Kaszubi są dwadzieścia lat przed Ślązakami, bo w 2005 r. język kaszubski został uznany za język regionalny (my ciągle czekamy). Teraz mają swoją oficjalna drogę. W Dzień Jedności Kaszubów (Dzéń Jednotë Kaszëbów), obchodzone 19 marca świeto upamiętniające pierwszą pisemną wzmiankę o Kaszubach w bulli papieskiej Grzegorza IX, Ministerstwo Infrastruktury poinfomowało w komunikacie, że droga ekspersowa S6, biegnąca wzdłuż wybrzeża Bałtyku, będzie nosiła nazwę „Trasa Kaszubska – Kaszëbskô Darga”.
„To ważny krok w kierunku promocji i ochrony kaszubskiej tożsamości”
- To wyjątkowy moment, by podkreślić dumę i bogactwo kaszubskiej kultury (...) Na trasie pojawią się też dwujęzyczne tablice, podkreślające historyczny i kulturowy charakter Kaszub. To ważny krok w kierunku promocji i ochrony kaszubskiej tożsamości – czytamy w komunikacie Ministerstwa Infrastruktury.
Nadanie drodze nazwy Kaszëbskô Darga to m.in. efekt wieloletnich starań Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego (ZKP) oraz innych organizacji kaszubskich i samorządów lokalnych. W maju 2022 roku Rada Naczelna ZKP podjęła uchwałę w sprawie dwujęzycznego nazewnictwa na Trasie Kaszubskiej, a w lutym 2025 roku kolejną w sprawie nadania drodze ekspresowej S6 nazwy „Trasa Kaszubska - Kaszëbskô Darga”.
- Nieustannie zabiegamy też o zgodne z polskim prawem umieszczenie na S6 i Obwodnicy Metropolitarnej Trójmiasta tablic z nazwami miejscowości w języku kaszubskimi, w tych gminach, gdzie gwarantuje to obowiązującą od 2005 r. Ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym. Trzymać będziemy za słowo parlamentarzystów, którzy obiecali wsparcie w tej sprawie – podkreślają w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim.
Kaszëbskô Darga łączy Szczecin z Gdańskiem
Droga ekspresowa S6, łącząca Szczecin z Gdańskiem, przebiega przez obszar zamieszkiwany przez Kaszubów, zarówno historycznie, jak i obecnie. Stanowi jeden z głównych szlaków komunikacyjnych w północnej części Polski.
- Dotychczas Trasą Kaszubską określano odcinek drogi ekspresowej S6 pomiędzy Bożepolem Wielkim i węzłem Gdynia Wielki Kack w woj. pomorskim. To właśnie na położonych przy nim MOP-ach Kamień Północ i Kamień Południe, w miejscach najbardziej eksponowanych, stoją tablice z informacjami turystycznymi o regionie i drodze w języku kaszubskim – informują w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Obecnie gotowe jest 220 km S6, od Goleniowa do Koszalina i od Bożepola Wielkiego do Rusocina. W budowie jest pozostała część tej trasy o długości blisko 120 km, która – jak zaznaczają w GDDKiA - pozwoli na drogowe skomunikowanie portów w Szczecinie i Świnoujściu z portami w Gdańsku i Gdyni. W tym roku mają zostać oddane kolejne odcinki trasy od Koszalina do Słupska, a w przyszłym pozostała część drogi od Słupska do Bożepola Wielkiego.
Kaszëbskô Darga to część międzynarodowej Via Hanseatica
Droga ekspresowa S6 jest częścią korytarza międzynarodowej trasy Via Hanseatica łączącej miasta południowego Bałtyku, od niemieckiej Lubeki po łotewską Rygę. Na węźle Gdańsk Południe ma wspólny przebieg z S7, gdzie łączy się z Południową Obwodnica Gdańska i w przyszłości z Obwodnicą Metropolii Trójmiejskiej. DK6 w obecnym kształcie jest ważnym elementem w sieci dróg międzynarodowych m.in. jako część trasy europejskiej E28. W granicach Polski to 480 km drogi od Kołbaskowa (granica z Niemcami) do Grzechotek (granica z Obwodem Królewieckim).

Może Cię zainteresować: