się po obwałowaniach przeciwpowodziowych rzek, obowiązującego na całym obszarze administrowanym przez Wody Polskie w Gliwicach, ma związek z aktualną sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną.

Zbiornik Racibórz Dolny już niemal pusty

Decyzją RZGW Gliwice zakaz został przedłużony do 6 października i obejmuje „wszelkie poruszanie się po obwałowaniach rzek: piesze, kołowe, z użyciem jakichkolwiek pojazdów mechanicznych, itp.” Zakaz nie dotyczy służb zarządzania kryzysowego oraz innych jednostek i instytucji powołanych do zabezpieczania przed skutkami powodzi.

Jednocześnie, jak informuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach, w zbiorniku Racibórz Dolny stale obniża się poziom wody. W piątek, 27 września, godziny 16 w zbiorniku było około 7 mln m sześc. wody, co stanowiło około 4 proc. pojemności całego zbiornika. A przypomnijmy, że w najtrudniejszym momencie, we wtorek, 17 września, w zbiorniku Racibórz Dolny było 147,9 miliona metrów sześciennych wody, co oznaczało, że obiekt był wypełniony w około 80 procentach. Zbiornik jest pod stałym nadzorem pracowników Wód Polskich w Gliwicach.

Kanał Gliwicki został otwarty dla żeglugi

W regionie wodnym Małej Wisły i Górnej Odry poziom wód utrzymuje się poniżej stanów ostrzegawczych. Jednocześnie trwają kontrole stanu technicznego wałów przeciwpowodziowych, a także szacowane są straty spowodowane przez powódź.

W sobotę, 28 września, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach otworzył dla żeglugi Kanał Gliwicki.

– Ze względu na stabilizację poziomu wód dziś od godziny 6:00 ponownie otwieramy dla żeglugi Kanał Gliwicki od km 0+000 (połączenie z rzeką Odrą) do km 30+890 (Śluza Dzierżno) oraz Kanał Kędzierzyński od km 0+000 do km 5+600 – zakomunikowano.
Powodz bielsko biala

Może Cię zainteresować:

Naukowcy, m.in. z Uniwersytetu Śląskiego: Powodzie, susze i upały to nie jest pojedyncze odstępstwo od normy. To nowa rzeczywistość. Apel do Sejmu

Autor: Redakcja

16/09/2024

Raciborz Dolny

Może Cię zainteresować:

Racibórz Dolny trzyma 144 mln metrów sześciennych wody. Nocą wykryto w nim wyciek

Autor: Michał Wroński

17/09/2024

Sztab kryzysowy z udzialem wojewody slaskiego 17 wrzesnia 2024 5

Może Cię zainteresować:

Sztab kryzysowy z udziałem wojewody śląskiego. Przeciek w zbiorniku Racibórz Dolny i usuwanie skutków powodzi głównymi tematami odprawy służb

Autor: Redakcja

17/09/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon