W Pyrzowicach trwa drugi rok największego w historii lotniska programu inwestycyjnego. Zeszłoroczne inwestycje kosztowały 150 milionów złotych, a w tym roku prowadzone są cztery kolejne o łącznej wartości 200 milionów złotych netto.
Za 7 lat na lotnisku będzie 13 tysięcy miejsc parkingowych
W Katowice Airport oddano do użytku jedną z inwestycji będącą częścią programu rozwoju infrastruktury lotniska na lata 2024-2032. Zakończył się bowiem pierwszy etap budowy parkingu terenowego – P5, znajdującego się w południowo-wschodniej części lotniska, naprzeciwko strefy do obsługi technicznej samolotów. Może tu parkować 863 samochodów (w Pyrzowicach jest obecnie ok. 6,7 tys. miejsc postojowych). Nowy parking jest w całości oświetlony, został też wyposażony w nowoczesny system parkingowy oraz monitoringu. Został połączony z parkingiem P4, który oddano do użytku w połowie zeszłego roku. Dodajmy, że klienci obu parkingów mogą korzystać z bezpłatnego transferu pod terminale pasażerskie.
To jednak nie koniec rozbudowy parkingów przy lotnisku. Projektowana jest obecnie rozbudowa parkingu P1 o 400 nowych miejsc w kierunku zachodnim. Z kolei w styczniu 2025 roku rozpoczął się drugi etap budowy parkingu P4, co powiększy liczbę miejsc parkingowych o 496. Powiększony zostanie ponadto parking P5 – w pierwszym kwartale przyszłego roku udostępnionych zostanie 1000 nowych miejsc postojowych.
– W najbliższych latach będziemy konsekwentnie rozwijać naszą ofertę parkingową, i to nie tylko w ramach parkingów terenowych. Planujemy, że przy głównym terminalu pasażerskim powstanie parking wielopoziomowy. Do 2032 roku chcemy zarządzać około 13 tysiącami miejsc parkingowych – powiedział Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego.
Działy eksploatacji i transportu z nową siedzibą
Program inwestycyjny na lata 2024-2032 pozwoli na rozbudowę praktycznie wszystkich stref pyrzowickiego lotniska. Przypomnijmy, że najważniejszym punktem programu jest budowa nowego, głównego terminalu pasażerskiego oraz infrastruktury towarzyszącej, co kosztować ma około 950 milionów złotych. Trwa – ogłoszony w październiku zeszłego roku – przetarg w formie dialogu konkurencyjnego, który ma wyłonić wykonawcę dokumentacji projektowej dla ten inwestycji.
Tymczasem największą z prowadzonych obcenie w Pyrzowicach inwestycji jest budowa multimodalnego węzła do przeładunku towarów i paliw w oparciu o bocznicę kolejową. To projekt dofinansowany ze źródeł Unii Europejskiej w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (CEF) 2021-2027 Military Mobility. Budowa węzła, za którą odpowiada konsorcjum firm Mostostal Kraków i Budimex SA, ma się zakończyć w czerwcu 2026 roku, zaś koszt tej inwestycji to 117,3 mln złotych netto. Z kolei firma Promus z Rudy Śląskiej wybuduje czwarty hangar do obsługi technicznej samolotów. Hangar H4, którego najemcą będzie Wizz Air, ma być gotowy w pierwszy kwartale przyszłego roku.
W tegoroczne wakacje do nowej siedziby mają się przeprowadzić działy eksploatacji i transportu. Nowa baza powstaje w południowo-wschodniej części lotniska, przy płycie do odladzania samolotów. Bazę zaprojektowało Przedsiębiorstwo Spółdzielcze Budoprojekt, a inwestycję realizuje Budimex. Pierwszy etap budowy kosztuje prawie 20 milionów złotych netto, a prace mają się zakończyć II kwartale 2025 roku.
W Pyrzowicach ruch coraz większy. Inwestycje to konieczność
Inwestycje są niezbędne, ponieważ – zgodnie z prognozami – ruch w Katowice Airport będzie stale rosnąć. Po rekordowym 2024 roku z 6,39 mln pasażerów, w tym roku w Pyrzowicach obsłużonych ma zostać około 7 milionów podróżnych. Natomiast granica 10 milionów pasażerów ma zostać przekroczona w 2030 roku.
Pierwsza część głównego terminalu pasażerskiego ma zostać oddana do użytku w 2028 roku, co pozwoli na obsługiwanie w komfortowych warunkach około 8 mln podróżnych rocznie. W kolejnych latach nowy terminal będzie „powiększany” – po 2032 roku będzie można go rozbudować modułowo na wschód, w pierwszej fazie osiągając przepustowość całej infrastruktury terminalowej na poziomie 12 milionów pasażerów rocznie, a w drugiej nawet 15 milionów podróżnych.