13 stycznia 2025 roku do dawnej cechowni KWK "Kleofas" w Katowicach przy ul. Obroki 72 (to teren dzielnicy Osiedle Witosa) wstąpiło nowe życie. Budynek, w którym znajdowała się też dyrekcja, przeszedł totalną metamorfozę (ale nie u Szelągowskiej). Powstała tu przychodnia należąca do jednej z 16 placówek medycznych Fundacji „Unia Bracka”.
W dawnej cechowni KWK "Kleofas" powstała przychodnia
Nowa placówka powstała w budynku objętym nadzorem konserwatorskim, który jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Projekt w warstwie wizualnej zakładał zachowanie pierwotnego charakteru budynku. Teraz łączy industrialny rys z tym z PRL-u.
Podkreśleniem industrialnego charakteru budynku jest zachowanie jego pierwotnej bryły, częściowo zabytkowej elewacji, a także elementów konstrukcyjnych takich jak dźwigary - widoczne teraz w głównej sali przychodni.
A co z tym PRL-em? Jako elementy identyfikacji wizualnej przychodni zastosowano neony. Ma to być ukłon w kierunku historii tej formy sztuki użytkowej Katowic. Neon można już podziwiać na budynku Przychodni Brackiej Kleofas. Na elewacji od strony parkingu dla pacjentów oraz na elewacji od ulicy Obroki jeszcze w 2024 roku zostały zamontowane neony z nazwą przychodni. Kolejny neon widnieje już w samej rejestracji.
Kopalnię zakładał Karol Godula
Historia Kopalni „Kleofas” sięga 1840 roku. Wówczas należała w połowie do Karola Goduli, który zbudował przemysłową potęgę Górnego Śląska. Na jego temat powstało wiele legend, jak chociażby ta, że podpisał cyrograf, a diabeł nocami wsypuje mu talary przez komin. Na jego majątek składało się kilkadziesiąt kopalń, a także zakłady hutnicze oraz spore tereny. Od spadkobierczyni Karola Goduli kopalnię kupiła Georg von Giesches Erben - spółka spadkobierców Georga von Giescheego. Kiedy w 1887 roku wybudowano pierwszy wodociąg w Katowicach, to zasiliła go woda z Kopalni „Kleofas”.
W 1974 roku kopalnię „Kleofas” połączono z KWK "Gottwald", a połączony zakład w latach 1974–1990 nosił nazwę Kopalnia Węgla Kamiennego „Gottwald”. W 1996 roku zakład połączono z KWK "Katowice" pod nazwą Kopalnia Węgla Kamiennego „Katowice-Kleofas”. W 1999 roku wstrzymano wydobycie w Ruchu II – „Katowice”, a w 2004 roku w Ruchu I – „Kleofas”.
Przychodnia Bracka Kleofas przyjmuje na NFZ
- Rezultatem naszej ponad rocznej pracy jest nowoczesna przychodnia, w której udzielamy wysokiej jakości opiekę medyczną w ramach poradni podstawowej opieki zdrowotnej oraz poradni neurologicznej, bezpłatnie w ramach finansowania z NFZ. W przychodni zapewnimy opiekę 3 lekarzy rodzinnych, neurologa, opiekę położnej, pielęgniarek, szeroki wachlarz badań laboratoryjnych oraz badania diagnostyczne. Ale na tym nie koniec. Już teraz myślimy o dalszym rozwoju kolejnych poradni w nowej placówce. - informuje kierownik Przychodni Bogumiła Michałek.
Świadczenia realizowane w ramach NFZ:
- opieka lekarzy rodzinnych,
- opieka pielęgniarki środowiskowo – rodzinnej,
- opieka położnej,
- wizyty domowe,
- opieka w poradni neurologicznej.
A także:
- badania laboratoryjne,
- badania EKG,
- szczepienia,
- program opieki koordynowanej - dla osób ze schorzeniami kardiologicznymi,
- diabetologicznymi i nefrologicznymi,
- programy profilaktyczne (m.in. chorób układu krążenia - CHUK, gruźlicy),
- e-usługi (rejestracja, wyniki laboratoryjne oraz recepta online).
Przychodnia informuje, że będą tu od marca 2025 r.:
- lekarz pediatra w poradni podstawowej opieki zdrowotnej dla dzieci,
- specjalnie wydzielona część przychodni przeznaczona wyłącznie dla dzieci z osobnym miejscem oczekiwania na wizytę oraz kącikiem zabaw,
- badania laboratoryjne dla dzieci na miejscu w punkcie pobrań,
- gabinet diagnostyczno-zabiegowy dla dzieci,
- szczepienia.
Przychodnia Bracka Kleofas jest otwarta dla pacjentów od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 18:00. Rejestracja na wizytę możliwa jest poprzez stronę internetową www.uniabracka.pl, telefonicznie pod numerem przychodni 32 707 68 00, poprzez kontakt z Telefoniczną Obsługą Pacjenta pod numerem 32 707 67 67 (od 7:00 do 17:00) oraz osobiście.
Jak zostać pacjentem?
Już od pierwszego dnia otwarcia tj. od 13 stycznia 2025 r. osoby dorosłe mogą złożyć deklarację do lekarzy rodzinnych, pielęgniarki oraz położnej w poradni podstawowej opieki zdrowotnej.
- Każda osoba ma prawo do bezpłatnej zmiany poradni podstawowej opieki zdrowotnej. Wybór placówki, w której korzystamy z opieki lekarza rodzinnego lub w przypadku najmłodszych pacjentów lekarza pediatry jest niezależny od miejsca zamieszkania. Złożenie deklaracji w naszej placówce trwa zaledwie kilka minut i wymaga posiadania przy sobie jedynie dowodu osobistego. Każdy z nas może dokonać takiej zmiany bezpłatnie 2 razy w roku i nie wymaga ona kontaktu z placówką, w której byliśmy zdeklarowani dotychczas. Zaraz po złożeniu deklaracji można skorzystać z wizyty u wybranego lekarza. Szczegółowych informacji w tym zakresie udzieli personel przychodni. Deklarację można także złożyć poprzez Internetowe Konto Pacjenta - dodaje Bogumiła Michałek.
Jak dojechać do przychodni?
Przychodnia Bracka Kleofas zlokalizowana jest na osiedlu Witosa przy ul. Obroki 72. Dla zmotoryzowanych pacjentów przed budynkiem od zachodniej strony znajduje się duży parking.
Znajdujący się tuż obok budynku przystanek autobusowy umożliwia łatwy dojazd także komunikacją miejską. Zaraz przy wejściu do przychodni znajduje się przystanek autobusowy Obroki Dulęby: autobus linii 70, 109, 115, 165. Do przystanku autobusowego Osiedle Witosa II przy ul. Wincentego Witosa (w odległości ok. 500 m) dojeżdżają natomiast autobusy linii 51, 70, 109, 115, 138, 165, 193, 900.
Przychodnia Bracka Kleofas
ul. Obroki 72, Katowice – osiedle Witosa
Rejestracja: 32 707 68 00
Telefoniczna Obsługa Pacjenta: 32 707 67 67
e-mail: kleofas@uniabracka.pl
Godziny otwarcia przychodni: poniedziałek – piątek 7:00-18:00
Punkt pobrań materiałów do badań: poniedziałek – piątek 7:00- 9:00
Może Cię zainteresować: